. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Antény nejen pro PMR - 5
28.6. | Pandatron | Antény nejen pro PMR - 5 | Komentářů: 0  
Antény nejen pro PMR - 5

Antény nejen pro PMR - 5

Pětiosmina - 5 / 8

Pětiosmina - TEORIE
Tato anténa je mezi radioamatéry považována za jakousi špičku mezi všesměrovými, vertikálně polarizovanými anténami. Jsou však i tací, kteří ji nechválí, nemají s ní dobré zkušenosti. Takže jak to s ní ve skutečnosti je?
Základem této antény je "maximální" dipól - 1,25 lambda. Tento dipól má zisk až 3 dB (oproti půlvlnnému dipólu) v rovině horizontu. Odstraněním jeho spodní poloviny a nahrazením jinou vhodnou protiváhou získáme anténu dlouhou právě 5/8 lambda (obr. 1).


Obr.: 1

Je tu však jeden problém - impedance. Tuto anténu není možné přímo připojit na koaxiál, má sice impedanci 50 Ohmů reálných, ale taky 180 Ohmů kapacitních (Za = 50 - j180). Při přímém spojení antény a koaxu se vyvolá ČSV (PSV) = 20! Přizpůsobení je však vcelku jednoduché - sériovou indukčností. Tj. cívkou nebo indukčním vedením zapojeným mezi anténu a vnitřní vodič napájecího kabelu se nežádoucí kapacitní složka vykompenzuje, takže celý útvar anténa + indukčnost se dostane do rezonance (obr. 2).
Anténu lze přizpůsobit i články z koaxiálu (obr. 3).


Obr.: 2

Obr.: 3

 

Pětiosmina
Maximální naměřená velikost signálu: 450
Zisk vůči dipólu: -3 dB
Anténa z http://www.cbrkl.cz/poradce/58pmr.html - je zde popsána celá stavba, zde jen stručně
Dle naměřených hodnot je vidět, že anténa je podstatně horší než klasický dipól a změna délky antény či cívky neměla velký vliv. Nemám to odzkoušeno, ale myslím, že tato anténa potřebuje mnohem větší protiváhu. Mám na mysli prodávaná antény s magnetem k připevnění na střechu auta, které si radioamatéři vesměs pochvalují.

Stavba: Kompletní popis stavby je na uvedené zdrojové adrese. Základ antény tvoří PL konektor. Jednotlivé prvky jsou tvořeny z Cu, či ocelových drátů a průměru asi 2 mm. Protiváhy mají od osy konektoru délku 163 mm. Zářič je z jednoho kusu drátu, na jehož jednom konci je vytvořena cívka s pěti závity navinutými na průměru 5 mm a roztažených na délku 10 mm. Po dokončení se zářič ustřihne tak, aby od konce posledního závitu cívky měřil přesně 390 mm. V tuto chvíli by PSV mělo být kolem 1,5 až 3. Anténa se vyladí roztahováním závitů cívky, například nožem vklíněným mezi závity.

http://www.cbrkl.cz/poradce/58pmr.html - Pětiosmina na PMRGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, 90° s konektorem SMA
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007