. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
E4U - Slunce pražské burzy pohasíná
9. listopadu 2011 - 6:10 | Pandatron | E4U - Slunce pražské burzy pohasíná | Komentářů: 0  

E4U - Slunce pražské burzy pohasíná

Jak si vede „slunce pražské burzy", společnost E4U, která se zabývá investicemi do obnovitelných zdrojů, po třech měsících obchodovat v indexu PX-Glob?

V srpnu jsme krátkou zprávou informovali o vstupu nové oborové společnosti E4U na pražskou burzu. Doslova se mělo jednat o vstup Slunce na burzovní trhy, ale jak už to tak bývá, realita je úplně jiná. Po prvotním růstu se akcie společnosti pouze propadají a dnes končí hluboko v červených číslech. Jaký bude jejich další osud?

Společnost E4U se zabývá investicemi do obnovitelných zdrojů. Prostřednictvím své dceřiné společnosti Sanergie provozuje dva solární parky na jižní Moravě o výkonu 4,4 megawattu. Společnost Sanergie a.s. byla původně jako rodinná firmy založena panem Ing. Petrem Bínou v roce 2006 s cílem vybudovat a provozovat fotovoltaické elektrárny v oblasti jižní Moravy. V říjnu roku 2008 uvedla do provozu elektrárnu o celkovém instalovaném výkonu 2,2 MWp v Dubňanech na Moravě a v listopadu 2009 byla uvedena do provozu i druhá solární elektrárna v Ratíškovicích na jižní Moravě o celkovém instalovaném výkonu 2,2 MWp.

Investiční instrument v CZK:

  • ISIN/BIC/WKN: CZ0005123620 / BAAEFORU / A1H6BD
  • Nákup: libo­volný obchod­ník s cen­nými papíry
  • Obchodovatelnost: Burza cen­ných papírů Praha
  • Nominální hod­nota akcie: 100 CZK
  • Nominální hod­nota emise: 239.164.000 CZK
  • Plánovaný divi­den­dový výnos: 6%-8%, vzta­ženo k upi­so­vací ceně 80 CZK
  • První divi­denda: 5,60 CZK, 19. září 2011

Samotná společnost E4U a.s. byla založena v srpnu roku 2010. Základní myšlenkou společnosti je investovat v budoucnu do ekonomicky lukrativních projektů se zaměřením především na výrobu energie z obnovitelných zdrojů s regionálním zaměřením na Českou republiku a Slovensko. Výroba elektrické a tepelné energie z obnovitelných zdrojů je jedno z nejrychleji se vyvíjejících odvětví, mezi hlavní činnosti společnosti patří monitorování a akvizice ekonomicky smysluplných projektů založených na moderních technologiích výroby elektrické a tepelné energie.

V lednu letošního roku schválila firmě Česká národní banka prospekt pro přijetí cenných papírů na burzu. Akcie se začaly obchodovat 25. srpna 2011 na volném regulovaném trhu Burzy cenných papírů Praha. Emise zahrnovala celkem 2 391 640 akcií na majitele s nominální hodnotou 100 Kč. Z tohoto množství bylo celkem 1 171 900 akcií (49 %) dostupných veřejnosti za cenu 80 Kč za akcii.

„Akciím vyplácející vysokou dividendu tak na burze přibyl vážný konkurent. Společnost má v úmyslu vyplácet na dividendách mezi 6 – 8 % hodnoty akcie, na první dividendu ve výši 7 % (5,6 Kč) se její akcionáři mohou těšit již letos v září,“ uvedl ke vstupu společnosti na burzu Jindřich Rovný ze společnosti Cyrrus.


Obr. 1: Vývoj ceny akcií od vstupu E4U na burzu
zdroj: Kurzy.cz

Již během prvního dne obchodování na burze přidaly akcie 8 % a z počátečních 80 korun se vyhouply na 86,40 Kč/akcii. Podobný růst následoval i po další dva dny, kdy se vyšplhaly až na 89,50 Kč. Tím však jejich růst definitivně skončil a nadále se akcie E4U propadají stále více do červených čísel. V současné době jsou obchodovány v ceně rovných 70,00 Kč/akcii, tedy hluboko pod jejich startovací hodnotou. Ztráta z prodeje akcií se tak dá odhadnout na 10 milionů Kč a nejhorší je, že ani další vyhlídky nejsou podle odborníků, vlivem státní regulace obnovitelných zdrojů, nikterak růžové.

V článku byl použit tiskový materiál společnosti E4U a.s. a materiál z finančního portálu Kurzy.cz.

Odkazy & Download:
Domovská stránka společnosti E4U a.s.
Dopis akcionářům E4U, a.s.

Výplata dividend 19.9.2011, věstník Centrálního depozitáře
Pražská burza má nováčka - energetickou firmu E4U
Kurzy.cz: E4U - BAAEFORU (CZ0005123620)GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-320FW
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním RS232 / TTL.
od 1490 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007