. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Jak na výpočet tepelného šumu
27. října 2014 - 2:18 | Pandatron | Jak na výpočet tepelného šumu | Komentářů: 3  

Jak na výpočet tepelného šumu

Dobrým pomocníkem při analýze tepelného šumu je specializovaný TNC kalkulátor, určený pro výpočty šumu na rezistorech a dalších součástkách. Aplikace umožňuje použití jak na PC, tak i programovatelných kalkulátorech řady HP® 50g

Steve Edwards, konstruktér analogových obvodů s mnohaletou praxí, je autorem celé několika specializovaných aplikací, které jsou určeny pro zjednodušení rutinních matematických úloh v elektrotechnice. Všechny aplikace jsou volně dostupné na webových stránkách autora, takže je mohou při své práci používat i jiní konstruktéři, aniž by byli omezováni obvyklými licenčními poplatky. Jednou z řady aplikací je právě Kalkulačka tepelného šumu (TNC), kterou si dále popíšeme.

Kalkulačka tepelného šumu
Kalkulačka teleného šumu (TNC) je aplikace, která pomáhá při analýzách tepelného šum v rezistorech a dalších součástkách reálných elektronických obvodů a je primárně napsaná pro použití na programovatelných kalkulátorech řady HP 50g. TNC je schopna určit šumové napětí prakticky na libovolné součástce, pokud se jeho spektrum nachází v oblasti bílého šumu a je známa zlomová frekvence 1/f. Všechny ostatní potřebné parametry lze buď spočítat, nebo dohledat v dokumentaci. Výhodou TNC je rovněž i možnost provozu na PC a to s využitím bezplatného emulátoru HPUserEdit 5.4, který je dostupný z webu www.hpcalc.org , nebo stránkách Steve's Analog Design Calculator na webu společnosti Maxim.


Obr. 1: Spektrální hustota šumu

Uživatelská příručka TNC (která je dostupná jako součást programového balíku TNC), obsahuje základní pokyny pro její použití, teoretické úvahy a použité rovnice, a co je nejdůležitější, obsahuje také praktické příklady použití při rozboru reálného obvodu.

V každém případě se pracuje s následujícími sedmi základními parametry:

  • Šumové napětí, Vn, v µVPP nebo µVrms
  • Spektrální hustota bílého šumu, ND, v nV/√Hz
  • Odpor dle rovnice Johnsona-Cooka, R, v ?
  • Teplota, T, ve °C
  • Horní frekvence, Fh, v Hz
  • Dolní frekvence, Fl, v Hz
  • Zlomová frekvence 1/f, Fc, v Hz

Aplikace TNC je schopna určit jakýkoliv parametr v závislosti na ostatních, zadaných parametrech, takže je vhodná jak pro návrh, tak i analýzu obvodu. Uvedené parametry se v TNC zobrazují podle následujícího obrázku:


Obr. 2: Displej kalkulačky tepelného šumu

V uvedené uživatelské příručce pak naleznete další informace a postupy při rozboru jednotlivých typů šumového napětí (bílé, růžové a tepelný šum v odporu), stejně jako postup, jak se s nimi pracuje.

Více informací k této a dalších aplikacích autora Steve Edwardse, stejně volně dostupné aplikace, naleznete na webových stránkách autora v odkazech.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce obvodů
Přehled distributorů

Thermal Noise Calculator Tutorial
Steve's Analog Design Calculator page
HP48 Software ArchiveGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M75 QUECTEL
Dual-Band GSM modul provedení SMD, pouze pro SMS služby
Termín nepotvrzen od 275 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007