. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Nové senzory Sensirion s rozměry 3 x 3 mm
25. října 2011 - 4:00 | Pandatron | Nové senzory Sensirion s rozměry 3 x 3 mm | Komentářů: 2  

Nové senzory Sensirion s rozměry 3 x 3 mm

Kalibrované senzory vlhkosti a teploty Sensirion SHT 21, SHT 25 a STS21 vynikají velmi malými rozměry. Díky miniaturní velikosti a velmi nízké spotřebě jsou vhodné k použití i do malých přenosných zařízení.

Senzory SHT21, SHT25 a STS21 s I2C digitálním výstupem patří do produktové řady SHT s technologií CMOSens švýcarské firmy Sensirion. SHT21 a SHT25 měří relativní vlhkost a teplotu, senzor STS21 měří pouze teplotu. S novým CMOSens čipem, přepracovaným senzorem vlhkosti kapacitního typu a vylepšeným „band-gap“ senzorem teploty disponují vynikajícími vlastnostmi.


Obr. 1: Nové senzory Sensirion vám na DPS zaberou pouze 3 x 3 mm!

Mají velmi podobné a v některých ohledech dokonce lepší vlastnosti než senzory SHT1x a SHT7x. I tyto senzory patří mezi vysoce kvalitní CMOS senzory, které obsahují na jednom čipu všechny prvky měřícího řetězce: senzor vlhkosti a teploty, precizní napájení, nízkošumový lineární zesilovač, AD převodník a rozhraní. Navzdory velmi kompaktním rozměrům si i senzory SHT21 a 25 zachovávají rozlišení měření 12 bitů pro vlhkost a 14 bitů pro teplotu. Senzor teploty STS21 má rovněž maximální rozlišení 14 bitů a uživatel si zasláním příkazu může vybrat rozlišení 14, 13, 12 nebo 11 bitů.

Základní vlastnosti a výhody:

 • Měření relativní vlhkosti a teploty v jednom komponentu
 • Individuálně kalibrovány v precizní vlhkostní komoře
 • Extrémně kompaktní rozměry 3 x 3 x 1,1 mm
 • Digitální výstup s I2C rozhraním (Hold/No Hold Master)
 • Vynikající spolehlivost a dlouhodobá stabilita
 • 12 bit rozlišení pro relativní vlhkost a 14 bit pro teplotu
 • Měřící rozsah 0-100% RV, -40 až +125 °C
 • Průměrná spotřeba pouze 3,2 uW při 1 měření za sekundu/ 8 bit/ RV (SHT2x)
 • Průměrná spotřeba pouze 3,2 uW při 1 měření za sekundu/ 11 bit/ teplota (STS21)
 • Velká odolnost vůči externímu rušení (EMC)
 • SMT pouzdro DFN3-0, pájitelné reflow procesem

Rozhraní I2C umožňuje velmi jednoduchou komunikaci s mikrokontrolérem, a to v módu „Hold Master“ i v módu „No Hold Master“. Standardně mají senzory z výroby nastavenu stejnou I2C adresu, na požádání je možno dodat od výrobce senzory s různými adresami. STS21 je plně kompatibilní s SHT2x, ale má jinou I2C adresu, což umožňuje použít jej v aplikacích, kde je měření vlhkosti volitelné, přičemž je možné použít stejný hardware.


Obr. 2: Srovnání konvenční a CMOSens® technologie

Vzhledem k tomu, že jsou tyto senzory z výroby kalibrovány, jsou vhodné pro velmi precizní měření vlhkosti a teploty, příp. výpočet rosného bodu. SHT25 má oproti typu SHT21 garantovánu vyšší přesnost a je vhodný i do velmi náročných aplikací. SHT25 si navíc zachovává vynikající přesnost měření relativní vlhkosti i v širokém rozsahu teplot. STS 21 nabízí vynikající přesnost měření teploty za velmi příznivou cenu.


Obr. 3: Doporučené schéma zapojení senzorů SHT2x

Cena těchto senzorů je velmi příznivá když si uvědomíme, že tyto senzory představují kompletní kalibrované řešení s digitálním výstupem, vysokou spolehlivostí a dlouhou životností. Mimo přímé úspory nákladů získáváte se senzory Sensirion i podstatné zkrácení času, potřebného pro vývoj, oproti řešení z diskrétních součástek. V pouzdru typu DFN s rozměry pouze 3,0 x 3,0 x 1,1mm patří mezi světově nejmenší kompletní řešení pro měření vlhkosti a teploty v jednom komponentu.


Obr. 4: Maximální odchylka měřené teploty

Obr. 5: Maximální odchylka měřené vlhkosti

Pro ochranu senzoru před znečištěním a vodou je možno použít filtr SF2. Bližší informace Vám poskytne SHT21, SHT25 a STS21 datasheet. Pro podporu vývoje jsou dostupné rovněž vývojové kity EK-H4 a EK-H5.


Obr. 6: Mechanické provedení a rozměry čidla SHT25

Dostupnost a cena:
Nejen uvedené senzory SHT21, SHT25 a STS21 s I2C digitálním výstupem, ale i jiné obvody z řady SHT, jsou u nás kusově dostupné na stránce Sensirion společnosti SOS electronic. Kusové ceny se liší v závislosti na typu a jsou u každého senzoru uvedené. Pro stanovení ceny při větším odběru využijte možnosti vyžádat cenu.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Domovská stránka firmy SOS electronic

Nové senzory Sensirion Vám zaberou pouze 3x3 mm na DPS!
Produkty společnosti Sensirion
Informace o obvodu SHT21
Informace o obvodu SHT25
Informace o obvodu STS21GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
RTL SDR-3+
Nová generace moderních, snadno použitelných RTL SDR přijímačů vychází z vynikajících vlastností obvodů R820T.
Skladem od 1490 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007