. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
V ČR vznikne technické centrum energetiky
19. dubna 2011 - 6:08 | Pandatron | V ČR vznikne technické centrum energetiky | Komentářů: 1  

V ČR vznikne technické centrum energetiky

Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že v ČR vznikne technické centrum zaměřené na energetiku. Nový Vědeckotechnický park a Centrum pro transfer technologií Vysočina v Jihlavě zaměstná na 250 specialistů.

logo OPPIV Jihlavě vyroste do roku 2014 nový Vědeckotechnický park (VTP) a Centrum pro transfer technologií (CTT) Vysočina. Zaměří se především na energetiku a jeho provozovatelé si slibují, že se díky tomu stane jedním z klíčových technologických pracovišť v zemi. Celkem do něj investují přes 400 milionů korun. V rámci vědeckotechnického parku vznikne více než 50 pracovních míst, dalších 150-200 pozic by se mělo objevit u spolupracujících firem.

logo EEI"Výzkum a vývoj v oblasti energetiky má pro Českou republiku strategický význam. V nejbližších letech tento sektor čekají nejen v České republice rozsáhlé investice a je proto klíčové, abychom mohli využít nejmodernějších technologií domácích firem. Vznikající vědeckotechnický park a centrum pro transfer technologií také podpoří rozvoj mladých talentů v oblasti energetiky, což je přesně v souladu s připravovanou energetickou koncepcí, která se zabývá i tím, jak připravit potřebnou novou generaci specialistů pro českou energetiku," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR projekt podpořilo prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace. „Spolupráce s CTT Vysočina pomůže nastartovat hlavně malé a střední firmy, které tu budou moci uskutečnit svoje inovační plány. Projekt proto získá podporu bezmála 300 milionů korun,“ vysvětluje ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko.

Projekt zastřešuje sdružení Energoklastr – síť vzájemně propojených společností, institucí a organizací, které díky vzájemné spolupráci upevňují a posilují svoji pozici v českém i zahraničním prostředí. „Jedinečnost projektu spočívá v možnosti otestovat výsledky špičkového výzkumu v reálném prostředí a následně je uvést do praxe,“ říká předseda Energoklastru Jan Rakušan. Hlavními partnery CTT Vysočina jsou Mendelova univerzita v Brně a pražské České vysoké učení technické (ČVUT). K dalším partnerům patří například Centrum pro vývoj, výzkum a inovace (CVVI). Finančním partnerem se stala Komerční banka.

Hlavní oblastí zájmu vědeckotechnického centra bude energetický sektor - snižování energetické náročnosti, materiálové inženýrství nebo využívání biomasy. Jednotlivé laboratoře se zaměří také na využití bioplynu v energetice či experimentální vývoj a výrobu tenkých vrstev. Nedílnou součástí záměru je i provozování centra transferu technologií a podnikatelského inkubátoru. „Projekt nám dovolí uplatnit teoretické znalosti a odbornost našich pracovníků přímo ve spolupráci s praxí,“ říká děkan fakulty elektrotechniky ČVUT a předseda správní rady Energoklastru CTT Vysočina Boris Šimák.. „Získáme tím kvalitnější zázemí pro vlastní výzkum a vývoj,“ dodává Šimák.

"Program Prosperita, ze kterého získalo jihlavské centrum podporu, pomáhá v České republice budovat špičkové laboratoře pro aplikovaný výzkum a zázemí pro inovační podniky. Program je také právě teď zřejmě už naposled otevřený pro nové projekty – ty poslední bude možné přihlásit do konce letošního července," dodává Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.

Značný přínos si od CTT Vysočina slibují i zástupci místních samospráv. Podle jihlavského primátora Jaroslava Vymazala se vysočinská metropole může těšit na příliv vysokoškolsky vzdělaných lidí, což bude mít příznivý dopad na místní podnikání i školství. “Také nám tento projekt pomůže zvýšit zaměstnanost,” doplňuje jej náměstek hejtmana kraje Vysočina Libor Joukl.

Odkazy & Download:
Domovská stránka CzechInvestu
Ministerstvo průmyslu a obchodu
V Roztokách vzniká vědeckotechnický park
V ČR vznikne špičkové vědeckotechnické centrum zaměřené na energetikuGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 19. 04. 2011 v 21:13 zaslal host
Další tunel od Kocourka
Další tunel od Kocourka (pracovníka ČEZu), peníze daňových poplatníků vyhazují za blbosti. A aby povolili lidem připojování vlastních slunečních nebo větrných elektráren tak to ne. ČEPS bere velké poplatky za regulaci sítě a stejně pořád fňuká a vyhrožuje blackoutem. V demokratické a komerční společnosti by už dávno ČEPS nahradil někdo schopnější a levnější. Ceny elektřiny (dále porostou) máme stejné jako např. v Německu (na kupní sílu obyvatele i vyšší), ale tam si většina rodinných domů část energie vyrobí pro vlastní spotřebu na střeše. Jen v ČR to budeme ČEZu (politické trafice) platit v plné výši bez možnosti volby.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-330R
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním USB.
od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007