. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Výkonný regulovatelný zdroj
Regulovatelný zdroj 1-20V / 6A

Regulovatelný zdroj 1-20V / 6A

Na obrázku je schéma výkonového regulovatelného zdroje.

Základ zdroje tvoří klasický stabilizátor LM317 v základním zapojení. Ten je však schopen dodat proud kolem 1A. Zapojení je tedy doplněno o výkonový tranzistor a jeho čtecí rezistor R1.

Funkce zapojení je jednoduchá. Pro proud do asi 1A je využit stabilizátor a tranzistor je uzavřen. Při zvýšení odběru vzniká větší úbytek na rezistoru R1 a díky němu se začíná otevírat i tranzistor. Při proudu větším než 1A teče stabilizátorem jen malá část proudu a většina teče přes tranzistor.
Při použití tranzistoru BD242 je možné ze zdroje odebírat max. asi 3A, kdežto při použití BD244 je maximální proud až 6A.

Nevýhodou tohoto zapojení je samozřejmě při velkém odběru nutnost použít velký chladič. A další nevýhodou je, že zapojení nemá ochranu před zkratem na výstupu.

Po sestavení se trimrem R2 nastaví maximální výstupní napětí a potenciometrem R3 se pak již reguluje výstupní napětí. Čím je běžec tohoto potenciometru blíže mínusu napájení, tím je na výstupu zdroje nižší napětí.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (30):

Zobrazit starší 30 dnů (30)...

host
30. Dne 12. 05. 2015 v 10:47 zaslal host
Bez titulku
:-P


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA48
Univerzálním a bohatě vybavený vývojový kit s obvodem ATmega48 společnosti ATMEL je vhodný jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 755 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007