. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vírové turbiny z VUT budou instalovány na řekách v Brně, Jeseníkách i na Šumavě

Vírové turbiny z VUT budou instalovány na řekách v Brně, Jeseníkách i na Šumavě

V rámci spolupráce VUT v Brně s firmou ČEZ vznikl projekt, jehož cílem je rozšíření vírové turbíny, která byla vyvinuta na Vysokém učení technickém v Brně, v mezinárodním měřítku.

V rámci spolupráce VUT v Brně s firmou ČEZ vznikl projekt, jehož cílem je rozšíření vírové turbíny, která byla vyvinuta na Vysokém učení technickém v Brně, v mezinárodním měřítku. Jejím autorem je profesor František Pochylý z Odboru fluidního inženýrství V. Kaplana na FSI VUT v Brně. Za tento převratný objev byl jeho autor již v roce 2008 vyznamenán Cenou města Brna v kategorii technický pokrok a předtím i Cenou ministryně školství, mládeže a tělovýchovy za výzkum a Cenou inženýrské akademie ČR. V pátek 18. 11. 2011 byl vyznamenán cenou Česká hlava v kategorii cena Ministra životního prostředí.

V rámci uvedeného projektu bude Vírová turbína aktuálně instalována v lokalitě Dlouhé Stráně v Jeseníkách a připravuje se výstavba dalších dvou elektráren na řece Vydře na Šumavě a na řece Svratce v lokalitě Komín.

Vírová turbina byla představena veřejnosti před deseti lety. Byla vyvinuta pracovníky Odboru fluidního inženýrství V. Kaplana pod vedením profesora Františka Pochylého. Je založena na opačném principu, než turbina Kaplanova, která vznikla před (1910 – 1912) sto lety. „Jen neinformovaní lidé říkají, že vývoj vodních turbín byl už ukončen, že na nich není už co řešit. Odborníci ale vědí, že je to přesně naopak. Turbíny ve vodních elektrárnách mají totiž unikátní schopnost během několika málo vteřin nastartovat z nulového na maximální výkon. Z tohoto pohledu je jejich úloha nezastupitelná,“ říká profesor Pochylý.Historie realizace Vírové turbiny je podobná jako u turbiny Kaplanovy, která byla přijímána technickou veřejností s velkou nedůvěrou. Je to ostatně osud každé nové myšlenky.

Důvěryhodnost přinesla až první realizace. V lokalitě Krásněves byly realizovány tři Vírové turbiny o celkovém instalovaném výkonu 10kW. Jejich překvapivá jednoduchost a nízká cena inspirovala výrobce malých vodních turbin Strojírny Brno k realizaci Vírové turbiny o poměrně vysokém výkonu v Podhradí na řece Odře.

Provozní vlastnosti těchto turbin přesvědčily i firmu ČEZ, a.s. k podpoře výzkumu Vírových turbin. V rámci spolupráce byl zpracován projekt, jehož cílem je optimalizace provozních parametrů Vírových turbin a rozšíření jejich konstrukčních variant. Projekt je koncipován tak, že kromě výzkumu jsou připravovány dva prototypy Vírových turbin k využití ve dvou malých vodních elektrárnách. Cílem má být vyšší propagace Vírových turbin pro stavbu malých říčních vodních elektráren s nízkými náklady.

V lokalitě Dlouhé Stráně v blízkosti známé přečerpávací elektrárny, bude postavena malá vodní elektrárna s unikátní dvoustupňovou turbinou s logem VUT Brno. Elektrárna bude sloužit k výrobě elektrické energie a současně k propagaci Vírové turbiny v rámci informačního centra, které ročně navštíví tisíce turistů. Cílem je rozšíření tohoto typu turbiny v mezinárodním měřítku.

Součástí tohoto projektu je také instalace Vírové turbiny v další malé vodní elektrárně. Pro tento účel je připravována Vírová turbina s novou hydraulikou vyvíjenou v rámci zmíněného projektu. Nyní se jedná o dvě lokality. Jedna je v krásném prostředí řeky Vydry na Šumavě a druhá v západní části Brna v lokalitě Komín. V obou případech se jedná o lokality s průtokem okolo 3 m3/s a spádem přibližně 2 m. Z hlediska dosavadního využití potenciálu obdobných lokalit se dostávají investoři na hranici ekonomické návratnosti z důvodu vysokých počátečních investic. Vlivem jednoduché konstrukce při zachování vysoké hydraulické účinnosti a současně nízkými vyvolanými náklady spojenými s výstavbou malé vodní elektrárny se podařilo vyvinout soustrojí, jehož návratnost nepřekračuje 10 let.

V návaznosti na tento projekt probíhají jednání, kde se řeší technické a ekonomické otázky možné výstavby. Pro zmíněné lokality se na Odboru fluidního inženýrství V. Kaplana vyvíjejí nové stroje. Výrobě prototypů předcházejí modelové zkoušky v laboratoři Odboru fluidního inženýrství V. Kaplana. Tato laboratoř patří k nejlépe vybaveným univerzitním pracovištím v evropském měřítku.

Odkazy & Download:
Domovská stránka VUT v Brně
Odbor fluidního inženýrství Victora Kaplana
Vírové turbiny z VUT budou instalovány na řekách v Brně, Jeseníkách i na ŠumavěGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WiFi moduly WizFi250-H
WiFi moduly WizFi250 přinášejí snadné a rychlé připojení libovolné aplikace do internetu, nebo vytvoření vlastního AP.
Skladem od 640 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007