. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Praktický zdroj z USB portu
2.prosince 2007 | Pandatron | Praktický zdroj z USB portu | Komentářů: 10  
Prakticky zdroj z USB portu

Praktický zdroj z USB portu

Každý elektronik potřebuje ke své práci napájecí zdroj. Jelikož často sedím u PC a nejčastěji potřebuji 5V a nebo 3V3, rozhodl jsem se vyrobit si malý zdroj přímo z USB portu PC, doplněný o nadproudovou ochranu.

Pokud také často pracujete s digitální technikou a u PC, mohl by se Vám, stejně jako mě, hodit malý napájecí zdroj z USB portu PC. Navíc doplněný o jednoduchou nadproudovou ochranu, zabraňující poškození základní desky PC. Zdroj dodává stabilizovaných 3,3V a 5V a dle USB portu by měl být schopen dodat trvale až 500mA, avšak já tento proud omezil.

Na prvním obrázku je základní schéma zapojení:


Obr. 1: Schéma zapojení 1 - základní verze

Konektor vlevo je vstupní. Zde je připojen USB konektor (samec), zapojený do PC. Všechny jeho čtyři piny jsou přímo propojeny na druhý, výstupní USB konektor (samici), pro připojení USB zařízení. Tímto si zajistíme, že použitý USB port bude i nadále použitelný ve své původní funkci. Vstupní +5V vodič je zapojen na žárovku. Zde může být použita libovolná žárovka minimálně na 4,5V a nejlépe s proudem kolem 0,5A. Já jsem použil žárovku ze šuplíku. Tato zde slouží jako zmiňovaná nadproudová ochrana. Bylo by možné, dát místo ní například trubičkovou 0,5A pojistku, avšak žárovka plní podobnou funkci a navíc se při zkratu nepřepálí, ale rozsvítí a tím nám navíc indikuje závadu. Má však narozdíl od pojistky jednu zápornou vlastnost. Tou je hodně lineární průběh v závislosti na odebíraném proudu. To znamená, že pokud budeme z našeho zdroje odebírat řekněme 250mA, bude žárova již slabě svítit a bude na ní i nějaký úbytek napětí, což by mohlo v některých případech být na škodu. Takže je na vás, zda dáte přednost jedné žárovce, nebo krabičce pojistek.
Za žárovkou je přítomných +5V, které jsou vyvedeny na první konektor. Dále je zde připojen i stabilizátor na +3,3V. Toto napětí je v mém případě druhé nejpoužívanější a zajišťuje mi ho stabilizátor typu LF33 nebo LE33 v pouzdru DPAK. Samozřejmě můžeme použít i jiný, který máme zrovna po ruce. Nesmíme ještě zapomenou na dva blokovací 100nF kondenzátory, bez kterých by stabilizátor kmital. Toto napětí je poté vyvedeno na druhý konektor.

Jelikož mezi digitální techniku patří i vývoj USB zařízení, je možné zapojit obvod také takto:


Obr. 2: Schéma zapojení 2 - ochrana i USB portu

Tím máme před zkratem ochráněný i USB port. Je zde však stejný problém se žárovkou, avšak pokud do tohoto portu nepřipojíte například přenosný 2,5" pevný disk, má většina USB zařízení tak malou spotřebu, že na žárovce bude jen minimální úbytek napětí.


Obr. 3: Pohled dovnitř před zajištěním tepelným lepidlem


Obr. 4: Celkový pohledGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (16):

Zobrazit starší 30 dnů (16)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MODUL - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007