. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Antény nejen pro PMR - 7
28.6. | Pandatron | Antény nejen pro PMR - 7 | Komentářů: 0  
Antény nejen pro PMR - 7

Antény nejen pro PMR - 7

4-prvková Yagi

Yagi - TEORIE
Yagiho antény jsou poměrně dost rozšířené. Kromě radioamatérů se používají na příjem rozhlasu, televize atd.
Základ antény tvoří skládaný dipól, který byl již popsán v minulých dílech takže jen stručně: impedance 300 Ohmů, pro připojení ke koaxiálu je potřeba symetrizační smyčka lamdba / 2, která zároveň převede impedance. Před dipólem (zářičem) jsou umístěny tzv. direktory. Jejich funkce je taková, že stejně jako dipól zachytí signál a vyšlou ho dál. Tím se na dipól dostane nejen signál přímí, ale také několik signálů z jednotlivých direktorů. Ty jsou sice o něco slabší (čím dál jsou od dipólu, tím víc), ale i tak je to znát. Dále je za dipólem ještě umístěn tzv. reflektor, který má naprosto stejnou funkci jako direktory, ale vzhledem ke svým rozměrům neber signál zezadu, ale zepředu.
Nosný střed antény (na obrázku označen jako px) může být jak z nekovových, tak i z kovových materiálů. Jeho šíře by však měla být zanedbatelná k šířce jednotlivých prvků. Přesně uprostřed anténních prvků je totiž vždy stejné, nulové napětí a tak se zde klidně mohou všechny prvky spojit. Anténu nijak neovlivní ani její uzemnění v tomto místě.


Obr.: 1

Podle předchozího obrázku (obr. 1) a následující tabulky (obr. 2) (konkrétně posledního sloupce) je možné si spočítat Yagiho anténu pro libovolný požadovaný kmitočet dle vlnové délky lambda.


Obr.: 2

Takto zkonstruovaná Yagiho anténa má jiné rozměry (a hlavně rozmístění prvků) než dále popisovaná anténa. Tuto verzi jsem nezkoušel a tak nemohu dodat zisk.

 

YAGI pro PMR
Maximální naměřená velikost signálu: 2000
Zisk vůči dipólu: 9 dB
Tato anténa pochází z www.delboyenterprises.co.uk kde je i její celý popis, zde jen stručně.
Je podstatně složitější, větší a mnohem těžší než v předminulém díle uvedené HB-čko, ale zisk tomu moc neodpovídá. Naměřený zisk je dokonce ještě o kousek menší!
Úhel do poklesu o 3 dB je asi 40° a to jak horizontálně, tak i svisle.

Materiál:

Název Rozměry
[mm]
Délka
[mm]
Počet Poznámka
hliníková trubka průměr 12 326 1 reflektor
měděná trubka průměr 12 150 2 zářič
hliníková trubka průměr 12 271 1 direktor 1
hliníková trubka průměr 12 261 1 direktor 2
dřevěná laťka 21 x 15 mm 600 1 nosník
dřevěná laťka 21 x 8 mm 100 4  
hřebíky     8  
stahovací pásky   min 120 16  

Stavba:
Ze dřevěných latěk, za pomoci hřebíků, se podle obrázků složí kostra antény. Kdo nemá dřevěné latě, může použít například elektrikářskou lištu, nebo také kovovou trubku.  Na ní se plastovými stahovacími páskami připevní jednotlivé kovové prvky antény. Je potřeba přesně dodržet veškeré rozměry a symetrii antény! Na měděné trubky zářiče se připájí 50 Ohmový koaxiál. Jistě by šlo použít i hliníkové (lépe se shání), ale špatně se na ně pájí, možná by to vyřešily šroubky, ale jestli by nerezivěli.

dřevěná konstrukce

 


připevnění reflektoru a direktorů

 


připevnění zářiče

 


napájení zářiče

 


rozložení prvků

Já jsem všechny prvky zhotovil z hliníkových trubek a proto jsem k zářiči koaxiál nepřipájel, ale přišrouboval 3 mm šroubky s matkami.


moje anténa

Udávaný teoretický zisk antény je 9 dB a odstup s/š je 11 dB.

www.delboyenterprises.co.uk - originál antény, použito několik obrázkůGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M66 QUECTEL
Quad-Band GSM/GPRS SMD modul s Bluetooth a rozměry 15,8 x 17,7 mm.
Skladem od 289 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007