. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Poslanci rozumně podpořili teplo z biomasy, celkově však zařadili zpátečku

Poslanci podpořili teplo z biomasy, celkově však zařadili zpátečku

České sdružení pro biomasu CZ Biom vítá schválení podpory výroby tepla z obnovitelných zdrojů v rámci zákona o podpoře OZE.

České sdružení pro biomasu CZ Biom vítá schválení podpory výroby tepla z obnovitelných zdrojů v rámci zákona o podpoře OZE. Česká republika se tak zařadila kupříkladu po bok Velké Británie, která podobnou legislativu do svých zákonů zapracovala již před rokem. CZ Biom se však nemůže ztotožnit s celkovým vyzněním schváleného zákona. Vadí mu především omezení, jež se týkají bioplynových stanic.

Pro CZ Biom byla klíčová právě podpora samostatné výroby tepla z obnovitelných zdrojů, hlavně z biomasy. A tu se poslanci i díky ekonomickým argumentům odborníků z CZ Biom rozhodli schválit. Nová legislativa bude mít pozitivní dopad především na stabilizaci trhu s biomasou a výrazně podpoří i teplárenský sektor, který byl doteď z hlediska priorit ve stínu elektráren.

“Podporu tepla v rámci právě schváleného zákona rozhodně vítáme. Výrobou tepla lze dosáhnout 13% podílu vyrobené energie z OZE, a to navíc výrazně levněji, než při výrobě z elektřiny. K uvedenému podílu výroby jsme se zavázali jako členský stát EU. Navíc je podstatné si uvědomit, že stát a spotřebitelé díky této legislativní změně ročně ušetří minimálně jeden a půl miliardy. Což v době ekonomické krize není zanedbatelná částka,“ hodnotí pozitivum zákona předseda CZ Biom Jan Habart.

Změny vítají i samotní provozovatelé. Například Pavlína Voláková z biomasové výtopny ve Žluticích zmínila, že schválení zákona je třeba pro jejich obec, která je na biomase prakticky závislá, klíčové. “Určitě nám to pomůže. Ale je třeba ohlídat, aby byla podpora i pro stávající teplárny. Nejen ty nové,“ řekla Voláková.

CZ Biom se ovšem nemůže ztotožnit s většinou částí zákona. Především se mu nelíbí omezení bioplynových stanic. “Schválený zákon přinesl významnou bariéru rozvoje bioplynových stanic. Nové “bioplynky“ budou muset používat alespoň 30 procent kejdy nebo hnoje po celou dobu své životnosti,“ říká Habart. To podle něj znamená de facto stop dalšího rozvoje tohoto oboru.

“Chov dobytku a prasat je stále v krizi a nikdo nemůže garantovat, že zdroj této suroviny přežije. Kdykoliv se může stát, že chovatel skotu, nebo prasat zkrachuje, a bioplynová stanice tak přijde o nutnou surovinu,“ kritizuje finální podobu zákona Habart.

Odkazy & Download:
Domovská stránka občanského sdružení CZ Biom
České projekty CZ Biom
Zahraniční projekty CZ BiomGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PXC72 - Vývojový modul pro XC9572XL
Malý vývojový modul pro CPLD XC9572XL společnosti Xilinx. Na modulu je umístěn i regulátor, generátor hodin, tlačítko a čtyři LED.
Skladem od 398 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007