. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Mezinárodní strojírenský veletrh - ŽIVĚ
4. října 2011 - 7:58 | Pandatron | Mezinárodní strojírenský veletrh - ŽIVĚ | Komentářů: 1  

Mezinárodní strojírenský veletrh - ŽIVĚ

Sledujte s námi dění na již 53. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se koná ve dnech od 3 do 7.10 2011 na výstavišti v Brně.

Ve dnech od 3 do 7.10 2011 se v Brně koná již 53. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Pro ty z vás, kteří se na veletrh teprve chystají, nebo mají smůlu a nemohou se ho tento rok zúčastnit, připravili jsme možnost sledovat dění alespoň přes internet. V průběhu konání veletrhu se zde objeví nové zprávy, videa nebo fotografie z událostí na veletrhu.

Mezinárodní strojírenský veletrh - MSV2011
Na brněnském výstavišti začala největší veletržní akce roku – v pořadí již 53. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Nejvýznamnější přehlídka průmyslových technologií ve středoevropském regionu se letos těší zvýšenému zájmu vystavovatelů. Pořadatelé očekávají přibližně 1600 firem, mezi nimi třetinu zahraničních, což představuje meziroční nárůst o více než deset procent. Návštěvníci se mohou těšit na plně obsazené výstavní haly, řadu zajímavých novinek a bohatý doprovodný program. 53. mezinárodní strojírenský veletrh se uskuteční od 3. do 7. října 2011 společně s 6. bienálním veletrhem Transport a Logistika.


Obr. 1: Mezinárodní strojírenský veletrh 2011 otevřel své brány

Průmysl se opět staví na nohy a na strojírenském veletrhu je to znát. I když oživení nastupuje jen zvolna a postupně, ve srovnání s posledními dvěma roky firmám přibylo zakázek a svá pozitivnější očekávání promítají do veletržní účasti. Na MSV se letos vracejí se některé podniky, které zde vystavovaly naposledy v roce 2008, další rozšiřují své výstavní plochy a přivážejí více exponátů. „Většina hal byla již týdny před zahájením vyprodána do posledního místa. Známkou zvýšeného zájmu jsou také čekací listiny, které jsme v minulých dvou letech nepotřebovali. Navíc je jisté, že pro všechny pozdní zájemce, kteří by chtěli vystavovat na kryté ploše, letos místo mít nebudeme,“ říká ředitel MSV Jiří Rousek.


Obr. 2: Mapa areálu s možností virtuální prohlídky

Tahounem veletrhu zůstává strojírenství
Přestože Mezinárodní strojírenský veletrh dávno není jen o strojírenství, tento obor pro něj nadále zůstává klíčovým. Česká republika je zemí s tradičně silnou výrobní základnou v oboru obráběcích strojů a brněnský veletrh vždy představoval nejdůležitější výkladní skříní této nabídky. Rozsah veletrhu tak do jisté míry kopíruje vývoj odvětví. Stejně jako se v letech 2009 a 2010 na MSV negativně projevil propad světové poptávky po kovoobráběcích strojích, nyní veletrh naopak těží ze stabilizace ekonomiky a citelného oživení. Svaz strojírenské technologie, který sdružuje nejvýznamnější tuzemské výrobce oboru, zaregistroval již v posledním čtvrtletí roku 2010 obrat v počtu zakázek a nárůst průmyslové poptávky. Zároveň vzrostla také přitažlivost vysoce průmyslového českého trhu pro zahraniční dodavatele. Jen v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl dovoz obráběcích a tvářecích strojů do České republiky v meziročním srovnání o 121 procent.

Špičková obráběcí a tvářecí technika je na MSV k vidění především v největším pavilonu P, kde rozsáhlé expozice slibují zajímavé strojní exponáty. Například společnost Kovosvit MAS zde prezentuje svoji novinku roku - pětiosé multifunkční centrum MCU 630VT 5X s možností soustružení. Zájemci o obráběcí a tvářecí techniku se letos seznámí rovněž s nabídkou několika desítek nových vystavovatelů, mezi nimi také společnosti Yamazaki Mazak Central Europe. Někteří tradiční účastníci se na veletrh vracejí po třech letech a další jako Strojírna Tyc, Itax Precision nebo Agie Charmilles podstatně rozšiřují své stánky, takže letošní prezentace obráběcích a tvářecích strojů je mnohem rozsáhlejší než na loňském specializovaném veletrhu IMT.

