. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vysoké napětí
Vysoké napětí

Vysoké napětí

Mezi svýma zásobama elektronických schémat z internetu jsem našel i tento generátor vysokého napětí, vlastně už ani nevím odkud ho mám, proto zde ani nemohu uvést odkaz na autora. Vysoké napětí dělá krásné jiskry (dobře navinuté trafo udělá oblouk 1-3 cm dlouhý), ale posloužilo i pro spoustu kanadských žertíků ....

    Základem je feritové trafo z vysokonapěťového dílu staré televize. Tento transformátor má několik (nejčastěji dvě, někdy tři) vinutí, zalitá v plastu. Pro náš případ je potřeba z feritové kostry sejmout všechna vinutí, kromě sekundárního (toho největšího). Toto vinutí jsem označil L3. Dále se musí na jádro navinout Cu drátem o průměru alespoň 0.8-1 mm vinutí 25 závitů s odbočkou na 5. závitu.

    Tím je zdroj v podstatě hotový. V oscilátoru je v podstatě libovolný spínací tranzistor, který snese v kolektoru proud alespoň 2-3A.
    Napájecí napětí je zde 12V. Při tomto napětí tranzistorem teče proud 1-3 A. Proto je potřeba tranzistor odpovídajícím způsobem chladit.

    Výstupní napětí lze určit ze známé elektrické pevnosti vzduchu. Elektrody budeme přibližovat k sobě, dokud se nezapálí oblouk. Napětí se pak odhadne jako L[mm]*4 = U[KV], běžně 10-30KV.
 


obr1. schéma zapojení

!!! Pozor !!!

    V záhlaví článku jsem uvedl jako možné využití zdroje pro kanadské žertíky. Je ale potřeba si uvědomit, že na L3 může být napětí několik desítek tisíc voltů, které nedělá dobře nejen pleti, ale ani ničemu jinému !!!GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (25):

Zobrazit starší 30 dnů (25)...

host
25. Dne 21. 12. 2015 v 13:59 zaslal host
Bez titulku
mohl bych se zeptat nebyla by možnost fotky dokončeného projektu ?? moc by mi to pomohlo


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ108SR - RS422/RS485
Převodník TCP/IP <-> RS422 / RS485 s RJ45 konektorem.
Skladem od 649 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007