. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Skupina ČEZ v prvním čtvrtletí 2011 se ziskem 17,2 miliardy korun

Skupina ČEZ v prvním čtvrtletí 2011 se ziskem 17,2 miliardy korun

Čistý zisk energetické Skupiny ČEZ v letošním prvním čtvrtletí se udržel na obdobné úrovni jako v loňském roce, když poklesl o necelá 2 procenta (300 milionů korun). Očekávanou výši zisku roku 2011 , který je v energetice nadále ovlivněn doznívající krizí spojenou s nízkými cenami elektřiny, ČEZ zatím nemění a ponechává ji na úrovni 40,1 miliard korun.

„Výsledky prvního čtvrtletí jsou lepší, než analytici odhadovali. I přes dopad krize, který se v energetice projevil se zpožděním, se nám podařilo udržet náš zisk téměř na úrovni loňského roku. Krize se projevila v podobě nižších cen za elektřinu a vzhledem k prodeji ČEZ, především na rok a více dopředu, pak současný růst cen na trzích letošní výsledky již příliš neovlivní. Proto zatím neměníme náš předpoklad ohledně výše letošního zisku, kdy počítáme s meziročním poklesem o 15 procent. A ani v nejmenším nepolevíme v realizaci našeho stabilizačního a konsolidačního programu NOVÁ VIZE, protože pouze tak plně využijeme všechny příležitosti, které může přinést stávající a budoucí situace na trzích s elektřinou,“ uvádí Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Nižší nasmlouvané ceny elektřiny nejsou jediným negativním vlivem, který hospodaření Skupiny ČEZ letos ovlivnil. Odrážejí se v něm i dvě nově zavedené daně: darovací daň z emisních povolenek a srážková daň z elektřiny vyrobené ve fotovoltaických elektrárnách. Společnost ČEZ se také musí vyrovnat s posilující českou korunou vůči euru, protože většina tržeb je právě v euru.

K omezení těchto vlivů pomohla výroba z větrných elektráren v Rumunsku, kde Skupina ČEZ provozuje rozsáhlý komplex elektráren, jehož část se v současné době ještě dostavuje. Dále narostla výroba z fotovoltaických elektráren Skupiny ČEZ, letos dochází ke kompenzaci nižších distribučních tarifů z roku 2009 a pomohla i úsporná opatření v distribuci v Albánii.

Výroba elektřiny v elektrárnách Skupiny ČEZ v České republice meziročně poklesla o 4 procenta, ale za celý rok předpokládáme naopak růst o 4 procenta. Současné vyšší ceny elektřiny na trzích s elektřinou povedou k očekávanému nárůstu výroby elektřiny v uhelných elektrárnách o 5 procent, když v prvním čtvrtletí zde byl naopak pokles o 8 procent. Očekávaný meziroční růst výroby v jaderných elektrárnách o 5 % je především způsoben zkrácením plánovaných odstávek a zvýšením disponibility v Jaderné elektrárně Dukovany.

Spotřeba elektřiny v České republice v prvním čtvrtletí podle odhadu ČEZ nepatrně poklesla o 0,5 %. Po odečtení vlivu teploty, kdy letošek byl teplotně příznivější než stejné období loňského roku, šlo o růst na úrovni 1 procenta.


Obr. 1: Hospodářské výsledky Skupiny ČEZ za I. čtvrtletí 2011

Celý středoevropský trh s elektřinou významně ovlivnilo nucené odstavení několika německých jaderných reaktorů o instalovaném výkonu 7 GW. Kromě vlivu na ceny elektřiny způsobuje tato odstávka i výkyvy v německé přenosové soustavě. Poptávka na jihu Německa nemůže být vykryta okolními zdroji a stále více energie musí být dodáváno ze severu, kde je instalováno enormní množství větrných elektráren a další se zde budují, zejména v příbřežních vodách. Nedostatek kapacit uvnitř německé přenosové soustavy pro přenos elektřiny mezi severem a jihem však znesnadňuje pohyb elektrické energie uvnitř Německa a elektřina je proto více importována z okolních států včetně České republiky.

Odkazy & Download:
Domovská stránka skupiny ČEZ
Skupina ČEZ v prvním čtvrtletí 2011 se ziskem 17,2 miliardy korunGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Elektronické časové relé
Programovatelné časové relé - TIMREL přináší univerzální použití v oblasti časového a sekvenčního spínání.
Skladem od 420 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007