. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
IR teplotní čidlo s technologií MEMS
9. června 2011 - 5:27 | Pandatron | IR teplotní čidlo s technologií MEMS | Komentářů: 1  

IR teplotní čidlo s technologií MEMS

První IR teplotní čidlo s technologií MEMS od Texas Instruments podpoří nové uživatelské aplikace a možnosti zařízení, kde je vhodné zajistit bezdotykové měření teploty.

Texas Instruments Incorporated přináší díky prvnímu pasivnímu infračervenému (IR) teplotnímu senzoru MEMS na jednom čipu bezkontaktní měření teploty – poprvé v přenosné spotřební elektronice. Digitální čidlo teploty TMP006 umožňuje výrobcům mobilních zařízení, například smartphonů, tabletů či notebooků, přesné měření teploty povrchu přístrojů prostřednictvím IR technologie.


Obr. 1: Vnitřní blokové schéma obvodu TMP006

Takové zlepšení pak v porovnání se současnými postupy při rámcovém stanovení oteplení povrchu na základě systémové teploty umožní vývojářům optimalizovat výkonnost systému, zatímco zároveň zajistí větší komfort pro koncového uživatele. TMP006 lze rovněž využít k měření teploty mimo zařízení a podpořit tím nové vlastnosti a uživatelské aplikace.


Obr. 2: Princip obvodu spočívá v měření integrovaného termočlánku

„TMP006 řeší potřebu pokročilého teplotního řízení procesorů ze strany našich zákazníků a umožňuje optimalizovat výkonnost systému včetně jeho bezpečnosti a to i v případech, kdy se snižujícími se rozměry poroste výpočetní výkon“, říká Steve Anderson, senior vice president ve skupině High Performance Analog TI. „Díky TMP006 mohou výrobci mobilních zařízení poprvé měřit teplotu objektů v okolí telefonu, což bude znamenat podporu zcela nových funkcí, které mohou vývojáři daných aplikací kreativně zapracovat do svých přístrojů.“


Obr. 3: Odchylka teploty senzoru lokální teploty
 
Obr. 4: Odchylka teploty IR senzoru

TMP006 je součástka s maximální možnou mírou integrace. Na jediném čipu o rozměrech 1,6 mm x 1,6 mm zde totiž nalezneme vestavěný článek MEMS – senzor, obvody pro zpracování signálu, 16bitový A/D převodník (ADC), lokální teplotní čidlo a také napěťové reference. Struktura představuje ucelené číslicové řešení bezkontaktního měření teploty, které je o 95 % menší než kterékoli jiné čidlo – termočlánek.

Základní vlastnosti a výhody:

  • Integruje senzor MEMS spolu s podpůrnými analogovými obvody a snižuje tak ve srovnání s konkurenčními přístupy rozměry daného řešení o 95 %.
  • Spotřebuje pouze 240 µA klidového proudu, resp. 1 µA v režimu shutdown; ve srovnání s konkurencí to je o 90 procent méně.
  • Podporuje široký teplotní rozsah od -40 °C až do +125 °C s přesností ±0,5 °C (typ.) pro lokální čidlo a přesností ±1 °C (typ.) pro pasivní IR snímač.
  • Zahrnuje číslicové rozhraní I2C / SMBus.
  • Doplňuje rozsáhlou nabídku předních obvodů TI – analogových struktur a také produktů pro embedded zpracování – s mimořádně malými rozměry a nízkou vlastní spotřebou, vyhrazenou přenosným aplikacím, včetně řízení baterií, rozhraní, audio kodeků a součástek pro bezdrátovou propojitelnost.


Obr. 5: Vývojový modul pro TMP006

Nástroje a podpora:
Eval. modul pro TMP006 je dostupný již nyní za 50 USD. Nechybí ani IBIS model pro ověření požadavků na signálovou integritu na desce plošného spoje, včetně úplného zdrojového kódu pro výpočet teploty objektu či aplikačních poznámek.


Obr. 6: Schéma zapojení modulu vychází z doporučeného zapojení TMP006

Dostupnost a cena:
TMP006 je dostupný již nyní v pouzdrech typu WCSP o rozměrech 1,6 x 1,6 mm za doporučenou maloobchodní cenu 1,50 USD, platnou při odběru 1.000 ks. Objednávku obvodů lze provést na www.ti.com/tmp006-preu, kde rovněž naleznete podrobnější informace.

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy Texas Instruments
Domovská stránka firmy Texas Instruments v českém jazyce
Přehled distributorů

Objednejte si vzorky TMP006
Podívejte se na demo
Datasheet obvodu TMP006
Temperature Sensors Forum v rámci TI E2E™ CommunityGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 24. 06. 2011 v 10:47 zaslal host
Bez titulku
Nevíte jak je to zde s emisivitou ? Musí se něco nastavovat ? Nebo TMP006 měří správné hodnoty nezávisle na hodnotě emisivity ? Nemohu to nalézt. Děkuji.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ110SR - RS232
Převodník TCP/IP <-> RS232 s konektory RJ45 i D-Sub
Skladem od 730 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007