. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Koncentraci smogu sníží vytápění biomasou
16. listopadu 2011 - 6:18 | Jan Huk | Koncentraci smogu sníží vytápění biomasou | Komentářů: 1  

Koncentraci smogu sníží vytápění biomasou

Za současné smogové situace prakticky ve všech českých a moravských krajích, považuje CZ Biom za nutné upozornit na nevyužívané možností snižování emisí a zlepšování kvality ovzduší.

Za současné smogové situace prakticky ve všech českých a moravských krajích, považuje CZ Biom za nutné upozornit na nevyužívané možností snižování emisí a zlepšování kvality ovzduší. Jednou z nejdostupnějších a nejpraktičtějších odpovědí představují šetrné formy vytápění využívající biomasu.

Nejen v době inverzí může zmírnit koncentraci nebezpečných látek vyšší využití obnovitelných zdrojů. Jde především o čisté zdroje tepla pro vytápění domácností – například moderní automatické kotle na pelety, tepelná čerpadla, kvalitní krb či kamna. Významný rozdíl je také v tom, zda občané spalují čisté proschlé dřevo v moderních kamnech nebo uhlí čí dokonce odpadky v neudržovaných rezavých kotlích.

Šetrné technologie však nejsou pouze doménou domácností. Desítka obcí v ČR začala využívat k vytápění i odpadní teplo, které vzniká při provozu bioplynové stanici obvykle umístěné v zemědělském podniku. V řadě míst se navíc zbavili uhelných kotelen a přešli na vytápění biomasou. Od častého smogu si tak oddechla například obec Žlutice nebo město Třebíč, které využívají k zásobování teplem dřevní štěpku a slámu.


Obr. 1: Mapa bioplynových stanic, CZ Biom, 2011

„Aby nás smog v budoucnu tolik netrápil, považujeme za důležité obnovit efektivní formy podpory úsporných opatření a instalování čistých zdrojů energie. To by pomohlo nejen ovzduší, ale také by to představovalo injekci pro českou ekonomiku i trh práce.“ apeluje na změnu Jan Habart z CZ Biomu.

Připojuje se tak ke stanovisku ekonoma Miroslava Zámečníka, který ve víkendovém rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil výhodnost podpůrných programů jako byla „Zelená úsporám", a to i v době škrtů. Podle člena NERVu byl tento program úspěšný, skončil kvůli potížím administrativního charakteru. Šlo by ho navíc rozprostřít po celé republice a diferencovat podle regionů, kde je vhodné zaměstnat lidi.

Podporou vytápění z biomasy tak lze vyřešit několik problémů trápících české občany zároveň.

Odkazy & Download:
Domovská stránka občanského sdružení CZ Biom
České projekty CZ Biom
Zahraniční projekty CZ BiomGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 06. 02. 2015 v 15:17 zaslal host
A co elektrické krby?
Rozhodně se vyplatí investovat do dobrého krbu. Dnes se vytváří i [url=https://www.zopkrby.sk/elektricke-krby]elektrické krby[/url], které mají docela dobrý vliv na životní prostředí, z hlediska neuvolňování emisí


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ107SR-TTL
Převodník TCP/IP <-> TTL UART s 3,3V úrovněmi a RJ45 konektorem.
Skladem od 650 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007