. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Dioda ES1x - rychlá, super rychlá a efektivní!
6. prosince 2011 - 7:23 | Pandatron | Dioda ES1x - rychlá, super rychlá a efektivní! | Komentářů: 3  

Dioda ES1x - rychlá, super rychlá, ..., super rychlá a efektivní!

Nové super rychlé a zároveň efektivní diody DIOTEC řady ES1x umožňují dále snížit výkonové ztráty i ve velmi rychlých obvodech.

Při použití diod ve výkonových obvodech, pracujících na vysokých frekvencích - např. u spínaných zdrojů, se kromě ztrát v propustném směru (forward losses) uplatňují i spínací ztráty. Spínací ztráty jsou přímo úměrné pracovní frekvenci a pro běžné diody jsou nepřijatelně velké již od frekvencí několika kHz. Jak je známo, spínací ztráty jsou způsobeny tím, že na změnu stavu diody do nepropustného stavu je třeba odčerpat náboj z PN přechodu a současně ke ztrátám přispívá i energie, uložená v parazitní indukčnosti diody i indukčnosti přívodů. Velikost spínacích ztrát ovlivňuje hlavně parametr trr – čas zotavení v závěrném směru (reverse recovery), proto jsou pro použití při vyšších frekvencích vhodné typy s co nejkratší dobou trr.


Obr. 1: Dioda ES1x - rychlá, super rychlá, ..., super rychlá a efektivní!

Základní vlastnosti a výhody:

  • Super rychlé efektivní diody
  • Velmi nízké celkové ztráty
  • Extrémně krátký čas zotavení 15-35 ns podle verze
  • Velmi nízké napětí v propustném směru
  • SMD pouzdro SMA (DO-214AC)
  • Závěrné napětí 50-600V

Jelikož jsou celkové ztráty součtem ztrát v propustném směru a spínacích ztrát, je třeba při volbě vhodného typu diody vždy zvažovat oba parametry – VF a trr. Např. pokud bychom měli obvod, pracující na frekvenci jen několika kHz, ale s proudy několik Ampér, je vhodné použít diodu s co nejmenším napětím v propustném směru a měla by být alespoň z kategorie "rychlá". Pokud ale máme např. obvod pracující na frekvenci několika stovek kHz, měli bychom použít diodu s co nejkratším trr. Samozřejmě je ideální, pokud má dioda malé VF a zároveň krátkou trr.


Obr. 2: Hodnoty V
F a trr vs. VR

Oba tyto požadavky splňují nové diody DIOTEC série ES1x, označené jako "Superfast efficient". Vyznačují se nízkým VF a současně extrémně krátkou dobou zotavení, pod 15ns. Svými vlastnostmi převyšují dosavadní typy označované jako superfast a ultrafast. Diody ES1x vyrábí více výrobců (podobně jako např. 1N400x) a jsou dostupné se závěrným napětím 50-600V (ES1A... ES1J). ES1x od společnosti Diotec patří ke špičce v této sérii diod, např. ES1D se vyznačuje VF=0,92V/1A a trr max 15 ns.


Obr. 3: Základní rozměry diody ES1D

Dostupnost a cena:
Super rychlé diody Diotec ES1D jsou skladem u společnosti SOS electronic a připraveny k okamžitému odběru. Ceny začínají již na 0,82 Kč/ks, více informací je dostupných na stránce: Dioda ES1x - rychlá, super rychlá, ..., super rychlá a efektivní! V případě zájmu o jiné verze kontaktujte společnost SOS electronic.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Domovská stránka firmy SOS electronic
Dioda ES1x - rychlá, super rychlá, ..., super rychlá a efektivní!
Informace o ES1xGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 12. 12. 2011 v 09:53 zaslal host
Bez titulku
To je právě ten hlavní problém. Jsou nějaká fyzikální omezení, která není možné překonat a jejich dosažení je pouze na úkor zhoršení jiných vlastností.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TX-SAW 433MHz
Vysílač AM 433.92MHz, SAW, max. 15dBm, +5V
od 113 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007