. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Identifikace v průmyslu
20. října 2011 - 6:19 | Pandatron | Identifikace v průmyslu | Komentářů: 0  

Identifikace v průmyslu

Dne 5. října se v Business Centre brněnského Výstaviště konal půldenní seminář Identifikace v průmyslu. Seminář byl součástí doprovodného programu Mezinárodního strojírenského veletrhu.

Dne 5. října se v Business Centre brněnského Výstaviště konal půldenní seminář Identifikace v průmyslu. Seminář byl součástí doprovodného programu Mezinárodního strojírenského veletrhu i veletrhu Transport a logistika a uspořádalo jej nakladatelství FCC Public za spolupráce se společností Veletrhy Brno a Českomoravskou elektrotechnickou asociací, pod záštitou sdružení GS1 Czech Republic.

Seminář se věnoval nejčastěji používaným metodám identifikace v průmyslu: čárovým a maticovým kódům a RFID. O systémech GS1 pro optické kódy, RFID i pro automatickou výměnu obchodních zpráv a synchronizaci dat na úvod hovořil Ing. Michal Bílý z GS1 Czech Republic. Následovaly přednášky o aktivitách v oblasti identifikace na vysokých školách – o laboratoři ILAB-RFID na VŠB-TU v Ostravě hovořili ve společné přednášce doc. Vladimír Kebo a Ing. Jiří Švub a o Centru pro automatické identifikace na FEL ČVUT Ing. Lukáš Vojtěch. Další dvě přednášky se věnovaly optickým kódům. O identifikační technice značky Cognex hovořil Ing. Vladimír Hampl z firmy Applic a o maticových kódech a dalších metodách optické identifikace Ing. Milan Šťovíček z firmy FCC Průmyslové systémy. Oba přednášející se věnovali mj. problematice čtení poškozených a obtížně čitelných kódů, což je v průmyslu velmi častá úloha. Existuje mnoho metod, jak zlepšit čitelnost kódů např. speciálním osvětlením a jak zlepšit rozpoznání kódů vhodnými algoritmy.

Základem je ovšem kvalitní kód. V přednášce Milana Šťovíčka byly uvedeny a vzájemně porovnány základní metody označování dílů a polotovarů ve strojní výrobě. Jde však o širokou oblast a podle diskuse k přednáškám je to pro posluchače velmi zajímavé téma. Příští seminář Identifikace v průmyslu se mu proto bude věnovat hlouběji.

Další přednáška Ing. Miloše Kubíka z firmy Turck se věnovala využití RFID v průmyslu. Zatímco ještě před pár lety se v této souvislosti hovořilo o tom, k čemu by se metoda RFID v budoucnu možná mohla využívat, nyní Ing. Kubík mohl uvést řadu konkrétních příkladů ze zahraničí i z České republiky, kde už RFID úspěšně funguje, a to i v takových úlohách, kde se dříve použití jevilo jako problematické.

Závěrečné dvě přednášky se věnovaly netradičním metodám identifikace. Ing. Pavel Líška z firmy Point.X hovořil o hlasové identifikaci v logistice a Mgr. Marek Hrouda z firmy Optaglio o tzv. holografických tečkách, které se používají pro forenzní značení, zejména pro ochranu důležitých dílů a výrobků proti padělání nebo proti odcizení. S holografickými tečkami se počítá mj. také v automobilovém průmyslu, kde by stanice technické kontroly a autorizované servisy měly umět při prohlídce vozu identifikovat vyměněné díly, popř. rozpoznat, že jde o kradené vozidlo.

Na semináři se výstavkou techniky určené pro identifikaci podílela také firma Schmachtl.

Účastníci hodnotili kladně výběr i úroveň přednesených referátů. Pořadatelé zpřístupnili všechny prezentace na webové stránce www.fccpublic.cz/konference kromě toho na základě některých přednášek vyjdou články v časopise Automa. Pořadatelé předpokládají, že zajímavý obsah přednášek prvního ročníku semináře bude lákadlem pro ročník následující.

Odkazy & Download:
Domovská stránka FCC Public
FCC Public konferenceGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB teploměr
Digitální USB teploměr s možností připojení externího čidla, funkcí termostatu se zasíláním e-mailu i přenosem dat na webový server.
Skladem od 500 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007