Vedle strojů však na veletrhu nechybí ani netradiční exponáty. Výrobce tvářecích strojů a kovacích lisů ŽĎAS, který letos slaví šedesát let od založení, zde do své expozice pomocí unikátní zvonkohry o devíti zvonech. Byla vyrobena na počest zvonu, který byl prvním firemním odlitkem z roku 1951, a její zvuk ovládá počítač.

Tak jako na předešlých ročnících, ani letos se nezapomíná na přípravu nastupující generace strojírenských odborníků. Soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů opět organizuje Svaz strojírenské technologie za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a dalších partnerů. Soutěžit se bude každý veletržní den v pavilonu A, kde postupně změří své programovací schopnosti na 120 studentů středních technických škol a učilišť. Každý z nich si vybere buď technologii frézování a systém Heidenhain či Siemens nebo technologii soustružení a řídicí systém Fanuc a během 90 minut přímo na místě vypracuje NC program podle zadaného výkresu. Vítězný program bude okamžitě použit k obrábění na CNC stroji a výherce si z Brna odveze obrobek vyrobený dle vlastního programu.


Obr. 3: Mezinárodní strojírenský veletrh 2011

Energetika hýbe průmyslem
O potřebě zefektivnit výrobu a snížit náklady se hovoří již dlouho, ale teprve s nástupem ekonomické krize se energetická úspornost stala jednoznačným imperativem. Energetika proto patří ke klíčovým tématům letošního MSV i jeho doprovodného programu, který se na problematiku podívá z různých úhlů pohledu.

V úterý 4. 10 se v rámci cyklu Energie pro budoucnost uskuteční konference.

Energie v průmyslu chytře a efektivně. Jejím tématem je především výroba energie z obnovitelných zdrojů, efektivní využívání energie a inteligentní systémy distribuce a řízení spotřeby energie v průmyslu. Přednášky se budou zabývat mj. novou evropskou směrnicí o energetické účinnosti a její aplikací v českém prostředí, Evropským strategickým plánem pro energetické technologie (SET), možnostmi úspor energie v průmyslu u stávajících a nových technologií, problematikou pasivního a aktivního energetického managementu a optimalizací výroby z hlediska spotřeby energie. Další příspěvky uvedou příklady, jak chytře a efektivně vyrábět, distribuovat a využívat energii v průmyslu.

Energetika je také tradičním exportním odvětvím českých firem a o možnostech jejich uplatnění v rozsáhlých energetických projektech bude 4. 10. jednat konference Projekty energetiky jako impuls pro export investičních celků. Na programu jednání je mj. podpora exportu velkých investičních celků z pohledu státu, postoj české vlády a Evropské komise k jaderné energetice a tendr na dostavbu JE Temelín. Záštitu nad konferencí převzal ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který bude jedním z přednášejících.

Mezi účastníky MSV 2011 samozřejmě nechybí Český svaz zaměstnavatelů v energetice jako odborný garant oboru, který na svém stánku bude zastupovat členské firmy a odborné školy. V rámci doprovodného programu svaz připravuje dvě akce. Ve středu 5. 10. se uskuteční konference Implementace spolupráce energetických firem se školami v regionech zaměřená na oblast technického školství. O den později proběhne mezinárodní konference Strategie pro konkurenceschopnou, udržitelnou a bezpečnou energetiku, s příspěvky odborníků z Německa, Ruska a Slovenska. Hostem konference bude generální sekretář EURELECTRIC z Bruselu pan Hans ten Berge, který bude přednášet na téma Bezpečnostní strategie energetiky v EU.


