. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Energie zítřka pod lupou britského vědce
30. listopadu 2011 - 7:12 | Pandatron | Energie zítřka pod lupou britského vědce | Komentářů: 0  

Energie zítřka pod lupou britského vědce

Zachycení nových trendů v energetice a jejich optimální uchopení je smyslem současných přednášek v režii Skupiny ČEZ v rámci jejího konceptu FUTUR/E/MOTION.

Zachycení nových trendů v energetice a jejich optimální uchopení je smyslem současných přednášek v režii Skupiny ČEZ v rámci jejího konceptu FUTUR/E/MOTION. Semináře jsou určeny pro studenty z partnerských středních odborných škol s energetickými obory. Po jihočeském Táboře proběhly v minulém týdnu (23.11.) hned další dvě v Chomutově. Konkrétně v prostorách Střední školy energetické a stavební Na Průhoně a v kinosále Střední průmyslové školy ve Školní ulici. Hlavní postavou iniciativy Futuremotion pro studenty je propagátor čisté energie budoucnosti, vyrobené z obnovitelných zdrojů i atomu, Michael Londesborough, britský vědec působící v České republice.

„Snažím se vždy studenty seznámit s využitelnými zdroji energie v duchu dnešní moderní doby. Pomocí jednoduchých experimentů jim ukazuji, v čem všem se energie skrývá a jak by ji bylo možné někdy v budoucnu využít. Pokaždé chci, aby odešli z přednášky s celkovým přehledem o všem, co se může někdy v budoucnu stát realitou. Ve směs se ještě jedná o aktivity, které jsou někde na počátku, mají v sobě spoustu problematiky a než budou dotaženy do uspokojivého konce, bude to znamenat ještě hodně práce. Ale to je právě na této mladé generaci, aby se o to pokusila, případně předala své poznatky k dotažení generaci další,“ poznamenal Michael Londesborough.


Obr. 1: Michael Londesborough, britský vědec působící v České republice, během své přednášky pro studenty Střední školy energetické a stavební v Chomutově. (Na snímku s plameny předvádí experiment využívající energii z biomasy.)

Jeho přednáška vychází ze seriálu Futuremotion v České televizi, který vznikl za podpory Skupiny ČEZ. Studenti se tak během hodinového vyprávění doplněného o několik zajímavých experimentů dozvědí vše podstatné o takzvané chytré síti pro domácnosti, jíž nyní ČEZ realizuje ve Vrchlabí. Dále o elektromobilitě, ale i o využití větrné a solární energie a pochopitelně i té jaderné. „Málokdo asi ví, že palivo do reaktorů je neškodné a to, co z něj zbyde, pak dovedeme bezpečně uložit, aby nám to neškodilo. Z pěti gramů paliva lze přitom vyrobit stejné množství energie jako ze zhruba půl tuny uhlí. A jednou z nejcennějších surovin, která v sobě skrývá obrovské množství uložené energie, je biomasa,“ říká například britský vědec během svých přednášek v plynulé češtině.

Pro udržitelnou budoucnost je podle něj velice důležité mít takové zdroje energie, které jsou kdykoliv po ruce. Proto je nutné umět energii efektivně uchovávat a vyrovnat tak poptávku s nabídkou. Vývoj levnější výkonné baterie s větší kapacitou a delší životností například umožní rychlý rozvoj elektromobility. Navíc uložená energie v bateriích umožní vyrovnat výkyvy v síti. Dobře fungující již nyní jsou přečerpávající vodní elektrárny. Když je zapotřebí vyrobit elektrickou energii, přečerpá se voda do horní nádrže a spustí se dolů přes turbínu, která vyrobí elektřinu.

„Další možností je vodík. Ten si můžete dokonce vyzkoušet získat sami doma pomocí elektrolýzy. Elektrický proud rozloží vodu na vodík a kyslík, kdy ji můžeme stlačit, jímat a uchovávat pro pozdější využití, třeba pro hybridní automobily. I elektřinu vyrobenou z větru můžeme uložit. Levná elektřina vyrobená mimo špičku stlačuje vzduch do podzemních nádrží a později je hnán na plynovou turbínu. Lze uložit i energii ze slunce, to dokáže přes den roztavit sůl na teplotu až 600 stupňů Celsia. V noci se toto teplo použije na vytvoření vodní páry, která pohání turbíny a ty vyrábějí elektrickou energii,“ přibližuje Michael Londesborough během přednášky možnosti efektivních akumulací energie.

Podobně jako v dalších oborech podnikání se i energetika výrazně změní. Změní se i její charakteristiky, neboť nadále budou dominovat především chytrost (inteligence), pružnost (flexibilita) a předvídavost, a to ve všech jejích systémech. Změní se i ČEZ, a půjde o změnu generačního významu. K dosavadní stabilitě musí připojit větší pružnost a rychlé přizpůsobení. Velké zdroje doplní střední a menší zdroje propojené inteligentní sítí se zákazníky, kteří se stanou partnery určujícími podmínky v místě spotřeby a decentralizované výroby. Efektivní výroba, možnost akumulace energie a úspory přispějí k lepší ochraně životního prostředí. Nebude lehké takové záměry uskutečnit. Skupina ČEZ chce proto držet krok s nejnovějšími trendy vědy a výzkumu s cílem hledat nové komplexní řešení svého podnikatelského modelu. Směr, kterým se Skupina ČEZ vydá, je navržen v jejím konceptu FUTUR/E/MOTION. Více se o něm dozvíte na www.futuremotion.cz.

Odkazy & Download:
Domovská stránka skupiny ČEZ
FUTUR/E/MOTIONGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s integrovanou anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o anténu.
Skladem od 349 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007