. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Nabíječka gombíkových bateríí
Nabíječka gombíkových baterií

Nabíječka gombíkových baterií

http://www.mahdalelektro.webzdarma.cz

Určitě v každé domácnosti se najde několik celokovových gombíkových baterií, v kalkulačkách, hodinkách, hraček, ale i v počítači (3v). V těchto zařízení vydrží až 3 roky, ale pak nastane ta věc, že už jsou vybité.

Standardním postupem dáme hodinky, kalkulačku, počítač do opravny a tam nám baterie vymění. Jenže ne zadarmo, nýbrž za nějaké ty peníze a není to zas tak málo a zbytečně vyhazovat peníze za tak lehkou věc se mi zdá blbé. Postavil jsem si proto nabíječku, tyto baterie se dají totiž nabíjet. Jak 1,5v ta i 3V. Odborný název mají lithiové, najdou se i mezi nimi alkalické a rtuťové. Pokud je chceme tedy nabíjet, musíme dodržet však pár zásad:

-Baterie se nesmí hluboko vybít, její napětí nesmí klesnout pod 0,6v, potom už se nedá nabit a je na zahození.
-Nesmí se překročit nabíjecí proud 0,3mA, jinak baterie vybuchne. (zahřeje se, nafoukne a vybuchne).
-Napětí nesmí překročit 1,68v, nemá význam nabíjet větším napětím, potom se prodlužuje nabíjecí čas.
-Nabíjet se mají 24 hodin (přes noc).

Při dodržení těch zásad mají baterie zaručenou životnost, aspoň pět cyklů. Pokud baterii nabijete jen jednou budou "lenivé".
Nejmenší články se nabíjejí přes noc, střední víc jak 1 den a některé kalkulačkové i týden.

Pro zachování minimálních rozměrů je místo transformátoru použit kondenzátor na síťové napětí. R1 je ochranný miniaturního typu 0,3w a při proražení C1 se přepálí. R2 je vybíjecí, zamezí nepříjemnému kopnutí. Přes D2, D1 a R4 prochází záporná půlvlna, rezistorem R4 je nastavené konečné nabíjecí napětí. Proto je vhodné místo něj nejdříve připájet trimr, nastavit napětí na 1,6v (popř. 3v) a nahradit jej příslušným rezistorem. Kladná půlvlna vytváří stabilizované napětí zenerovou diodou a ta zároveň odstraňuje napěťové špičky. R5 určuje nabíjecí proud, který by měl být 0,3mA, může být i do 1mA.

Postup při nabíjení: Nejdříve se do nabíječky vloží baterie a poté se připojí k síti. VŠECHNY KONTAKTY MUSÍ BÝT IZOLOVANÉ, Z DŮVODU BEZPEČNOSTI. FÁZE JE NA LEVÉ STRANĚ.

Krabičku si každý vybere podle svého vkusu, já si udělal dvě nabíječky, jednu jsem vtěsnal do krabičky od vyhořelého transformátoru a druhou poslepoval z plexiskla. Kolíček je na věšení prádla a kontakty na baterii jsou ze dvou šroubů zatažené matičkami. Vše je vidět na fotografii.

Publikováno se souhlasem autora: http://www.mahdalelektro.webzdarma.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 16. 02. 2009 v 18:44 zaslal host
HUSTY
DU TO STAVĚT


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232C - převodník USB-UART, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 190 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007