. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Bistabilní relé Fujitsu s minimální spotřebou
29. září 2011 - 8:00 | Pandatron | Bistabilní relé Fujitsu s minimální spotřebou | Komentářů: 4  

Bistabilní relé Fujitsu s minimální spotřebou

Víte, že relé může mít nulovou spotřebu v klidovém stavu? Bistabilní relé mají tuto vlastnost. V době kdy je všeobecnou snahou snižovat energetickou náročnost zařízení, je jejich použití o to aktuálnější.

Elektromagnetické relé jako spínací prvek je jedna z nejstarších elektronických součástek. S ohledem k silné konkurenci v podobě polovodičového relé má elektromagnetické relé některé výhodné vlastnosti, pro které je jeho použití v mnohých zařízeních výhodnější.


Obr. 1: Bistabilní relé Fujitsu s minimální spotřebou

Vzpomeňme např. vysokou izolační pevnost cívka/kontakty jako i mezi kontakty, minimální výkonové ztráty na kontaktech a lineární přenos i malých signálů bez zkreslení. Naproti tomu, že cívka relé je vždy optimalizovaná na minimální spotřebu, je tato spotřeba nezanedbatelná, zvlášť u polí více relé nebo u bateriově napájených zařízení. Řešením je použití bistabilního (polarizovaného) relé. Jak už název napovídá, je bistabilní relé řešené tak, že má dva klidové stavy, tj. potřebuje napájení jen na změnu stavu, v klidovém stavu (zap nebo vyp) má nulovou spotřebu.

Základní vlastnosti a výhody:

  • Bistabilní relé – nulová spotřeba v klidovém stavu
  • 1 přepínací kontakt, vývody do DPS
  • Pozlacené kontakty na bázi AgSnO2
  • Spínací/ trvalý proud 10/8A
  • Pracovní rozsah -40 až +70°C
  • V nabídce verze s cívkou 3V, 5V, 6V, 9V, 12V aj 24V
  • Rozměry 29x10x12,5 mm (dxšxv)
  • Zapouzdřené, mytí odolné

Obyčejně je cívka bistabilního relé konstruovaná jako dvojitá, jedna slouží na sepnutí, druhá na rozepnutí kontaktů. Z toho plyne, že ovládací napětí je stejné, jen pro změnu stavu je potřebné přivést impulz do příslušné cívky. Existují též bistabilní relé jen s jednou cívkou, kde se změna stavu dosáhne impulzy obrácené polarity.


Obr. 2: Princip funkce bistabilního relé
zdroj: Development of Environment-Friendly Latching Relay 1-Pole...

Bistabilní relé je vhodné všude tam kde běžné relé, s výjimkou obvodů, kde je nutné zabezpečit rozepnutí kontaktů po odpojení napájení. Bistabilní relé známe už dlouhou dobu, ale většímu používání takovýchto relé pravděpodobně v minulosti bránila vyšší cena ovládacího obvodu, protože je potřebný dvojitý obvod. Tato nevýhoda je v současnosti prakticky eliminovaná díky výrazně nižší ceně běžných polovodičových prvků vůči ceně relé a o mnoho důležitější se jeví velká přednost v podobě nulové spotřeby v klidovém stavu.

Z nabídky bistabilních relé, bysme Vám chtěli představit relé Fujitsu řady JSL. Jde o výkonové bistabilní relé s 1 přepínacím kontaktem. Maximální proud 10A, trvalý proud 8A a vysoká izolační pevnost 5000V AC (cívka/kontakty) umožňují jeho použití v mnohých výkonových aplikacích. Pozlacené kontakty na bázi stříbra zaručují nízký přechodový odpor a dlouhou životnost. Relé JSL je bez obsahu kadmia, zapouzdřené, voděodolné. Nabízíme vám 5, 12 a 24V verzi – JSL-D5N-K, JSL-D12N-K, JSL-D24N-K. Na požádání můžeme dodat i 3, 6 a 9V verzi.


Obr. 3: Závislost času přepnutí na proudu jednou cívkou
 
Obr. 4: Závislost času přepnutí na proudu dvěma cívkami

Další detailní informace obsahuje datasheet JSL. Všeobecné aplikační poznámky pro použití relé najdete v dokumentu Engineering reference. Na stránkách Fujitsu, je možné najít i náhrady místo relé od jiných výrobců.

Dostupnost a cena:
Bistabilního relé Fujitsu řady JSL, tedy konkrétně typy JSL-D5N-K, JSL-D12N-K a JSL-D24N-K jsou již skladem u společnosti SOS electronic a připraveny k okamžitému odběru. Jejich koncové ceny se pohybují zhruba v rozmezí od 40 do 50 Kč/ks v případě odběru malého množství. Pro více informací navštivte stránku: Bistabilní relé Fujitsu s minimální spotřebou.
V případě zájmu o jakékoliv relé Fujitsu kontaktujte společnost SOS electronic.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Domovská stránka firmy SOS electronic
Bistabilní relé Fujitsu s minimální spotřebou

POWER RELAY JSL Series
Development of Environment-Friendly Latching Relay 1-Pole...GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
MRF24J40MA
MRF24J40MA je certifikovaný 2,4 GHz IEEE 802.15.4 bezdrátový modul transceiveru.
od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007