. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Biologicky rozložitelná náhrada za ITO
14. dubna 2011 - 8:30 | Pandatron | Biologicky rozložitelná náhrada za ITO | Komentářů: 2  

Biologicky rozložitelná náhrada za ITO

ITO, neboli směs oxidu cíničitého a inditého, který tvoří základní prvek při výrobě LCD displejů, je v současné době stále více nedostatkovým materiálem. Vědcům z nizozemské univerzity se však nyní podařilo vyvinout alternativní materiál, který je navíc zcela biologicky rozložitelný.

LCD displeje se dnes vyrábějí především za použití tenké vrstvy ITO (indium tin oxide, což je směs oxidu cíničitého SnO2 a inditého In2O3). Problém je v tom, že indium je poměrně vzácný kov a jeho použití výrazně zvyšuje cenu prakticky veškeré spotřební elektroniky. Navíc se jedná o nedostatkovou surovinu, téměř strategického významu, jejíž hlavím producentem je Čína, která se podle všeho snaží jeho vývoz omezovat.

Zároveň se samozřejmě potýkáme s neustále stoupající produkcí plochých panelových displejů a zde nastává největší problém, neboť jde v současné době o prakticky jediný materiál, který se používá pro výrobu integrovaných polovodičových prvků a průhledných vodičů. Vědci po celém světě se již delší dobu snaží najít vhodnou alternativu, která by byla výrobně jednoduchá a zároveň levná.

Nyní konečně svítá nové technologii. Kombinací uhlíkových nanotrubiček a vodivého polymeru je možné vytvořit velmi tenké, transparentní vodiče, které jsou schopny nejen zcela nahradit nedostupné ITO, ale rovněž tvoří biologicky rozložitelný základ. Vodivý, avšak velice dobře průhledný, tenký film by mohl být použit ve všech aplikacích LCD displejů, jako jsou ploché televizory, mobilní telefony, notebooky, ale také v solárních článcích apod.

Vědci na Eindhoven University of Technology (Nizozemsko) nyní představili možnou náhrada za ITO, která splňuje obě hlavní podmínky, tedy jednoduché, snadno vyrobitelné řešení z běžně dostupných materiálů. Jejich řešení se zakládá na použití běžně dostupných, uhlíkových nanotrubiček, které se za pokojové teploty smíchají se speciálně vyvinutým polymerem latexu. Výsledný tenký film je velice dobře vodivý a jelikož je vytvořen pouze z malého množství nanotrubiček, které tvoří méně než jedno procento hmotnosti materiálu, je zcela transparentní a vhodný pro výrobu vodivých spojení v displejích.

Pokud se směs vodivých nanotrubiček a latexu zahřeje, dojde ke vzniku kuliček polystyrenu, který se může dále použít k vytvoření tenkého filmu se sítí nanotrubiček. Jednoduchým zahřátím dojde tedy k vytvoření materiálu, který je v budoucnu schopen zcela nahradit ITO.


Obr. 1: Cor Koning (vlevo) a Paul van der Schoot (vpravo) stojí před černou nádobu s disperzí uhlíkových nanotrubic a vody, a bílou nádobu s latexem.
Zdroj: Bart van Overbeeke

Autoři vynálezu změřili, že vodivost tenkého filmu je v současné době stále zhruba 100 krát menší, než v případě ITO. I přesto jde o materiál, který může být s výhodou použit například v aplikacích antistatické vrstvy pro LCD displeje, nebo jako stínění proti EMI. Jinak autoři plánují i další pokusy, které by měly vést ke zvýšení vodivosti filmu. Například jde o použití většího množství nanotrubiček, nebo provedení několika úprav ve výrobních procesech.

Ještě je třeba zmínit, že výzkumný tým vedl profesor Paul van der Schoot a polymerní chemik Cor Koning, s aktivním přispěním Andriy Kyrylyuka.

Odkazy & Download:
Domovská stránka Eindhoven University of Technology
Researchers find replacement for rare material indium tin oxideGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB čtečka RFID
Modul pro čtení bezkontaktních identifikátorů RFID na frekvenci 125 kHz s USB výstupem.
Skladem od 790 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007