. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vysoce citlivý odposlech
14.listopadu 2007 | mirra18 | Vysoce citlivý odposlech | Komentářů: 55  
Vysoce citlivy odposlech

Vysoce citlivý odposlech

Tento odposlech vznikl po té, co jsem si „hrál“ s integrovaným obvodem LM386. Napadlo mě, že vyzkouším do jaké míry půjde zesílit vstupní signál. Po pokusech jsem byl překvapen, jaké citlivosti jsem s tímto obvodem schopen dosáhnout, takže mě napadlo, že by se dal skvěle využít k odposlechu.

Na vstupu je zapojen elektretový mikrofon, který je napájen přes odpor R1 a trimr R3, výstupní nf signál je veden přes oddělovací kondenzátor do vstupu integrovaného obvodu, jehož zesílení se dá nastavit trimrem R4. Výstupní signál je veden přes oddělovací kondenzátor na reproduktor, nebo sluchátka. Osobně doporučuji z důvodu větší citlivosti použít sluchátka. Dále je na výstup zapojená kladná zpětná vazba, která zesílení obvodu ještě zvětší. Trimr R3, slouží k nastavení co největšího zesílení předzesilovače který je přímo v mikrofonu. Napájecí napětí se pohybuje v rozsahu od asi 4 do 15V, já používám 9V baterku. Pokud by obvod kmital, tak paralélně k baterii zapojte kondenzátor 100uF.

K tomu, abych dosáhl ještě větší citlivosti jsem si k mikrofonu zhotovil parabolu, která do něj směruje zvuk. Je zhotovená z uříznutého vrchu „pet kanystru“, kde jsem do víčka přilepil mikrofon. Parabola, ač menší se dá stejným způsobem zhotovit třeba i z obyčejné pet láhve.

Oživení odposlechu:
Zapojení je jednoduché, takže jeho sestavení by nemělo činit nikomu potíže, ale pokud z něj chceme dostat maximum, tak je nutné dodržet podmínku vhodného nastavení.

Po prvním zapnutí musíme nastavit maximální zesílení el. mikrofonu tím, že budeme postupně otáčet trimrem R3 dokud se nám nebude zdát hlasitost ze sluchátek maximální, poté už na trimr nesaháme! Další nastavení citlivosti se provádí trimrem R4.


Obr.1: Schéma zapojení


Obr.2: Sestavené zapojení


Obr.3: Pohled na DPS


Obr.4: Celkový pohled před montáží do krabičky


Obr.5: Parabola k mikrofonu


Obr.6: Parabola k mikrofonu, čelní pohled


Obr.7: Detail mikrofonu


Obr.8: Celek

Autor: mirra18
Web:
http://www.mirra18.wz.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (71):

Zobrazit starší 30 dnů (71)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
AS433 AUREL
Anténa vertikální 433.92MHz, 50 ohmů, max. 50W, s koaxiálním kablíkem
od 189 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007