. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Solární FM rádio s Arduinem
14. srpna 2014 - 4:02 | Pandatron | Solární FM rádio s Arduinem | Komentářů: 5  

Solární FM rádio s Arduinem

Projekt digitálního FM přijímače se systémem Arduino s modulem Si4703 napájený ze solárních článků. Jedná se o otevřený projekt, dostupný včetně zdrojových kódů.

Za následujícím projektem solárního FM rádia s RDS stojí Simon Monk a podrobnosti ze stavby jsou dostupné na jeho blogu na stránce Arduino Solar Radio. Jedná se o otevřený projekt se systémem Arduino, který jednoduše využívá modulu digitálního přijímače s obvodem Si4703, znakového LCD displeje, výkonového zesilovače a samozřejmě již zmíněného solárního panelu a akumulátoru. Celé zařízení je pak navrženo výhradně s použitím elektronického ovládání, tedy buď s pomocí spínačů, nebo potenciometru, připojeného na vstup integrovaného ADC.


Obr. 1: Otevřený projekt solárního FM rádia

Obvod Si4703
Obvody Si4702/03 společnosti Silicon Labs tvoří zcela integrované řešení digitálního FM přijímače. Vlastnosti vycházejí z dříve představených obvodů Si4700/01 a díky svým malým rozměrům a jednoduchému použití mají své nezastupitelné místo především v řadě mobilních zařízení. Kromě rozměrů a tím i plochy na desce s plošnými spoji vynikají i svým požadavkem minimálního počtu součástek, podporou flexibilního programování a kvalitním, osvědčeným výkonem.


Obr. 2: Vnitřní blokové schéma obvodu Si4703

Obvody FM přijímače Silicon Labs Si4702/03 vycházejí z architektury Si4700/01, se kterou jsou pinově i progamově kompatibilní. Tím, že Si4702/03 těží z osvědčené architektury plně digitální koncepce a 100% CMOS výrobní technologie, mohou konstruktérům nabídnout opravdu špičkové vlastnosti.

Obvody jsou ideální pro použití v celé řadě aplikací, jako jsou mobilní telefony, MP3 přehrávače, PDA, notebooky, přenosné přijímače, navigace, USB FM přijímače či aplikace z oblasti automobilové a spotřební elektroniky.

Základní vlastnosti:

  • Široké podporované pásmo 76 - 108 MHz
  • Podpora automatického hledání stanic
  • Automatické řízení kmitočtu (AFC)
  • Automatické řízení zisku (AGC)
  • Vynikající odolnost proti zahlcení
  • Programovatelná de-emphasis (50/75 µs)
  • Adaptivní potlačení šumu

Konstrukce FM přijímače
Na následujícím obrázku je kompletní schéma zapojení uvedeného FM přijímače.


Obr. 3: Schéma zapojení přijímače

Základem je modul nebo jen samostatný obvod Arduino (Ardweeny), který má na starosti řízení veškerých dostupných funkcí. Na pinech D5, 6 a 7 má jsou připojeny spínače pro volbu frekvence a kanálu, případně s podporou dalších funkcí, jako je například procházení menu apod. Piny A2 a A3 slouží k připojení analogového kruhového ovládacího prvku pro možnost plynulého ladění a potenciometru pro digitální řízení hlasitosti.

Modul s obvodem Si4703 je řízen pomocí dvoudrátového rozhraní (piny SDIO a SCLK) a signálu reset. V případě procesoru se jedná o piny A4, A5 a D4. Na druhé straně obvodu Si4703 je přímo dostupný, stereofonní zvukový výstup, který může být použit pro přímé připojení klasických sluchátek. V tomto projektu jsou však oba kanály dále sloučeny přes rezistory R2 a R3 (1 k) a vedeny k výkonovému (1 W) koncovému zesilovači TDA7052 s reproduktorem.

Dále byl v obvodu použit znakový LCD displej 2 x 16 znaků, který je opět řízen procesorem z modulu Arduino. Napájení zajišťuje jednoduchá kombinace solárního panelu a akumulátoru a pro obvody je napětí stabilizováno pomocí obvodů 7805 a LE33CZ.


Obr. 4: Vývoj prototypu na kontaktním poli

Následující videoklip prezentuje velice podobný projekt Arduino FM receiver with TEA5767:

Závěr:
Jedná se o otevřený projekt, na kterém autor dále pracuje, takže v současné době nejsou dostupné bližší informace. Přesto je možné z webových stránek autora stáhnout kompletní zdrojové kódy, se kterými je přijímač již plně funkční. Více informaci o projektu je k dispozici na adrese: http://srmonk.blogspot.com/2011/09/arduino-solar-radio.html.

Odkazy & Download:
Si4702/03 FM Radio Receiver ICs
USB FM Radio Reference Design
Arduino Solar Radio
New Arduino Library for Sparkfun Si4703 FM Receiver Breakout BoardGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (5):

Zobrazit starší 30 dnů (5)...

host
5. Dne 28. 12. 2013 v 11:24 zaslal host
Fuuj
Zdravím všechny,
Toto rádio je velmi inspirativní. Docela přemýšlím, že bych si jej postavil. Vše je OK, ale kdo proboha kreslil to schema?? To je v malování??


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
SIM900 - GSM modul GPRS class 10 Quadband
GSM Quadband modul s podporou datových přenosů třídy GPRS class 10
Skladem od 415 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007