. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Nikdo neví jakou cestou se vydá energetická politika EU

Nikdo neví jakou cestou se vydá energetická politika EU

V současnosti EU neví jakým směrem by se měla ubírat evropská energetická politika. Máme tři možnosti: Nedělat v tomto směru nic, dělat něco, ale nikdo neví co a odhodlat se jednat jako společenství společně," řekl to Hans ten Berge.

V současnosti EU neví jakým směrem by se měla ubírat evropská energetická politika. Máme tři možnosti: Nedělat v tomto směru nic, dělat něco, ale nikdo neví co a odhodlat se jednat jako společenství společně,“ řekl to Hans ten Berge, generální sekretář EURELECTRIC v úvodu odborné mezinárodní konference Strategie pro konkurenceschopnou, udržitelnou a bezpečnou energii. Konference se uskutečnila v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Vystoupili na ní mimo jiné výkonný ředitel ČSZE Jaroslav Neužil, generální ředitel RaEI Oleg V. Kulikov z Ruska, prezident IVSS Olaf Petermann ze SRN, generální ředitel Energoprojekt Slovensko Anton Letko a rada Velvyslanectví ČLR v Praze Fei Yixiang.

Z konference vyplynulo, že jaderná energetika je v současnosti jediným bezpečným zdrojem energie, který je dostatečně vydatný, aby dokázal uspokojit spotřebu lidí a přitom neomezuje schopnost udržovat vhodné klima a složení atmosféry. Například úniky zemního plynu od jeho těžby k užití činí 2-4 procenta. Odborníci tvrdí, že má silnější účinky na oteplování než CO2, přestože jeho životnost v ovzduší je jen 12 let, zatímco CO2 50 až 100 let. V ruských plynovodech pak uteče 1,4 procenta plynu a v plynovodech USA pak dokonce 1,5 procenta. V současnosti tedy můžeme plynofikací místo topení uhlík udělat na klima více škody než užitku. Vodík lze sice vyrábět průmyslově, ale jeho produkce je energeticky velmi náročná. Jeho rozsáhlé uplatnění v energetice a dopravě je tedy zcela nepravděpodobné v dohledné době.

Současné protijaderné hnutí má základ ve zničení Hirošimy a Nagasaki jadernými bombami a následným soupeřením v jaderném zbrojení USA a SSSR. Pozice vědců je dnes žalostná. Slabá jaderná lobby není sto konkurovat silné lobby zelené, uhelné a ropné. Strach z jaderné energie je masový pouze ve zhýčkaných vyspělých západních zemích. Podle odborníků Černobil nestál 30 000 lidských životů jak se uvádí, ale maximálně 73 lidských životů, a to výlučně záchranářů. Je fakt, že zkrátil život člověka v severní Evropě o několik hodin.

Přesto se ještě nedávno zdálo, že se podaří nastartovat novou vlnu tentokrát již podstatně zralejšího rozvoje jaderné energetiky, která by mohla zmírnit rozvrat klimatu. Může se však stát, že ji ve spojení se zneužitím katastrofy v japonské elektrárně Fukušima zmaří nová vlna protijaderné hysterie v některých západních zemích.

Jak vyplynulo z konference energetická témata v současnosti patří ke značně frekventovaným, diskutabilním a často kontroverzním. Odborníci hovořili o otázkách ekonomických, bezpečnostních či environmentálních. Často si však při debatách zúčastněné strany nějak nerozumějí, což je dáno odbornou náročností problematiky. Zásadní debaty se vedou o zdrojích a k hlavním otázkám patří jejich dostupnost a vydatnost. Je třeba se tedy zabývat tím, že se dosud dominantní zdroje fosilních paliv postupně vyčerpávají a experti se začnou zabývat ložisky hůře dostupnými a obtížněji těžitelnými.

Více aktuálních informací, včetně záznamů z konferencí, je pravidelně doplňováno do článku: Mezinárodní strojírenský veletrh - ŽIVĚ.

Odkazy & Download:
Domovská stránka MSV 2011
Doprovodný program
Seznam vystavovatelůGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, 90° s konektorem SMA
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007