. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Pružné antény pro systém Sarsat
25. února 2013 - 6:31 | Pandatron | Pružné antény pro systém Sarsat | Komentářů: 0  

Pružné antény pro systém Sarsat

Evropská vesmírná agentura (ESA) a společnost Patria Aviation (Finsko) představili zcela nový typ tzv. textilní antény, která může být přišita přímo na záchrannou vestu.

Evropská vesmírná agentura (ESA) a společnost Patria Aviation (Finsko) představili zcela nový typ tzv. textilní antény, která může být přišita přímo na záchrannou vestu. Anténa je vyrobena z vysoce pružného a lehkého materiálu, který je odolný proti působení vody a vlhkosti, stejně jako mechanickému opotřebení. Anténa je určena pro použití při vývoji nových pátracích a záchranných vest, podporujících využití sítě systému Cospas-Sarsat.


Obr. 1: Pružné antény od ESA pro krizový systém Sarsat

Družicový systém Cospas-Sarsat, jehož počátky vývoje sahají až do roku 1986, je určený pro monitorování signálů tísňových frekvencí 121,5, 243 a 406 MHz. Vyhodnocovací střediska po celém světě vyhodnocují signály vysílané na těchto frekvencích. V případě zachycení signálu ze zařízení ELT nebo ELBA, kontaktuje nejbližší vyhodnocovací středisko příslušné záchranné koordinační středisko daného státu a to v určené formě. ČR spadá pod vyhodnocovací středisko v Toulouse ve Francii. Záchranné koordinační středisko má za úkol ověřit, zda se nejedná pouze o planý poplach. Poté odešle odpověď (negativní/pozitivní) zpět do vyhodnocovacího střediska. V případě, že opravdu nastane situace, kdy je potřeba zaměřit a vyhledat maják, který vysílá na tísňové frekvenci, kontaktuje ŘLP ČR příslušné stanoviště SAR. Záchranné lety koordinuje ŘLP ČR a komunikace probíhá na vyhrazené frekvenci pro tuto činnost 123,1 MHz.


Obr. 2: Systém Cospas-Sarsat
zdroj: Cospas-Sarsat (Wikipedia)

Systém Cospas-Sarsat se v praxi obvykle skládá z nouzových rádiových majáků, umístěných na letadlech, lodích nebo lidech. Pokud se vyskytne nějaká krizová situace, je aktivován nouzový signál, který zachytí některá z družic, kroužících na oběžné dráze Země. Ta dále zalarmuje nejbližší koordinační středisko, které spustí pátrací akci.


Obr. 3: Testování systému Sarsat se záchrannou vestou ve Finsku

Vysoká flexibilita a malá velikost antény jsou vzhledem k použitým frekvencím jedinečné. Jak známo, při těchto frekvencích bývají rozměry antén mnohem větší. Peter de Maagt, inženýr z vesmírné agentury ESA k samotným rozměrům řekl: „Skutečnost, že se nám podařilo vyrobit takto malou, avšak dostatečně ziskovou anténu, pracující v oblasti VKV, je skutečně velkým úspěchem. Nesmíme však zapomínat ani na to, že anténa je schopná provozu i při extrémních podmínkách, například na rozbouřeném moři apod.“

Nedávné praktické pokusy s anténou ukázaly, že pokud se někdo ocitne se záchrannou vestou uprostřed oceánu, je jeho signál zachycen a hrubě lokalizován již během několika minut.


Obr. 4: Záchranná vesta od společnosti Viking

Záchranné vesty byly navrženy společností Viking, se sídlem v Dánsku. Kromě uvedených antén pro záchranné vesty je vyvíjen i druhý typ, určený pro použití na potápěčské vestě.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Domovská stránka ESA

The washable wearable antenna
Official website for the International Cospas-Sarsat Programme
Wikipedia: Cospas-SarsatGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB teploměr a vlhkoměr
Digitální USB teploměr a vlhkoměr s možností připojení externího čidla, funkcí termostatu se zasíláním e-mailu i přenosem dat na webový server.
Skladem od 600 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007