. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Stříbrná barva pro tisk elektronických obvodů
27. ledna 2012 - 8:00 | Pandatron | Stříbrná barva pro tisk elektronických obvodů | Komentářů: 0  

Stříbrná barva pro tisk elektronických obvodů

Vědci z University of Illinois vytvořili nový typ stříbrné barvy, vhodné pro tisk elektronických obvodů na levné materiály, jako je pružný plast, papír nebo tkanina.

Možnost tisku elektronických obvodů na levné a flexibilní materiály nachází uplatnění v oblasti výroby antén, baterií, senzorů, aplikací pro využití solární energie, oblečení s integrovanou elektronikou atd. Většina typů vodivých inkoustů je složena z malých kovových částic. Nový typ inkoustu je však zcela transparentní roztok stříbra, acetátu a amoniaku. Stříbro přitom zůstává rozpuštěné až připravené k aplikaci, po které se kapalina vypařuje a inkoust se změní na vodivý povrch.


Obr. 1: Stříbrná barva bez mikročástic pro tisk elektronických obvodů

Takové složení má oproti tradičnímu inkoustu z mikročástic hned několik zásadních východ. Mnohem rychlejší použití: jedna dávka je připravena za několik minut, což ve srovnání s několika hodinami přípravy a velkého množství fází inkoustu s mikročásticemi představuje veliký rozdíl. Rovněž takto připravený inkoust zůstává stabilní a dále ihned použitelný po dobu i několika týdnů.

Nový stříbrný inkoust může projít tryskou o průměru i pouhých 100 nanometrů, což je rovněž mnohem méně, než u tradiční vodivé barvy. To je výhodné především pro tištěnou mikroelektroniku. Nízká viskozita pak umožňuje použití nejen pro tisk, ale také pro přímou aplikaci nebo použití ve stříkací pistoli a nanesení na velkou plochu.

Reaktivita stříbrného inkoustu pak představuje i další nespornou výhodou - nízkou teplotu zpracování. Klasické metalické barvy obvykle pro dosažení lepší vodivosti vyžadují vysokou teplotu. Takovému procesu se říká žíhání. Ovšem teploty, při kterých se žíhání provádí, jsou pro většinu typů levných plastů nebo papíru příliš vysoké. Na rozdíl od toho stačí novému typu inkoustu, aby dosáhl vodivost srovnatelnou s elektrickou vodivostí čistého stříbra, teplota nižší než 90 °C.

Zdroj: Particle-free silver ink prints small, high-performance electronicsGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGSM-SIM900: GSM/GPRS modul SIM900
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul s SIM900 firmy SIMCom a podporou SMS, MMS, GPRS Class 10, TCP/IP, FTP a dalších.
Skladem od 790 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007