. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Příčina vady = vyrobeno v Číně?
7. prosince 2011 - 8:17 | P. Jebavá | Příčina vady = vyrobeno v Číně? | Komentářů: 9  

Příčina vady = vyrobeno v Číně?

Zajímali jste se někdy, odkud pochází většina předmětů denní spotřeby, bez kterých se neobejdete? Je dnes ještě možné normálně žít, aniž bychom přišli do styku s čínským zbožím? Jak to vlastně je s jeho kvalitou?

V prvním článku Made in China jste se mohli dočíst o Číně a  podmínkách, které této asijské velmoci umožnily stát se největší továrnou planety a s 10% podílem na celosvětovém vývozu obsadit pozici největšího světového exportéra.

Hlavním čínským vývozním artiklem je elektronika, vzniká zde většina produktů renomovaných značek. Není žádným tajemstvím, že také část sortimentu Jablotronu vzniká právě tady. A  protože čínské zboží nemá zrovna dobrou pověst pokud jde o  jeho spolehlivost, jsou pochybnosti a  obavy z  poklesu kvality jablotronních produktů, které se z  různých stran ozývají, zcela legitimní a pochopitelné.

Historie Jablotronu v Číně
Pokud jde o výrobu produktů firmy Jablotronu v Číně, je důležité zdůraznit, že se současným výrobcem spolupracujeme již 6 let a vzájemně se dokonale známe. Pracovníci na klíčových pozicích se za tu dobu prakticky nezměnili, stejně jako technologické principy výroby a podoba předávaných podkladů.

Výroba pod dohledem
Z hlediska procesního je úplně lhostejné, u  jakého výrobce výrobek vzniká. Postupy a pravidla jsou univerzálně platná bez ohledu na místo výroby! Jablotron má pod dohledem a řídí rozhodující činnosti, tj. z jakého zdroje jsou nakupovány klíčové komponenty, na jaké parametry zaměřit vstupní kontrolu, jaké aplikovat výrobní postupy a technologie, co a jak kontrolovat a testovat. Výrobce dostává detailní instrukce – od seznamu schválených dodavatelů přes přesnou technologickou dokumentaci s  popisem jednotlivých operací krok za krokem (od osazení DPS až po přepravní balení) po požadavky na metody a postupy testování a zkoušení, a to včetně testerů, testovacích sekvencí a kontrolních přípravků. Testery jsou logované, údaje o  testování a výsledky každého jednotlivého kusu se ukládají do databáze a je možné je kdykoli dohledat a ověřit.

Dodržování postupů a dohodnutých pravidel je dále ověřováno na místě při pravidelných kontrolních auditech. Neformální dohled však probíhá v  podstatě nepřetržitě, protože po většinu roku je některý z kolegů v rámci plnění svých pracovních povinností u čínského výrobce na pracovní návštěvě.

Najdi 3 rozdíly
Když to shrnu: Vstupní materiál je stejný – významní distributoři dnes fungují globálně, jednu materiálovou položku nakupuje čínský a český výrobce často z téhož zdroje; výrobní postup je stejný, kontrolní mechanismy rovněž.

Chceme-li přeci jen pojmenovat rozdíly mezi výrobou v  Čechách a  v  Asii, jsou v zásadě 3. Za prvé je to samozřejmě přeprava – její způsob a  časová náročnost, která vyplývá ze vzdálenosti. Druhým faktorem je vyšší podíl ruční práce v  Číně, ale také výrazně vyšší poměr pracovníků kontroly na jednoho dělníka. Nicméně technické vybavení a strojní výrobní zařízení je i zde moderní a s Evropou srovnatelné! Třetím rozdílem je jednoznačně mnohem intenzivnější vzájemná komunikace v  průběhu čínského procesu výroby, než na co jsme zvyklí v  tuzemsku (v posledních letech ještě podpořená moderními komunikačními prostředky typu Skype, takže není úniku).

Samozřejmě se stává, že přes všechna opatření vám při zapojení detektor nereaguje nebo mu chybí pružina na zadním tamperu. Zpravidla se jedná o případy selhání lidského faktoru, které se však vyskytují i u tuzemských výrobců. Statistiky servisu a vstupní kontroly rozhodně nepotvrzují teorii o  vyšší poruchovosti čínské produkce. V  relativním vyjádření čísla naopak vyznívají spíše v neprospěch českých výrobků.

Každopádně o  každém takovém selhání se výrobce dozvídá a musí reagovat. Tím se dostáváme do oblasti řízení nápravných a preventivních opatření, ale o tom až zase příště...

Autor: P. Jebavá, Jablotron

Zdroj: JabloNEWSGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (9):

Zobrazit starší 30 dnů (9)...

host
9. Dne 07. 12. 2011 v 18:23 zaslal host
Moje zkušennost
Naše firma obchoduje s čínskými výrobky již řadu let a zvěrstva, které páchají na svých výrobcích jsou někdy naprosto zarážející. Komunikace s továrnami bývá někdy skoro nemožná i přesto, že s nimi komunikuje rodilý číňan. Občas se stane, že nám pošlou výrobky, které nemohou pracovat již od výroby z důvodu konstukční vady. Někdy i dvakrát do roka změní zapojení, protože se snaží dodatečně vychytat skryté vady. A když jsme jim jednou poslali software do zařízení, jestli by nám ho do svých výrobku nemoli rovnou nahrávat, ochotně nám vyhověli. Ovšem za půl roku se po světě začali objevovat případy, kdy nějaké cizí zařízení začalo kontaktovat náš server. Prostě náš software začali prodávat a netušili, že obsahuje servisní podprogramy. Ale kvůli nízké ceně od nich stále nakupujeme...


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
SIM900 - GSM modul GPRS class 10 Quadband
GSM Quadband modul s podporou datových přenosů třídy GPRS class 10
Skladem od 415 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007