. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Na školách budou povinné praxe a podniková stipendia

Na školách budou povinné praxe a podniková stipendia

Zapojení firem do výchovy vysokoškoláků: povinná praxe a podniková stipendia. Shodli se na tom rektoři českých vysokých škol v debatě nad novým zákonem.

Vysoké školy by měly zajistit připravenost absolventa zejména ve čtyřech oblastech: odborné znalosti, „měkké“ dovednosti (např. komunikační schopnosti), cizí jazyky a praxe. Právě díky praxi mohou firmy ve spolupráci s vysokými školami co nejvíc připravit studenty na pracovní život. Měla by být jednosemestrální, povinná a součástí bakalářského studia. Významně pomoci při propojování aktuálních potřeb trhu práce s nabídkou vysokých škol by mohla i podniková stipendia.

Shodli se na tom účastníci semináře, který se nedávno uskutečnil v CzechInvestu. Uspořádala ho právě Agentura pro podporu podnikání a investic. V diskusi – kromě generálního ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka – vystoupili rektoři a další čelní představitelé vysokých škol: Václav Havlíček z ČVUT v Praze, Vladimír Hamáček ze Škody Auto, a.s. Vysoké školy, Karel Rais z Vysokého učení technického v Brně, Josef Koubek z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, František Konečný z Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, Jakub Novotný z Vysoké školy polytechnické Jihlava a Pavel Suchý z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

Tématem pracovního setkání byl věcný záměr nového vysokoškolského zákona a jeho dopad na vysoké školy a veřejnost. Václav Havlíček, rektor pražské ČVUT, uvedl, že legislativní úprava mimo jiné počítá s posilováním vysokých škol neuniverzitního typu a s dělením vysokých škol na výzkumné a nevýzkumné univerzity. Tuzemské vysoké školy mají také mít – podle akreditační komise – zejména tříleté bakalářské studium. „Na delší praxi v rámci takového studia nezbývá čas, často se pak na bakaláře nedívá jako na plnohodnotného absolventa. Kdyby bylo bakalářské studium o semestr delší, mohli bychom studenta učit tak, aby hned mohl začít pracovat“, upřesňuje Václav Havlíček.

Rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Rais míní, že nový zákon o vysokých školách je konfliktem mezi tradičním školstvím a otevřenými univerzitami a dodává: „Řada vysokých škol funguje způsobem „Dejte nám peníze na hlavu a o víc nestarejte“, jenže technické školy jsou velmi závislé na odběratelích a potřebují mít prakticky připravené lidi. Některé obory se bohužel studují, aniž by bylo jasné uplatnění absolventů na pracovním trhu.“

Potvrzuje to rektor Škody Auto, a.s. Vysoké školy Vladimír Hamáček, podle kterého by součástí bakalářského studia rovněž měl být jeden povinný semestr praxe: „Naše vysoká škola má s povinnou praxí studentů nejlepší zkušenosti. Pátý semestr pracují naši studenti na praxi ve strojírenském podniku, nejčastěji ve Škodě Auto, ti nejlepší i v zahraničních závodech společnosti či koncernu VW. Škola připravuje absolventy podle potřeb podniku, její strategii rozvoje určuje představenstvo akciové společnosti. Náplň studia ovlivňují odborníci z praxe a pozorně také sledujeme uplatnění našich absolventů.“ František Konečný, prorektor Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, k tomu dodává: „Máme praxi v sedmém semestru a spolupráci si chválí jak studenti, tak firmy. Dnes jednáme o větším zapojení do výchovy studentů například s firmami Bosch nebo Eaton.“ Fungující bakalářské programy se semestrální praxí potvrzuje i Jakub Novotný, rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava: „Nabízíme pouze bakalářské studijní programy, ale vždy s praxí. V některých oborech bakalářské vzdělání zcela dostačuje a jsem rád, že se nám teď na Vysočině podařilo zajistit uplatnění řady absolventů na klíčových pozicích.“

Podle generálního ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka by mohla efektivně pomoci také podniková stipendia. Miroslav Křížek k tomu říká: „Podniková stipendia by přinesla zvýšení zaměstnanosti a vyšší kvalifikaci zaměstnanců už v rámci studia. Rovněž by se podpořila efektivní výměna informací mezi akademickou obcí, podniky a studenty samotnými. V případě, že by se firmy prostřednictvím podnikových stipendií a přípravy studentů více zapojily do výzkumů, které realizují univerzity, mohly by rychleji přenášené poznatky z této oblasti táhnout průmyslovou poptávku.“ Podniková stipendia mimo jiné podporuje Josef Koubek, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze: „Myšlenka zavést podniková stipendia se mi líbí. Dovedu si představit uzavření smlouvy mezi univerzitou a firmou o tom, že podniku dodáme studenta s garancí jeho kvalitní přípravy a znalostí. Samozřejmě bychom museli být dostatečně flexibilní a rychle reagovat na poptávku.“

Účastnící debaty se také shodli, že je nutná i praxí ověřená jazyková vybavenost absolventů vysokých škol a větší zaměření univerzit na vzdělávání studentů v oborech, které na trhu práce chybí. Z diskuse, kterou moderovala Daniela Písařovicová z České televize, vyplynula i řada dalších témat, a tedy i záměr v podobných setkáních v budoucnu pokračovat.

Odkazy & Download:
Domovská stránka CzechInvestu
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Zapojení firem do výchovy vysokoškoláků: povinná praxe a podniková stipendiaGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (5):

Zobrazit starší 30 dnů (5)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Modul PWLAN-1
Konstrukce univerzálního webserveru s modulem SocketLAN.
Skladem od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007