. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Podpora kombinované výroby elektřiny
7. listopadu 2011 - 6:42 | Jarmila Lehnerová | Podpora kombinované výroby elektřiny | Komentářů: 0  

Podpora kombinované výroby elektřiny

Kombinovaná výroba elektřiny a tepla (KVET) je jedním z vysoce účinných a zároveň ekologicky přijatelných způsobů výroby, kdy v porovnání s oddělenou výrobou elektřiny a tepla dochází k úspoře energie primárních paliv.

Kombinovaná výroba elektřiny a tepla (KVET) je jedním z vysoce účinných a zároveň ekologicky přijatelných způsobů výroby, kdy v porovnání s oddělenou výrobou elektřiny a tepla dochází k úspoře energie primárních paliv. S vysokou účinností využití energie v palivu a velmi nízkými výrobními ztrátami je úzce spjato i snížení emisí CO2, což má obecně pozitivní dopad na kvalitu životního prostředí. Výroba elektřiny z KVET je podporována v mnoha zemích Evropské unie a další rozvoj KVET se mimo jiné předpokládá v návaznosti na schválený klimaticko-energetický balíček EU.

V České republice je podpora kombinované výroby elektřiny a tepla zakotvena v energetickém zákoně formou příspěvku k ceně elektřiny. V cenovém rozhodnutí ERÚ je výše příspěvku rozlišena zejména podle velikosti instalovaného výkonu výroben. Energetický regulační úřad se nyní intenzivně zabývá výpočtem příspěvku KVET pro rok 2012, ve kterém naposledy zachová současné dělení podpory podle instalovaného výkonu a dalších kritérií.

Na konferenci „Dalkia Dynamic Společně 2011“ dne 26. října 2011 předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková uvedla: „V průběhu roku 2012 bude úřad komplexně přehodnocovat metodiku nastavení výše příspěvku pro KVET, která by měla v diferencovaném přístupu především lépe respektovat druh a cenu paliva, zejména mezi zdroji spalujícími uhlí a zemní plyn a měla by zpřísnit – případně diferencovat podporu podle dosahované účinnosti; dále by měla respektovat aktuální (předpokládané) požadavky evropské legislativy. Novou strategii v oblasti podpory KVET bychom rádi představili již na jaře 2012.“


Obr. 1: Mapa sítí EC ČR (ERÚ)

Energetický regulační úřad v současné době zpracovává analýzu rozložení instalovaných výkonů a používaných vstupních paliv jednotlivých výroben a připravuje tak novou strukturu podpory KVET v nadcházejícím období. Aktivity ERÚ v této oblasti přímo souvisí s projednávaným návrhem zákona o podporovaných zdrojích, podle kterého by měl úřad v budoucnu stanovit výši podpory pro jednotlivé výrobny KVET odlišně podle cen primárních energetických zdrojů.

Odkazy & Download:
Energetický regulační úřad
Konzultační proces k Desetiletému plánu rozvoje přepravní soustavyGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
AS433 AUREL
Anténa vertikální 433.92MHz, 50 ohmů, max. 50W, s koaxiálním kablíkem
od 189 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007