. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Antény nejen pro PMR - 1
28.6. | Pandatron | Antény nejen pro PMR - 1 | Komentářů: 0  
Antény nejen pro PMR - 1

Antény nejen pro PMR - 1

Pásmo PMR a úprava stanice pro připojení externí antény.

Tak jsem si po dlouhém váhání konečně taky koupil nějakou staničku. Po několika týdenním monitoringu pásem na přehledovém přijímači (Alinco DJ-X3) a vzhledem k tomu, že nevlastním povolení vysílat na amatérských pásmech (a představovat se jako "pirát" by asi nebylo nejlepší) jsem se rozhodl pro pásmo PMR. Aktivita je na něm docela slušná, k vysílání není potřeba žádné povolení a hlavně, nejlevnější nové staničky se prodávají asi od 600Kč.

Pásmo PMR:
Na pásmu PMR platí tato základní omezení:
- maximální výkon stanice = 0,5 W
- anténa musí být neoddělitelnou součástí stanice a nesmí se nahrazovat jinou anténou

Frekvence:

kanál

MHz

kanál

MHz

 1

446.00625

5

446.05625

 2

446.01875

6

446.06875

 3

446.03125

7

446.08125

 4

446.04375

8

446.09375

Stanice:
Nabídka stanic pro PMR je již docela velká ( http://www.elix.cz ). Od nejlevnějších (dětských) po profesionální stolní stanice. Já jsem si u Elix.cz vybral poměrně novou stanici (červen 2004) Elix SL-01P.
Jedná se o malinkou (jako platební karta) stříbrnou staničku s vibračním zvoněním, integrovaným Li-Ion akumulátorem a nabíječkou v ceně.


Elix SL-01P

Úprava stanice:
Úprava spočívá v nahrazení malé a neúčinné anténky konektorem pro připojení externí antény. Což je sice zakázaná úprava, ale... Pokud nechcete do své staničky zasahovat, je možné anténu (koaxiál) připojovat přes vazební člen tvořený několika závity drátu omotaného kolem anténky. Tímto se však nepřenese plný výkon, takže pokud chcete lámat rekordy v dosahu, něco pro to musíte udělat.

Jaký konektor tedy vybrat? Nejčastěji používaný konektor BNC je k této staničce příliš velký a konektor SMA zase zbytečně drahý. Volba tedy padla na konektor typu F, jehož velikost je akorát a úpravy konektoru i stanice minimální. Sice asi není moc vhodný k vysílání, ale 0,5W snad zvládne.

Rozebrání stanice je jednoduché. Po povolení čtyř šroubků na zadním krytu ho již nic nedrží a lze ho bez problémů sejmout (viz. následující obrázek):


sejmutí zadního krytu
vlevo dole je vibrační motorek, mic a repro a elektronika, vpravo je Li-Ion baterie

Dále je potřeba povolit i čtyři šroubky držící desku s elektronikou, jinak nelze anténu stáhnout. Pozor, po zvednutí desky s elektronikou si dejte pozor, protože pod ní jsou dvě malé vodivé gumy a další drobnosti, které již nic nedrží. Plastový kryt antény se jednoduše stáhne a "šroubovicová" anténa se opatrně vypájí z desky (samozřejmě nejlépe mikropájkou). Dále je potřeba odstranit dva plastové výlisky, které proti sobě přidržovali anténku. Nejlépe to jde opatrným odvrtáním (v ruce) a zbytek se odstraní nožem. To je jediná úprava na staničce.
Dále je potřeba upravit konektor. Z konektoru tedy sundáme matku s podložkou a pilkou je potřeba seříznout druhou matku, která je od konektoru neoddělitelná, na obou stranách, kde je i samotný konektor zploštěn. Nemusíme řezat úplně u konektoru, prostě tak, aby konektor do staničky dobře zapadl, stanička šla zavřít a konektor i trochu držel.
Nyní už jen konektor připájíme vnitřním kontaktem k vývodu, kde byla původní anténa a stínění připájíme dvěma kousky silnějšího pocínovaného drátku ke stínícímu krytu, tím se konektor z části zajistí proti uvolnění. Poté se deska s elektronikou přišroubuje zpět do krabičky a konektor se opatrně zakápne lepidlem (například vteřinovým) k přednímu krytu. K zadnímu krytu jsem ho již nelepil, aby bylo možné stanici případně znova rozdělat. Přiklopíme zadní kryt a zašroubujeme.
Vedle konektoru zbyla poměrně velká díra, kterou jsem zakápnul tepelným lepidlem (sice moc nedrží, ale alespoň utěsní) a konektor dotáhnul podložkou a matkou ke stanici:


moje upravená PMR-ka

Tím je stanice připravena v připojení externích antén, na jejichž stavbu se podíváme v dalších dílech.

http://www.sweb.cz/vkulstejn - 2 x fotografie SL-01PGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Aktivní GPS anténa 2JM011
Aktivní anténa GPS zajišťuje kvalitní a čistý signál i za zhoršených podmínek.
od 172 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007