. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Webcast o nabíjení Li-Ion akumulátorů
21. června 2011 - 8:00 | Pandatron | Webcast o nabíjení Li-Ion akumulátorů | Komentářů: 4  

Webcast o nabíjení Li-Ion akumulátorů

Webcast od EEVblogu přibližuje možnosti a doporučené charakteristiky při nabíjení Li-Ion akumulátorů. Ty jsou dnes přitom, spolu s Li-Pol akumulátory, nejrozšířenějším zdrojem energie v malých a přenosných zařízeních.

Akumulátory Li-Ion (Lithium-iontové) patří mezi nejrozšířenější typ nabíjecích baterií, nejčastěji používaných v aplikacích spotřební elektroniky a mobilních zařízení. Jejich hlavní výhodou je vysoký poměr hustoty akumulované energie k objemu, a díky své nízké hmotnosti se výborně hodí pro přenosná zařízení. V současnost době se společně s Li-Pol akumulátory, které mají podobný chemický princip, jedná v této oblasti o nejrozšířenější typ.

Z historického pohledu je možné zmínit již rok 1912, kdy G. N. Lewis jako první experimentoval s lithiovými bateriemi. Avšak první praktické výsledky na sebe nechaly ještě dlouho čekat a až v roce 1970 se na trh dostaly první, tehdy ještě nenabíjecí, lithiové baterie. V dalších letech pak pokračoval vývoj a první pokusy s nabíjitelnými variantami. U nich se jako hlavní problém ukázala snadná možnost exploze, kterou se podařilo vyřešit až nahrazení chemicky nestabilního lithia kysličníkem lithia a kobaltu (LiCoO2). První nabíjecí akumulátory Li-Ion spatřili světlo světa až v roce 1991.

V současné době se, společně s akumulátory Li-Pol, jedná o nejrozšířenější typ. Mezi hlavní výhody je nutné zařadit také nízké výrobní náklady, snadné použití a dobíjení. Díky své konstrukci jsou Li-Ion akumulátory menší, mohou být silné jen 1 mm a zároveň jsou poměrně flexibilní.


Obr. 1: Rozbor nabíjecí charakteristiky a doporučené koncepce řídicího obvodu

Dnes jsou k dispozici dva typy Li-Ion akumulátorů s tradiční anodou z uhlíku a pak novější generace s grafitovou anodou. Ty mají výhodu v podstatně lineárnější vybíjecí charakteristice, umožňující určení zbylé kapacity s vyšší přesností.


Obr. 2: Výběr baterie a řídicího obvodu

Při nabíjení se Li-Ion akumulátory zahřívají mnohem méně, než jak je tomu u klasických NiMH akumulátorů. Pro jejich spolehlivé nabití se používá proces konstantního proudu/napětí. Typický nabíjecí proud je cca. 0,5 C, kde C představuje aktuální kapacitu akumulátoru, ale přesná hodnota nabíjecího proudu závisí na doporučení konkrétního výrobce.

Více informací k tématu nabíjení Li-Ion akumulátorů je dostupných v následujícím webcastu od EEVblogu.

 

Odkazy & Download:
Domovská stránka EEVblogu
Lithium Ion/Polymer Battery Charging Tutorial
Lithium Ion/Polymer Battery Charging Tutorial (YouTube)GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
MRF24J40MA
MRF24J40MA je certifikovaný 2,4 GHz IEEE 802.15.4 bezdrátový modul transceiveru.
od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007