. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Zařízení na monitorování krve pro astronauty
24. listopadu 2011 - 7:54 | Pandatron | Zařízení na monitorování krve pro astronauty | Komentářů: 0  

Zařízení na monitorování krve pro astronauty

ESA zahájila vývoj nového zařízení pro testování krve, které by měli využívat astronauti na Mezinárodní kosmické stanici. S pomocí jedné jediné kapky krve by mělo být schopné provést celou řadu diagnóz: od cukrovky po srdeční onemocnění.

Kapička krve je umístěna na malý kotouč, kolem něhož se nachází řada drobných přístrojů pro provádění testů. Disk je pak nasazený na speciální rotační zařízení, které zajistí rovnoměrné rozložení krve na celém obvodu disku. Díky tomu jsou všechny testy prováděné souběžně a jejich výsledky jsou automaticky k dispozici v řádu minut.


Obr. 1: Radisens Diagnostic mini-disc

Přístroj poslouží k diagnostikování cukrovky, srdečních nemocí a poškození ledvin či jater. Zkrátka slibuje provedení většiny z miliardy krevních testů nařízených každoročně lékaři na celém světě: a to v laboratorní kvalitě, nesrovnatelně vyšší rychlosti a přímo na místě.

ESA nyní připravuje adaptaci tohoto zařízení i na kosmické prostředí, když 28. října podepsala kontrakt s irskou společností Radisens Diagnostics. Kontrakt pokrývá doplnění jednotky o další testy plus vývoj tohoto řešení pro práci ve stavu beztíže.


Obr. 2: Irský ministr pro výzkum a inovace Seán Sherlock

„Biochemické analýzy na palubě kosmické stanice mají mezi zde prováděnými lékařskými experimenty vysokou prioritu,“ vysvětluje Nadine Frizová z ředitelství pilotovaných letů ESA. „Ukončení provozu kosmických raketoplánů významným způsobem snížilo možnosti na dopravu nákladů ze stanice na Zemi, takže potřebujeme provádět co nejvíce analýz přímo na oběžné dráze.“

Irský ministr pro výzkum a inovace Seán Sherlock kontrakt přivítal se slovy: „Úspěch firmy Radisens Diagnostics je nejnovějším příkladem toho, jaký přínos má pro Irsko členství v ESA.“ „Je povzbuzující vidět, že malé a střední irské podniky jsou brané jako poskytovatelé inovativních řešení pro evropský kosmický program.“


Obr. 3: Mezinárodní kosmická stanice

Technika jde na trh
Tato aktivita je přitom podporována z programu ESA GSTP (General Support Technology Programme), který slouží k tomu, aby se slibní prototypy technologií a nápadů přeměnily do skutečného letuschopného hardware.

Kontrakt je navíc součástí hlavního programu v této oblasti: GSTP-AO se zaměřuje na podporu technologií, které mají velkou šanci uspět na trhu. Stejným dílem jej financuje ESA i partnerská firma. Společnost ve členských státech ESA, které se do programu zapojily, mohou podávat své nabídky a návrhy kdykoliv.

„Kontrakt se společností Radisens ukazuje na to, jak je tento model operativní a jaký má přesah směrem k tržnímu potenciálu,“ komentuje vedoucí oddělení systémů, aplikací a techniky v ESA Alberto Tobias. „Program nabízí nejen kosmické vstupy, ale i kosmické výstupy stejně jako společný výzkum s partnery. To vše podporuje a urychluje inovace.“

„Získání kontraktu s ESA je mimořádným oceněním pro naše praktické zařízení. Zároveň tím získáváme možnost výrazně jeho schopnosti rozšířit,“ doplňuje ředitel Radisens Diagnostics Jerry O’Brien.

„Jsme potěšeni, že naše dřívější partnerství s ESA bylo nyní formalizováno. A to za vydatné pomoci organizace Enterprise Ireland. Už dnes se těšíme na využití naší techniky v pozemských i kosmických diagnostických aplikacích.“

Odkazy & Download:
Domovská stránka ESA
Dostaňte svůj projekt na ISS

Radisens Diagnostics
GSTP: Permanent open Announcement of Opportunity (AO)
About the General Support Technology Programme (GSTP)GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA328
Nejvýkonnější varianta univerzálního a bohatě vybaveného vývojového kitu s obvodem ATmega328 společnosti ATMEL je vhodná jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 795 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007