. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Barevná hudba
14.listopadu 2007 | mirra18 | Barevná hudba | Komentářů: 46  

Barevná hudba

Jelikož jsem si chtěl nějak oživit poslech hudby, tak mě napadlo sestrojit si jednoduchý obvod, který by ovládal a spínal LEDky podle rytmu hudby. Po několika pokusech jsem navrhl zapojení jehož schéma je na obrázku č. 1.

Jedná se v podstatě o jednoduchý převodník frekvence-napětí a komparátor. U převodníku platí, že čím vyšší frekvence, tím větší výstupní napětí, takže tento obvod reaguje hlavně na vyšší frekvence v hudbě (například na bicí…). Obvod se připojuje přímo na nf signál z výstupu zesilovače, citlivost se dá nastavit trimrem R7. Na výstupu jsem použil 3 vysocesvítivé modré diody, které bez problému osvítí celou místnost a výsledek je velice efektní! Jinak ve schématu není zakreslen blokovací kondenzátor 100nF, který je nutno připojit co nejblíže k napájecím vstupům operáku. (4 a 8 vývod). Napájecí napětí se pohybuje od asi 5 do 12V.


Obr.1: Schéma zapojení

Nevýhoda tohoto zapojení je ta, že dobře funguje pouze s konstantní hlasitostí, kterou si nastavíme. Pokud zesílíme amplitudu vstupního signálu, tak se vstup zahltí a výstup zůstává pořád seplý. Tuto nežádoucí vlastnost, se pokusím odstranit tím, že před vstup zařadím ještě limiter, který bude automaticky udržovat konstantní hodnotu výstupního signálu nezávisle na velikosti vstupního. Jeho schéma zde uveřejním později, až si prakticky ověřím jeho funkčnost.


Obr.2: Hotový kus

 

Jak zapojení funguje si můžete prohlédnout zde: mirra18_barhudb.wmv (846kB)

Autor: mirra18
Web:
http://www.mirra18.wz.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (62):

Zobrazit starší 30 dnů (62)...

host
62. Dne 07. 02. 2017 v 16:46 zaslal host
Bez titulku
jak tzežki je to

Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s integrovanou anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o anténu.
Skladem od 349 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007