. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vývoj výkonné grafiky a zvuku za tak krátký čas?

Vývoj výkonné grafiky a zvuku za tak krátký čas?

Grafická řešení od 4D Systems jsou důkazem toho, že výkonná grafická rozhraní nemusí znamenat velké náklady a dlouhý čas na vývoj. Dejte tedy svým aplikacím čtvrtý rozměr!

Australská společnost 4D Systems, jejíž výrobky jsme zařadili do naší nabídky, se specializuje na grafická řešení, která jsou uživatelsky velmi přívětivá a vyžadují poměrně malé vývojové úsilí k dosažení velmi slušných výsledků.


Obr. 1: Grafická řešení společnosti 4D Systems

Základem grafických řešení od 4D Systems jsou dva výkonné čipy - Goldelox a Picaso. Čipy obsahují grafický procesor, paměť a rozhraní pro běžné LCD a OLED displeje a podle typu též podporu pro dotykový panel. Grafické čipy a moduly s těmito čipy představují výkonnou a uživatelsky přívětivou platformu pro vytvoření grafického rozhraní k široké škále zařízení.

Základní vlastnosti a výhody:

  • Integrované výkonné grafické čipy
  • Kompletní moduly s LCD nebo OLED
  • Použitelné jako samostatné nebo jako podřízené
  • Uživatelsky přívětivý programovací jazyk 4DGL
  • Stejný program je možno použít pro různé moduly
  • Rozsáhlá podpora vývoje
  • Výborný poměr cena/ vlastnosti

Společnou vlastností obou čipů je, že se dají nakonfigurovat do režimu podřízeného grafického čipu se sériovým rozhraním – SGC (slave graphics controller) - pro spolupráci s nadřízeným mikroprocesorem, nebo do režimu samostatného grafického procesoru – GFX (stand alone host graphics controller). Takto změnit vlastnosti čipu je možno kdykoliv jednoduchým nahráním volně dostupného konfiguračního souboru.


Obr. 2: Blokové schéma verze GFX

Goldelox - je cenově velmi přijatelný čip, podporující výkonnou grafiku, text, obrázky, animace, makra a další. Dá se použít s jednoduchým sériovým rozhraním pro spolupráci s mikroprocesorem (SGC verze) nebo jako samostatný výkonný grafický procesor (GFX verze). Dokáže spolupracovat s mnoha běžnými displeji LCD a OLED série „80“ s 8 bitovým rozhraním. Čip dokáže generovat zvuk, podporuje SD karty přes SPI rozhraní a mnohé další.

Picaso – je oproti čipu Goldelox výkonnější, s vícero možnostmi a až 16-ti univerzálními vstup/výstupními (I/O) piny. Podobně jako Goldelox i Picaso se dá použít v SGC nebo GFX konfiguraci. Podporuje 4-vodičový dotykový panel a je vhodný i pro displeje s větším rozlišením. Obsahuje HW i SW podporu pro SD nebo MMC karty, též pro velkokapacitní SD-HC karty s kapacitou nad 4 GB, díky čemuž je možno na tato paměťová média umístit vedle samotného programu i velké množství grafiky, obrázků, animací a maker. Rovněž Picaso obsahuje výkonné generování zvuku.


Obr. 3: Nástroj pro snadné generování a konverzi písma

Pravděpodobně nejdůležitější vlastností obou čipů od 4D Systems je, že se dají poměrně velmi jednoduše programovat ve vlastním grafickém jazyku 4DGL, syntaxem podobným jazyku C nebo C++. Jazyk je uživatelsky přívětivý a dá se relativně velmi snadno naučit. Největší výhodou jazyka 4DGL je to, že program napsaný v tomto jazyku je bez problémů přenositelný mezi těmito čipy a zejména je použitelný pro různé displeje.


Obr. 4: Graphics Composer

Na základě procesorů Goldelox a Picaso jsou postaveny grafické moduly s displeji LCD a OLED. Výborné vlastnosti těchto procesorů je možno v plné míře využívat i u těchto modulů – t.j. každý modul se dá nakonfigurovat do režimu podřízeného nebo samostatného modulu. Rovněž jako u samostatných čipů - stejný program se dá použít pro různé moduly. Mimo jiného to pro zákazníka znamená, že pokud se rozhodne pro určitý druh modulu a tento se po létech přestane vyrábět, může bez problémů použít shodný program na novém druhu modulu – bez zdlouhavého a nákladného přepisování programu na novou platformu. Toto je výhodné i v případě, kdy po úspěšném vývoji zařízení zjistíte, že by byl pro vaši aplikaci vhodnější jiný typ displeje, než byl použit v prototypu. V tomto případě opět nemusíte mít vrásky na čele a můžete lehce použít stejný program.


Obr. 5: Příklad propojení displeje 4D Systems a libovolnou procesorovou aplikací

Pro podporu vývoje nabízí společnost 4D Systems volně ke stažení programy jako například 4D-Workshop3 IDE a příklady aplikací v jazyku 4DGL.


Obr. 6: 4D-Workshop3 IDE a příklad aplikace v jazyku 4DGL

Dostupnost a cena:
Uživatelsky přívětivé produkty společnosti 4D Systems, které nabízejí velmi dobrý poměr ceny k užitným vlastnostem, jsou dostupné prostřednictvím SOS electronic. Skladem dostupné jsou přitom nejen displeje, ale i další rozšiřující produkty, jako jsou například kamery se sériovým rozhraním, GPS moduly, převodníky rozhraní či dokonce kompletní grafický modul s podporou QVGA, VGA a SVGA výstupu.


Obr. 7: uVGA-II(SGC) 4D SYSTEMS - VGA Graphics Controller Module for QVGA, VGA, SVGA

V případě zájmu o jakékoliv řešení společnosti 4D Systems, případně další informace, kontaktujte společnost SOS electronic.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Domovská stránka firmy SOS electronic
Vývoj výkonné grafiky a zvuku za tak krátký čas?

Rozšiřujeme naše portfolio v oblasti grafických řešení od 4D Systems
GOLDELOX-GFX2 - Embedded 4DGL Graphics Controller
GOLDELOX-SGC - Intelligent Serial Graphics Controller
4D Workshop3 IDEGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 05. 10. 2011 v 00:53 zaslal host
Bez titulku
Pokud se nemýlím, má výrobce na webu docela dobrý simulátor.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
AS433 AUREL
Anténa vertikální 433.92MHz, 50 ohmů, max. 50W, s koaxiálním kablíkem
od 189 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007