. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
VN zdroj 60kV
25.listopadu 2007 | mirra18 | VN zdroj 60kV | Komentářů: 4  
VN zdroj 60kV

VN zdroj 60kV

Zdroj vytváří vysoké napětí 60kV, se kterým se dají dělat zajímavé pokusy. Při přiblížení záporného pólu k výstupu vn asi na 6 - 8 cm uvidíte světélkování konců drátů a při ještě trochu vetším přiblížení elektrický oblouk.

Dále popsané pokusy provádějte jen pokud stojíte na nevodivém podkladu (linoleum, koberec...) a od všech elektrických spotřebičů jste alespoň 0,5 m daleko! Záporný pól napájení spojte se zemí (důležité).Přibližte se rukou k elektrodě vn asi na 10 - 15 cm. Z elektrody jde tzv. elektrický vítr (máte pocit, že dáváte ruku do ledničky). Dotkněte se prstem výstupu. Bude cítit slabé praskání statické elektřiny. (Není to horší než dotknout se svetru.)Když se druhou rukou dotknete např. podlahy, bude cítit opět statická elektřina. Různé lehké předměty (papír, látka, různé obaly, igelit, ale třeba i pravítko nebo trojuhelník) se přilepí na stěnu nebo i spodní stranu stolu. Některé předměty naopak přiskočí k ruce. Při dotyku člověku mírně vstávají vlasy a chlupy,
ale není to příliš znatelné (na to by ste potřebovali spíš generátor Van de Graafa).

Položte na zem dva čtverce z alobalu asi 10x10 cm, k jednomu připojte výstup zdroje, druhý nepřipojujte. Mezeru mezi čtverci nechte asi 5 cm, do ní položte dřevěnou tužku. Kolmo na ní položte druhou tužku, ta se po zapnutí vn rozhoupe ze strany na stranu. (Přitahuje k opačnému náboji a když se dotkne,tak zase na druhou stranu...) K výstupu připevněte šroub (hlavou dolů). Vemte tenký drát, natvarujte ho a nasaďte ho na šroub.Po zapnutí zdroje se drát roztočí (proti směru hod.ručiček). Princip je podobný jako u předchozího zdroje, oscilátor je však mnohem jednodušší. Skládá se jen z výkonového tranzistoru a žárovky, která nahrazuje výkonový odpor a současně slouží jako signalizace provozu.Na trafu se využije stávající vn cívka a cívka se šesti závity. Na nákresu je vývod vn cívky který se spojí se zemí označen 1. Vývod s označený 2 se spojí přes žárovku s bází tranzistoru a 3 se spojí s kladným pólem. Hlavní cívku (3 závity) je nutné navinout drátem s průřezem alespoň 1,5 mm. Pokud nebude obvod pracovat, přehoďte vývody hlavní cívky. Frekvence oscilátoru je asi 25kHz. Napětí 60kV se získává ztrojovačem, který se zkládá ze dvou vn kondenzátorů a tří vn diod. Vn diodu najdete v každé nepotřebné televizi a vn kondenzátor se vyrobí ze zkumavky a kousku alobalu - jeden pól vznikne omotáním zkumavky a druhý strčením roličky alobalu dovnitř zkumavky. Mezi nimi musí být asi 4 - 5 cm místa, aby nedocházelo k výbojům.
Zdroj se napájí ss napětím 12-15V, odběr je okolo 2,5A.


Obr.1: Schéma zapojení

Autor článku: mirra18
Web(zdroj): http://www.mirra18.wz.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (10):

Zobrazit starší 30 dnů (10)...

host
10. Dne 13. 12. 2009 v 14:45 zaslal host
Bez titulku
A jaké typy těch vn kondenzatorů a diod mám použid ?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-320FW
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním RS232 / TTL.
od 1490 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007