. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Zdroje signálu, kondicionéry a napájecí obvody
7. června 2011 - 6:18 | Pandatron | Zdroje signálu, kondicionéry a napájecí obvody | Komentářů: 0  

Zdroje signálu, kondicionéry a napájecí obvody

Referenční příručka společnosti Linear Technology přináší osmnáct obvodů, vycházejících přímo z vývojářské praxe. Jedná se o jednoduché obvody, řešící vždy jeden konkrétní problém.

Každý vývojář se pravidelně dostává před nové úkoly, při kterých musí navrhnout obvod s konkrétní funkcí. Je přitom lhostejné, jedná-li se o nějaký požadavek od zákazníka, nebo jde o část nového zařízení, vyvíjeného pro jeho vlastní firmu. Výsledkem pak může být obvod, zajímavý i pro další aplikace a je tedy vhodné jej uschovat.

Jak čas plyne, různé obvody a schémata se hromadí, až vznikne archiv užitečných zapojení s ověřenou funkcí. Jelikož každý složitější obvod představuje značné úsilí, je škoda jej nechávat pouze v archivu. Mnohem užitečnější je obvod vzít, doplnit o pár řádek textu, případně i naměřené hodnoty, a podělit se o něj s dalšími vývojáři.

Stejné rozhodnutí udělali i vývojáři ze společnosti Linear Technology a kromě obvyklých aplikačních poznámek zveřejnili i dokument s názvem Signal Sources, Conditioners and Power Circuitry. Za jeho vznikem stojí v první řadě Jim Williams a jak se nechal slyšet, z velkého zájmu a podpory čtenářů je jisté, že se nejedná o poslední dokument tohoto typu.


Obr. 1: Napětím řízení generátor s linearitou lepší než 0,0015%

V Signal Sources, Conditioners and Power Circuitry je uvedeno celkem 18 hlavních témat, nabízejících řešení vždy jednoho konkrétního problému. Samotné obvody jsou pak uspořádány do několika kategorií a u každého z nich nechybí samozřejmě jak popis základní funkce tak, ani výsledky měření či záznamy průběhů.

Jako příklad je možné uvést řešení napětím řízeného generátoru s krystalovou referencí a linearitou lepší než 0,0015 %.

Obvyklé řešení převodníku napětí – frekvence (V/f) využívá zpětnou vazbu, založenou na principu nábojové pumpy. Hlavním prvkem, který v tomto případě ovlivňuje celkovou stabilitu obvodu, je tak obyčejný kondenzátor. Z toho plyne, že pokud chceme dosáhnout stability frekvence lepší než zhruba 100 ppm/°C, je nutné věnovat velké úsilí výběru jeho typu s minimálním teplotním driftem. Další problém je pak s absorpcí dielektrického materiálu, která dosažitelnou linearitu omezuje, v nejlepším případě, na hodnotu typ. 0,01%.

Na obr. 1 je uveden příklad obvodu napětím řízeného generátoru s krystalovým zdrojem referenčního kmitočtu. Akceptovatelné řídicí napětí je v rozmezí od 0 do 5 V a dosahovaná teplotní stabilita je rovna přibližně 8 ppm/°C.


Obr. 2: Průběh napětí a proudů v obvodu z obr. 1

Více informací je možné nalézt v uvedeném dokumentu Signal Sources, Conditioners and Power Circuitry,vydaném společností Linear Technology.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů

Signal Sources, Conditioners and Power CircuitryGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - převodník USB-RS232, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB/RS232 Full pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 240 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007