. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Další krok EU k úspoře elektrické energie
11. července 2011 - 8:13 | Pandatron | Další krok EU k úspoře elektrické energie | Komentářů: 2  

Další krok EU k úspoře elektrické energie

Den 16. června se stal významným milníkem pro Evropskou unii a její úsilí šetřit energií. Tohoto dne vešly v platnost nová opatření, která ročně do roku 2020 ušetří tolik elektřiny, jako je současná roční spotřeba 32 milionů domácností EU.

Tato opatření se týkají zařízení, které je všude kolem nás, ale které pro většinu z nás ve skutečnosti nikdy není vidět. Tato zařízení jsou ve fénech a myčkách v domácnostech, ve výtazích a v klimatizačních systémech v kancelářích a také pohánějí stroje, pumpy, větráky a dopravní a další průmyslová zařízení. Řeč je o elektromotorech, které jsou doslova všude.

Elektromotory jsou největším odběratelem elektřiny, podle nové analýzy agentury International Energy Agency mají dokonce na svědomí zhruba 45 % světové spotřeby elektřiny, což je víc než druhý největší zdroj spotřeby, osvětlení.

To znamená, že v podstatě každá druhá elektrárna vyrábí elektřinu pouze na pohánění motorů. Jinak řečeno, když vezmete veškerou elektřinu vyrobenou na každičkém místě na světě od Nového roku až do 16. června, bylo by to právě tolik, abyste s ní mohli pohánět všechny elektromotory na světě po dobu 12 měsíců.

Nová opatření EU, týkající se výkonnosti motorů, mají nejpozději do konce desetiletí ušetřit 135 TWh elektřiny ročně, což odpovídá roční produkci 22 jaderných reaktorů. Pokud jde o finance, tato úspora elektřiny představuje v EU finanční úsporu v hodnotě nejméně 12 miliard Eur ročně při současných cenách elektřiny.

Rozhovor v angličtině s Juha Silvennoinenem o dopadu nové legislativy EU na ABB:

Vzhledem k tomu, že Německo plánuje během příštího desetiletí uzavřít všechny své jaderné elektrárny, budou taková opatření, jejichž výsledkem je efektivnější užívání energie, hrát důležitou roli v tom, aby největší evropská ekonomika mohla pokračovat v růstu, aniž by čelila nedostatku energie.

Dělat se dá se samozřejmě mnohem více. Studie IEA, která je první celosvětovou analýzou spotřeby energie v elektromotorech, říká, že ušetřit 20 až 30 procent celkové spotřeby energie motory, což je 9 až 14 procent veškeré celosvětové spotřeby elektřiny, je proveditelné i rentabilní.

A to je pouze polovina snížení spotřeby elektřiny, které můžeme dosáhnout využíváním moderní technologie na všech úrovních výroby, distribuce a používání energie. Technologie se také vyvíjí, a to způsobem, který nám umožní vytvářet sítě energie s nízkým obsahem uhlíku; tím dosáhneme úspor, které zdaleka přesáhnou hodnoty, jichž mohou dosáhnout jednotlivé produkty. Nicméně bude chvíli trvat, než se tyto „chytré sítě“ vyvinou, a proto musíme najít způsob velkých úspor už dnes.

Hlavní výzvou při realizaci obrovského potenciálu, kterého bychom mohli s dnešní technologií dosáhnout, je nedostatek povědomí o výhodách možností, které jsou dostupné.

To se jasně ukázalo v celosvětovém průzkumu vedoucích pracovníku ve výrobě, který pro ABB letos provedla agentura Economist Intelligence Unit. Tento průzkum zjistil, že 60 % výrobců v posledních třech letech vůbec neinvestovalo do zlepšení energetické výkonnosti svého kapitálu, provozu a vybavení.

Jako hlavní tři překážky v cestě větším investicím do energetické výkonnosti ve své společnosti jmenovali vedoucí pracovníci nedostatek jasně vyjádřených argumentů pro investice do energetické výkonnosti, nedostatek financí a nedostatek informací o možnostech energetické výkonnosti.

Je to překvapení vzhledem k faktu, že motory zodpovídají za dvě třetiny elektřiny, která se v průmyslu využívá, a že roční náklady na energii potřebnou pro pohánění motoru v průmyslu mohou dosahovat až sedminásobku jeho kupní ceny.

Účelem zprávy IEA je mezi jiným také zvýšit povědomí, alespoň co se týká motorů. Vyplňuje důležitou mezeru v energetických a klimatických diskusích, protože uvádí tvrdá fakta k tématu, ve kterém dosud chyběla nezávislá měření a analýzy. Také ale, pokud jde o potenciální úspory, zřetelně ukazuje na centrální roli lidí s rozhodovací pravomocí.

Důležitost motorů se odráží i v našem jazyce: Když mluvíme o zemi nebo průmyslu, který je „motorem“ růstu, zdůrazňujeme kritický význam takové země nebo průmyslu. Zpráva IEA nás vrací ke vzniku této metafory, protože nám naznačuje, jak důležitou roli motory hrají v naší ekonomice. Nové nařízení EU nám ukazuje, jak mohou hrát klíčovou roli i při chápání energetické výzvy v zemích, jako je Německo, a při zvyšování konkurenceschopnosti průmyslu.

Autor: Joe Hogan - CEO ABB Group

Odkazy & Download:
Domovská stránka ABB v České republice
Jeden jednoduchý krok, který vede k úspoře 12 miliard eur v nákladech na energiiGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 26. 07. 2011 v 12:01 zaslal host
demence
když snízí příkony elektryckých pohonů sníží se i produkce závodu a bude nedostatek potravin materiálu atd. a důsledky jsou již vidět na některých zemí když závod sníží výrobu


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007