Obr. 4: VUT má unikátní elektromobil, vznikl přestavbou nehomologovaného vozidla Škoda Superb 2.0 TDI

O perspektivách využití elektrické energie v dopravě již v pondělí 3. 10. jednala konference E-MOBILITY vývoj a trendy 2011 – 2015. O aktuálních projektech zde informovali odborníci ze společností ČEZ a E.ON, Ústav jaderného výzkumu Řež zde představil unikátní autobus s trihybridním pohonem, dále se hovořilo také o problematice napájení elektromobilů a výhledu rozvoje e-mobility do roku 2030. Dodejme, že elektromobil nechybí ani mezi exponáty letošního MSV - v rámci projektu Transfer technologií a inovací jej vystaví VUT v Brně. Elektromobil „VUT SUPER EL II“ na platformě Škoda Superb II je poháněn vodou chlazeným asynchronním elektromotorem Siemens se špičkovým výkonem 100kW. Na přestavbě vozu na elektromobil se podíleli studenti a doktorandi VUT v Brně, kteří v současné době připravují rychlou nabíječku 49kW schopnou nabít baterie z 10 na 90 procent kapacity za 30 minut. Více informací o tomto elektromobilu jsme již dříve přinesli článkem VUT má unikátní elektromobil.

Aktuálně z veletrhu:

1. výstavní den ČEZ buduje dobíjecí stanice pro elektromobily
Logistické fórum v pavilonu A1 bylo dějištěm slavnostního křtu
Škodovka pokračuje ve vývoji elektromobilu
Tiskárny šetrné k životnímu prostředí
Čína, Brazílie, JAR– nové příležitosti pro české firmy
Centrum dopravního výzkumu zahájilo hloubkové šetření nehod
Systém GIDAS zaujal české odborníky na analýzu dopravních nehod
 

2. výstavní den SET vymezuje šest klíčových oblastí
Projekt AUTOPLAST se dostává do závěrečné fáze
Krize není, ale když ji budeme volat, možná přijde
Speciální nabídka GE Money Bank na MSV
VUT prezentuje elektromobil a roboty
Strategie konkurenceschopnosti má zvýšit životní úroveň občanů
EGAP stále zvyšuje objemy pojištěného vývozu
Průmysl táhne ekonomiku jako lokomotiva
ONLINE videopřenos z konference PROJEKTY ENERGETIKY:
Stáhněte si prosím Flash Player pro přehrávání videí.

3. výstavní den Slevačům se začíná blýskat na lepší časy
Nové technologie pro logistiku
Rýsuje se nová spolupráce s Bosnou a Hercegovinou
Slovensko chce být středoevropským Singapurem
Lineární manipulátory od SEPRO Robotique
Národní soustava kvalifikací začala fungovat, má přispět k oživení trhu práce
Bělorusko představuje nejen průmyslovou nabídku, ale také investiční příležitosti
Diskriminující přístup k veřejným zakázkám existuje téměř ve všech zemích
Česko-polské hospodářské fórum na veletrhu doplnilo dalším rozměrem polské partnerství
ČSZE spolupracuje s vysokými a středními školami i firmami, připravuje i učební dokumenty

4. výstavní den Konference EULOG – za trendy logistického trhu
Slovensko v Brně lákalo investory
Nová služba CzechTrade - Foresight
19. celostátní setkání elektrotechniků
Nikdo neví jakou cestou se vydá energetická politika EU
Společenská zodpovědnost je trendem v certifikacích
Rychlý robot TAWERS G3 si nastaví ovládání sám
Francouzská mise byla s veletrhem a jednáními velice spokojena
Europoslanec Tošenovský: Jaderná energetika je základním kamenem mixu
Misan prezentuje v Brně významná CNC centra od renomovaných světových výrobců

Odkazy & Download:
Domovská stránka MSV 2011
Doprovodný program
Seznam vystavovatelůGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 06. 10. 2011 v 18:11 zaslal host
Nic moc
Letos je to ale bída. Přijde mi, že je tam mnohem míň lidí, než dřív.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TK4100ISO-CARD
ISO karta pro RFID R/O s frekvencí 125kHz ve standardu TK4100
Skladem od 8 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007