. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Revoluční pasivní optické diody
3. září 2013 - 6:33 | Pandatron | Revoluční pasivní optické diody | Komentářů: 0  

Revoluční pasivní optické diody

Vědcům se podařilo vyvinout nový typ optických diod, které jsou tak malé, že se jich do jediného křemíkového čipu vejde i několik milionů. Výsledkem by mohl být rychlejší a účinnější způsob zpracování informací v nové generaci superpočítačů.

Tzv. „Pasivní optické diody“ se skládají ze dvou malých křemíkových prstenců s průměrem 10 mikronů, tedy asi jedné desetiny tloušťky lidského vlasu. Zároveň, na rozdíl od klasických optických diod, nová konstrukce nevyžaduje žádné vnější prvky, podporující přenos signálu a může být snadno integrována do polovodičových čipů.

Na následujícím obrázku je uveden princip fungování křemíkových pasivních optických diod, které byly vyvinuty inženýry z Purdue University.


Obr. 1: Princip křemíkových pasivních optických diod

Dioda je schopna zajistit pouze „ne-reciproční transfer“, tedy přenos signálu pouze jedním směrem, který podle Chee Mingao, profesora elektrotechniky a počítačového inženýrství na univerzitě Purdue, vytváří mnohem dokonalejší zpracování přijaté informace.

Optické kabely dnes hrají důležitou roli při přenosu velkého množství dat přes oceány a kontinenty, přičemž k hlavnímu zpomalení dnes dochází právě v místě převodu optických signálů do elektrické podoby, pro jejich další zpracování. Základem každého takového převodníku jsou optické diody, vedoucí signál k dalšímu zpracování v integrovaným obvodech. Základní podmínkou nové generace optických diod je však technologie výroby, která musí být kompatibilní s dnes používanými průmyslovými procesy CMOS, které jsou užívané ve všech běžných polovodičových čipech. S těmito prvky, které jsou dnes již téměř připraveny k plnému využití v průmyslové výrobě, lze zajistit mnohem rychlejší přenos a bezpečné zpracování optického signálu, dokonce bez nutnosti jakékoliv transformace.

Zdroj: Passive Optical Diode could bring optical information processing with millions fitting on a computer chipGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ110SR - RS232
Převodník TCP/IP <-> RS232 s konektory RJ45 i D-Sub
Skladem od 730 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007