. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
MSV2011: Spolupráce ČSZE s vysokými a středními školami

MSV2011: Spolupráce ČSZE s vysokými a středními školami

Ve školství záleží především na tom, aby po mnoha letech mohli zaměstnavatelé absolventů středních a vysokých škol hovořit do výuky a vznášet na školství své požadavky.

Ve školství záleží především na tom, aby po mnoha letech mohli zaměstnavatelé absolventů středních a vysokých škol hovořit do výuky a vznášet na školství své požadavky. Řekl to na semináři Implementace spolupráce energetických firem se školami v regionech Ing. Pavel Chejn, vedoucí komise pro oblast vzdělávání Českého svazu zaměstnavatelů v energetice (ČSZE). Akce se uskutečnila v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu.

Konference se zabývala hned několika otázkami: jak mohou zaměstnavatelé najít kvalifikované pracovníky, kteří v současnosti v mnoha oborech chybí a jak najdou uplatnění deseti tisíce lidí, kteří nemohou najít práci se svou stávající kvalifikací. Podle odborníků bude zřejmě těžké odstranit tyto disproporce na trhu práce, když uspořádání vzdělávacího systému a struktura žáků a studentů v současnosti už neodpovídá potřebám zaměstnavatelů.Vzdělávací systém totiž nedokáže dostatečně rychle reagovat na zrychlující se technologický pokrok.

Na konferenci se hovořilo například o tom, jak je začleněna udržitelná energetika a udržitelná výstavba do procesu výuky na Fakultě stavební ČVUT. Jde o projekty a témata, která jsou řešena v rámci spolupráce s energetickými institucemi. „Problematika inteligentních budov a jejich energetické náročnosti je totiž procesem různých pohledů, odborných vyjádření a také řešení. Tato témata se budou řešit mimo jiné programem výuky na katedře technických zařízení budov Fakulty stavební ČVUT v Praze. Ve spolupráci se společnostmi ČEZ, PRE distribuce, ABB Jablonec nad Nisou, Ústavem informatiky a AV ČR v Praze a s ČSZE je záměrem rozvíjet odborné energetické a elektrotechnické vzdělávání budoucích stavebních specialistů,“ řekl Ing. Bohumír Garlik, CSc., akademický pracovník Fakulty stavební ČVUT Praha.

Jde o rozšiřování a rozvoj výuky využívání obnovitelných zdrojů energie, jaderné energie, stavební elektrotechniky, programovatelných technologií v bytové a nebytové výstavbě, ale též o rozvoj výuky prevence kriminality s ohledem na bezpečnostní kriteria energetiky a stavební elektroniky. Dále se rozšíří výuka o umělém osvětlení v budovách, bezpečnostních zařízeních, kamerových systémech, umělé inteligenci apod. Ve spolupráci s ČEZ budou studenti zpracovávat různá témata zaměřená na energetiku. Ve spolupráci s ABB Praha se rozvíjí výuka v rámci laboratoře inteligentních budov. Desítky studentů už absolvovali certifikační kurz základů projektování systémových elektroinstalací. ČVUT nyní připravuje s Ústavem informatiky AV ČR cyklus přednášek na téma Aplikace neutronových sítí apod.

„Zatím se na budovy pohlíží příliš často jako na drahé kontejnery než jako na investici, která je zdravá a trvalá a může přinášet hodnoty. Lidé obývající tyto objekty mají totiž fyziologické, psychologické a ekonomické pohledy, které jsou skloubeny se společenskými vztahy a jejich požadavky,“ konstatoval Garlik. Obecné potřeby lidí vztahující se k budovám jsou: společenské prostředí, svoboda pracovat, možnosti realizace, zajímavé vizualizační scény, přátelské akustické podmínky apod. K nim lze přidat potřebu čistého a čerstvého vzduchu, nízkou spotřebu energie, ekologii konstrukcí atd. Práce v kanceláři pak samozřejmě vyžaduje mít vše na dosah ruky. Nová kriteria musí dostat plány podlaží budov, kontrola a návrh vnitřního ovzduší apod.

V souvislosti s udržitelnou energetikou budou organizovány na Fakultě stavební ČVUT i přednášky spojené s touto problematikou. Některá témata budou také orientována na řešení konkrétních návrhů vlivu jaderných elektráren na životní prostředí v kontextu s řešením energetických dopadů na inteligentní budovy.

Garantem konference byl Český svaz zaměstnavatelů v energetice, který úzce spolupracuje nejen s vysokými školami, ale je gesčním místem v oblasti středoškolského odborného vzdělávání. A to pro výuku oborů silnoproudé elektrotechniky na celém území ČR. Působí v celostátních komisích zabývajících se problematikou odborné náplně výuky, zejména z hlediska potřeb energetických společností, podílí se na přípravě a úpravách vzdělávacích programů škol – přizpůsobených potřebám praxe. Navíc svaz připravuje i některé učební dokumenty.

Více aktuálních informací, včetně záznamů z konferencí, je pravidelně doplňováno do článku: Mezinárodní strojírenský veletrh - ŽIVĚ.

Odkazy & Download:
Domovská stránka MSV 2011
Doprovodný program
Seznam vystavovatelůGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, 90° s konektorem SMA
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007