. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Český výzkum a vývoj zaujal Austrálii, chystají se společné projekty

Český výzkum a vývoj zaujal Austrálii, chystají se společné projekty

Konkrétní podobu společných projektů, financování a návštěvy australských protějšků začali řešit hned po návratu do České republiky účastníci Česko-australských technologických dnů.

Konaly se minulý týden v australském Melbourne. O český výzkum a vývoj v oblasti automobilového průmyslu projevily zájem australské univerzity i soukromé firmy.

"České firmy a výzkumné organizace nebo vysoké školy jsou velmi daleko v oblasti výzkumu a vývoje kompozitních materiálů nebo technologií potřebných pro elektromobilitu. Technologické dny ukázaly, že o partnerství ve vývoji má australský automobilový průmysl velký zájem, což do budoucna bez pochyby prospěje našemu exportu. Těší mě také to, že začala jednání o dalších vzájemných výměnách studentů," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

„Česko-australské technologické dny splnily svůj cíl. Česká republika v Austrálii dokázala, že je v oblasti výzkumu a vývoje nových technologií nejen v automobilovém sektoru mimořádně konkurenceschopná a má co nabídnout. Účastníci si z mise přivezli cenné kontakty i konkrétní návrhy spolupráce. Komunikace s australskými protějšky po návratu do České republiky neutichla, ba naopak,“ vysvětlujegenerální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek.

„Dosavadní ohlasy svědčí o tom, že se podařilo představit Českou republiku jako vyspělou moderní zemi s nezanedbatelným vědeckým a inovačním potenciálem. Nyní je důležité, aby se rozvinula dlouhodobá vzájemně prospěšná spolupráce mezi českými a australskými univerzitami a vývojovými pracovišti na základě navázaných kontaktů,“ dodává zmocněnec pro vědu a techniku Ministerstva zahraničních věcí České republiky Petr Kaiser.

„S naší účastí na Česko-australských technologických dnech jsem spokojen. S pozitivním ohlasem se setkala zejména má vystoupení na odborných konferencích, kde jsem prezentoval aktivity VÚTS v oblasti náhrady standardních materiálů materiály kompozitovými,“ říká Jiří Václavík, vedoucí obchodního oddělení akciové společnosti VÚTS. „Hned po skončení akce jsem se sešel se zástupci místních univerzit i soukromých firem. Mimo jiné mě oslovila firma z oblasti těžebního průmyslu a projevila zájem o vývoj a konstrukci zařízení pro těžební průmysl,“ doplňuje Jiří Václavík.

„Pozitivní pro nás byl zájem australských partnerů o naše výsledky v oboru soft computing. Rádi bychom spolupracovali na řešení problémů australských protějšků a přitom využili naše metody,“ říká Vilém Novák, ředitel Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování Ostravské univerzity v Ostravě a dodává: „Spolupráce však může mít smysl tehdy, pokud najdeme společný projekt financovaný například na základě dohody mezi Českou republikou a Austrálií nebo získáme finanční podporu z nějakého mezinárodního projektu.“

„Hned po našem návratu pokračovala diskuze s australskou stranou o konkrétních formách spolupráce, cestách vzájemného bližšího poznávání a zacílení společných projektů,“ vysvětluje zástupce děkana Fakulty dopravní ČVUT v Praze Tomáš Zelinka. „Naším cílem je především umožnit studentům a částečně i pedagogům získávat zkušenosti v Austrálii a vytvořit i nejlepší možné podmínky pro australské studenty v Praze. Nezbytným předpokladem takových aktivit jsou společné vědecké projekty a publikace, na kterých začneme co nejdříve pracovat,“ upřesňuje Tomáš Zelinka.

„Na universitě Deakin jsme diskutovali o možné spolupráci na vývoji pohonných jednotek pro budoucí alternativní paliva a v současné době probíráme další detaily. Na Swinburne University zase zaujal náš výzkum v oblasti dynamiky vozidla zaměřený především na perspektivní elektromobily,“ vysvětluje Pavel Novotný, který v Austrálii reprezentoval Vysoké učení technické v Brně a NETME Centre. „Návštěva Austrálie rovněž přispěla k poznání, jakým způsobem australské vládní instituce podporují výzkum a vývoj na univerzitních pracovištích, včetně transferu znalostí do průmyslové praxe,“ doplňuje Pavel Novotný.

Česko-australské technologické dny zorganizovala agentura CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky a Australskou obchodní misí Austrade. Česká mise v Austrálii se setkala s velkým zájmem australských médií. Akci se mimo jiné věnovalo rádio SBS, záznam vysílání (v češtině) si můžete poslechnout zde:

Odkazy & Download:
Domovská stránka CzechInvestu
Český výzkum a vývoj zaujal Austrálii, chystají se společné projekty
Česká mise přivezla z Austrálie první výsledkyGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ107SR-RS232
Převodník TCP/IP <-> RS232 s RJ45 konektorem.
Skladem od 600 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007