. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Zálohovaný zdroj 12V
Zálohovaný zdroj

Zálohovaný zdroj

Občas je potřeba bezvýpadkový zdroj 12V (nebo méně), k tomuto účelu slouží následující zapojení.

Schéma zapojení je dole na obrázku. Zařízení je napájeno z transformátoru o výstupním napětí zhruba 18V/1A. A k zálohování slouží olověný bezúdržbový akumulátor 12V.
Vstupní střídavé napětí z transformátoru je usměrněno vyfiltrováno dvěma kondenzátory 2200uF / 25V. Pokud ze zdroje požadujete větší odběr a i při tom malý brum, můžete těchto kondenzátorů paralelně zapojit i více. Maximálním napětím těchto kondenzátorů je určeno maximální vstupní napětí z transformátoru. Při 25V kondenzátorech by vstupní napětí nemělo překročit 18V, při 35V je pak maximální vstupní střídavé napětí asi 24V.
Vyfiltrované napětí se dále vede na 15V stabilizátor 7515, který je vhodné umístit na vhodný chladič. Proč zrovna 15V ? To je kvůli akumulátoru, při dosažení 15V se přestává nabíjet, takže není potřeba žádná další automatika. Akumulátor je tedy připojen na výstup stabilizátoru. V cestě mu stojí malý omezovací odpor, který zabrání průchodu velkého proudu při vybitém akumulátoru. Dále má akumulátor v cestě ještě 3A pojistku a opačně pólovanou diodu, zajišťující jeho odpojení při přepólovaní.

Na výstupu tohoto zdroje je tedy k dispozici zálohovaných 15V (při napájení z akumulátoru o něco méně), kterým můžete například napájet zabezpečovací ústřednu, hodiny a další věci potřebující stálé napájení.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (8):

Zobrazit starší 30 dnů (8)...

host
8. Dne 20. 08. 2016 v 01:05 zaslal host
Bez titulku
Dáme-li do série s odporem 2R křemíkovou diodu s úbytkem napětí 0,7V, zmizí nám problém s přebíjením aku.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO1R - Multifunkční relé s USB rozhraním
Multifunkční relé s USB rozhraním - PUSBIO1R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007