. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Poptávka po technické turistice zvedá návštěvnost informačních center a elektráren

Poptávka po technické turistice zvedá návštěvnost informačních center a elektráren

V roce 2011 navštívilo elektrárny a Informační centra Skupiny ČEZ 168 741 návštěvníků, o 346 více než vloni (168 395), což představuje historický rekord. Zájem o tzv. technickou turistiku neopadá a Skupina ČEZ má co nabídnout. Všechny elektrárenské provozy, v nichž zrovna neprobíhají stavební práce, budou veřejnosti otevřené i v roce 2012.

Novinkou roku 2011 bylo zahájení zkušebního provozu exkurzí do Vodní elektrárny Orlík. Orlík, jako naše největší průtočná vodní elektrárna s výkonem 364 MW a výškou přehradní hráze 92 m (od základů po korunu) má návštěvníkům co ukázat: milovníkům techniky čtyři obrovská soustrojí, milovníkům historie zajímavé fotografie z období výstavby a napouštění jezera, milovníkům dobrodružství cestu do nitra chodeb v tělese hráze. Ve spolupráci s Českou společností pro větrnou energii jsme také otevřeli pro exkurze větrné elektrárny Janov a Věžnice.


Obr. 1: Vodní elektrárna Orlík

Návštěvnost ICRekord v návštěvnosti zaznamenal Temelín – 32 661 návštěvníků. Poprvé byla 30tisícová hranice prolomena v roce 2010. Ze zahraničí přijelo 1708 lidí, nejvíce z Rakouska. Informační centrum aktivně nabízelo kromě prohlídek další atraktivní akce, např. Bicyklem za jádrem, Den otevřených dveří či nově Podzimní tvoření pro nejmladší návštěvníky. Park temelínského zámečku Vysoký Hrádek je také oblíbeným místem pro uzavírání svateb. Vloni to bylo rekordních patnáct párů.

Tradičně nejnavštěvovanější je dlouhodobě Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, o niž má zájem každoročně kolem 50 tisíc lidí. S ohledem na její umístění v chráněné krajinné oblasti jsme rozdělili exkurze na dvě části – prohlídku informačního centra, dolní nádrže a samotné elektrárny v nitru skalního masivu, a návštěvu horní nádrže s výhledem na Jeseníky. K horní nádrži dopraví turistu šestisedačková lanovka, poté může použít ekologický mikrobus, nebo se může vydat pěšky, na in-line bruslích nebo na běžkách.

Více než čtyřikrát stoupla návštěvnost malých vodních elektráren na Labi (Spálov, Les Království, Předměřice, Pardubice, Přelouč). Zájem možná zvýšil nový film o těchto technických skvostech promítaný v Informačním centru Obnovitelné zdroje na Malé vodní elektrárně Hučák v Hradci Králové.

Mezi uhelnými elektrárnami vedou v návštěvnosti Ledvice, které nabízejí supermoderní informační centrum s 3D projekcí a virtuální realitou teprve od konce r. 2009. Po dokončení nového uhelného bloku bude v Ledvicích zpřístupněna i prosklená vyhlídka na vrcholu nejvyšší budovy v ČR (150 m, vyšší než Cheopsova pyramida).

I v příštím roce se mají turisté, školy a zájemci o energetiku a techniku na co těšit. Chystáme se oslavovat 100 let od spuštění Malé vodní elektrárny Čeňkova Pila na Šumavě a 100 let od zahájení trvalé dodávky elektrické energie z Malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové. Na Orlíku bude možné využít projížďku speciální lodí.

Více o informačních centrech Skupiny ČEZ, otvírací hodiny a objednávkový systém najdete na stránce Informačních center.

Odkazy & Download:
Domovská stránka skupiny ČEZ
Informační centra
Vodní elektrárna OrlíkGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 25. 01. 2012 v 09:41 zaslal host
také jsem pořádal exkurze
Já jsem také ve své "nelegální" FVE pořádal exkurzi pro okolní sousedy. Už máme vytvořenou svou vlastní LDS prodlužovačkami přes zahrady do které peru své přebytky.:-P


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB I/O modul s MCP2200
Malý modul USB I/O a UART s obvodem Microchip MCP2200
Skladem od 243 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007