. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Antény nejen pro PMR - 4
28.6. | Pandatron | Antény nejen pro PMR - 4 | Komentářů: 0  
Antény nejen pro PMR - 4

Antény nejen pro PMR - 4

Anténa Ground plane

Úvod:
Vše podstatné již bylo uvedeno v minulém díle, takže zde základy přeskočíme a jen pár vět úvodem:
Následující antény již nejsou vhodné k přímému připevnění na stanici, ale až za koaxiál a tak taky byli testovány a měřeny. Bohužel jsem v době měření neměl k dispozici 50 Ohmový kabel, použil jsem tedy 75 Ohmů.

Ground plane - GP antény - TEORIE
Tento typ antény vznikl z půlvlnného dipólu po odstranění jeho spodní poloviny a nahrazením nekonečně velkou vodivou plochou (obr. 1). Maximum vyzařování je v rovině horizontu, zisk je 3 dB a impedance 36,5 Ohmů. V praxi se nekonečně velká vodivá plocha nahrazuje karoserií auta.
U stacionálních antén se však nahrazuje třemi, raději však čtyřmi paprskovitě se rozbíhajícími vodiči (radiály) o délce minimálně lambda / 4, jeich délka není kritická (obr. 2). Jsou-li tyto vodiče uspořádány vodorovně, je maximum vyzařování vychýleno asi 25° nad horizont a impedance je 35 Ohmů.
Sklopením protiváhy o 45°směrem k zemi se maximum vyzařování sníží na úroveň horizontu. Délka protiváh je stále lambda / 4, ale jejich délka je již kritická a slouží k oddělení svislého stožáru od antény. Impedance takové antény je 50 Ohmů a zisk 0 dB. Pokud je potřeba takovou anténu připojit na 75 Ohmový koaxiál, použije se na anténě, v místě napájení paralelní kondenzátor a současně se prodlouží zářič.


Obr.: 1

Obr.: 2

Obr.: 3

Tento typ antény je velice náchylný na okolní předměty a proto se také spatně měří a dolaďuje.

Závěsná pokojová anténa
Maximální naměřená velikost signálu: 700
Zisk vůči dipólu: 0,4 dB
Anténa z http://pira.cz
Jednoduchá závěsná anténa typu GP jde vyrobit i z kousků koaxiálních kabelů. Svědčí o tom i následující obrázky.
Anténa je to poměrně kvalitní (viz. naměřené údaje) a její vyzařování (při pohledu zhora) je nejlepší podle prvního obrázku, na stranách. Ze předu a ze zadu je mírně slabší.
Její impedance je 50 Ohmů, proto se pro napájení nejlépe hodí koaxiál RG58 (napájecí kabel je ten uprostřed směrem dolů) navíc i výstup radiostanice má 50 Ohmů, takže je vše v pořádku. Na její tří prvky lze použít libovolný koaxiální kabel (i 75 Ohmů), který je vždy dlouhý 158mm. Tato délka je vždy počítána od konce stínění napájecího kabelu!

Anténa by měla být nad zemí ve výšce alespoň 60 cm a po celou tuto délku by měl napájecí kabel směřovat kolmo dolů.

Groundplane - GP
Maximální naměřená velikost signálu: 740
Zisk vůči dipólu: 0,9 dB
Anténa z www.delboyenterprises.co.uk
Tato anténa je o něco lepší než předchozí (viz. naměřené hodnoty) a je asi nejlepší všesměrovou anténou. Dokonce, když jsem ji měřil později znova, dávala signál i přes 1000mV(!) což by znamenalo zisk asi 3,5dB oproti dipólu. Nevím však jestli je to vůbec možné, nebo za to mohla špatná stavba dipólu.
Narozdíl od předchozí je sestavena z Cu (pro vnitřní použití), nebo ocelového (venkovní) drátu o průměru kolem 2 mm. Ke stavbě snad jinak není co dodat.
Při takovémto skonu protiváh je impedance zhruba 50 Ohmu a nejvíce vyzařuje vodorovně (při vodorovných protiváhách vyzařuje šikmo vzhůru).

Já jsem pro experimentování sestavil anténu z Cu elektrikářských drátů s průměrem 1,3 mm. Pro zjednodušení jsem protiváhu vytvořil spojením konců všech čtyř drátů do kruhu, kterým se poté prostrčil koaxiál. Koaxiál jsem použil 75 Ohmový a experimentoval s délkami a sklonem jednotlivých prvků.
Práce to byla poměrně těžká, protože tato anténa je velice citlivá na okolní předměty a já ji ovlivňoval svou polohou i ze vzdálenosti 5 m! Inu, spínal jsem staničku z vedlejší místnosti a výsledek.
Uvedené rozměry 158 mm jsou optimální ale nejsou kritické. Nejlepší sklon protiváh je skutečně 45°, ale tento úhel již je poměrně kritický!
Mírné zvýšení vyzařování způsobilo prodloužení protiváh o 10 mm, ale jelikož se v literatuře uvádí jejich délka za kritickou, nechal bych ji 158 mm.

http://pira.cz - Závěsná pokojová anténa, dipól
www.delboyenterprises.co.uk - GPGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M75 QUECTEL
Dual-Band GSM modul provedení SMD, pouze pro SMS služby
Termín nepotvrzen od 275 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007