. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
VTTC
21.září 2007 | DAV | VTTC | Komentářů: 43  
VTTC

VTTC

Teslův transformátor buzený elektronkou. VTTC existuje mnoho zapojení, já jsem však použil nejčastější zapojení flyback. Flyback zapojení je založeno na chytání zpětné vazby ze zpětnovazebního (feedback) vinutí. Zpětná vazba je opět přiváděna na elektronkou a tak se budí primární vinutí.

Popis zapojení
Na obrázku 1 je schéma zapojení. Protože jsem neměl po ruce žádnou velkou elektronku ani MOT pro napájení, rozhodl jsem se postavi si nějakou menší verzi.
Pro napájení jsem si zhotovil zdvojovač sítového napětí, který se skládal ze čtveřice elektrolytických kondenzátorů 330µF / 200V po dvou v sérii a dvou diod 1N4007, ale protože se přehřívaly, dal jsem dvě paralelně. Zároveň byl problém, že se při zapnutí rychlým nabíjením kondenzátorů vyhazoval jistič. To jsem vyřešil tak, že jsem do síťového přívodu vřadil žárovku 230V / 40W, přes kterou se kondenzátory pomalu nabijí. Poté, asi po 4 s žárovku přemostím (zkratuji) vypínačem a mám plný výkon.

Pro tento účel jsem měl ruce poměrně dobrou elektronku PL504, ale dá se použít i jiný typ například PL500. Rezonanční kondenzátor by měl mít kapacitu kolem 500pF - 1,5nF, to záleží na primární a sekundární cívce a je dobré ho doladit zkusmo. Na schématu má hodnotu 500pF.


Obr. 1. schéma zapojení

Teslův transformátor
Hlavní částí VTTC je samozřejmě Teslův transformátor. Na obrázku 2 je jeho nákres, jak jsem ho zhotovil já. Všechny rozměry jsou v centimetrech, až na průměry drátů, ty jsou v mm. Primární cívka by měla mít přibližně 13 závitů drátem cca 1mm, feedback coil by měla mít přibližně stejný počet závitů jako primární cívka, ale stačí menší průměr drátu, třeba 0,25mm.
Sekundární cívka má asi 1300 závitů drátem 0,1mm vynutých v jedné vrstvě závit vedle závitu. Spodní konec je uzeměn na zemní kolík zásuvky a druhý, živý, konec je zakončen malou měděnou tyčkou.
U všech třech vinutí je potřeba dodržet stejný směr.


Obr. 2. teslův transformátor

Celkové fotografie:

 

Výsledné výboje:

Zdroj: http://elektrolab.wz.cz/GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (50):

Zobrazit starší 30 dnů (50)...

host
50. Dne 29. 01. 2012 v 13:45 zaslal host
Gramatika
"Sekundární cívka má asi 1300 závitů drátem 0,1mm vynutých v jedné vrstvě závit vedle závitu."

"vynutých" roll - si ze mě snad děláte srandu ne? :-D :-o


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGSM-M10: GSM/GPRS modul s M10
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul s M10 firmy QUECTEL a podporou SMS, MMS, GPRS Class 12, TCP/IP, FTP a dalších.
Skladem od 690 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007