. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Regulátor jasu síťové žárovky
Stmívač

Regulátor jasu síťové žárovky

Regulátor vychází ze známého zapojení s tranzistorem UJT (tranzistor s jedním přechodem), který byl nahrazen obvodem ze dvou křemíkových tranzistorů PNP a NPN.
Schéma zapojení regulátoru je dole na obrázku. V každé půlperiodě síťového napájecího napětí se kondenzátor C1 nabíjí tak dlouho, dokud jeho napětí nebude větší, než napětí na rezistoru R4. Když napětí na c1 překročí napětí na R4, začne přechodem emitor - báze tranzistoru T1 procházet proud. Tranzistory T1 a T2 se otevřou a kondenzátor c1 se vybije přes řídící elektrodu tyristoru TY1, který sepne proud do žárovky Z1. Protože tyristor propouští proud pouze jedním směrem, vede se střídavý proud ze sítě do tyristoru přes můstkový usměrňovač z diod D1 až D4. Změnou odporu potenciometru R1 se mění doba nabíjení kondenzátoru C1 a tím i úhel otevření tyristoru, čímž se ovládá jas žárovky Z1. Velikost potenciometru R1 jsem nechal podle původního schématu 100k, ale podle zkušeností vím, že pokud chcete regulovat jas žárovky od nuly, je dobré koupit potenciometr s hodnotou odporu asi 500k, nebo jako já, použít potenciometr 1M a paralelně k jeho krajním vývodům zapojit odpor 1M. Tím se jeho odpor snížil na polovinu a tedy 500k. Zapojení není vhodné pro indukční zátěž.
Regulátor byl postaven ze „šuplíkových“ zásob, ale fungoval spolehlivě na první zapojení. Kondenzátor C1 je fóliový s provozním ss napětím alespoň 100V, ale vyhoví i keramický. Rezistor R5 je pro zatížení minimálně 2 W, ostatní rezistory jsou běžné miniaturní.
Na typu polovodičových součástek zas tak moc nezáleží, já sám jsem použil tyristor KT110 a jako tranzistory jsem zapojil BC239 (T2) a BC337 (T1).

Zdroj: neznámýGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Nano SocketLAN
Miniaturní modul Nano SocketLAN určený ke snadnému připojení jakékoli aplikace do sítě 10/100BaseT Ethernet LAN.
Skladem od 887 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007