. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Soutěž robotů v nulové gravitaci
1. února 2012 - 7:10 | Pandatron | Soutěž robotů v nulové gravitaci | Komentářů: 0  

Soutěž robotů v nulové gravitaci

Školní týmy z Evropy a Ameriky ovládaly na dálku roboty, kteří se utkali v soutěži Spheres ZeroRobotics. Aréna klání se nacházela ve výšce 400 kilometrů nad Zemí na Mezinárodní kosmické stanici.

Týmy studentů mohou posílat jednotlivé příkazy, s jejichž pomocí mohou ovládat malé sféroidní roboty příznačně pojmenované „Spheres“. Cílem soutěže je získat co nejvíce bodů přidělované za přesné řízení a navigační algoritmy stejně jako za nejlepší zvolenou taktiku.

Letošním vítězem se stalo sdružení týmů CyberAvo, Ultima a Lazy, které působily na třech školách v Turíně (Itálie) a Berlíně (Německo).


Obr. 1: Finálové klání Spheres

Týmům asistovali na palubě stanice ISS kosmonauti Don Pettit a André Kuipers, kteří jednotlivé stroje nastavili na palubě japonského laboratorního modulu Kibo – a následně se už jen kochali předváděným divadlem.

Roboti jsou ovládáni pomocí aplikací nahraných do notebooků, ale v pravidlech soutěže je, že jakmile software vyšle příkaz k robotovi, tento už není možné změnit.

Roboti se pohybují za pomoci trysek pracujících se stlačeným plynem a jejich úkolem je provádět manévry založené na reálných situacích: například připojování k cílovému tělesu, let ve formaci, volné létání či zachytávání objektů.

Letošní hra obsahovala i úkoly mající za cíl odebrat vzorky hornin z asteroidů: proto také dostala jméno Asterospheres. Volně létající roboti si mohli vyzvednout některý z nástrojů (pokud jej potřebovali) a následně měli začít těžit na jednom ze dvou virtuálních asteroidů.


Obr. 2: Roboti Spheres

Volba strategie přitom byla klíčovým prvkem hry: týmy mohly své soupeře blokovat, nebo se naopak snažit spolupracovat s cílem získat více bodů.

Evropští finalisté byli pozváni, aby sledovali výsledek svého snažení během finálového klání. Konkrétně zamířili do střediska Erasmus ve vědeckém a technickém srdci ESA, středisku ESTEC v Noordwijku (Nizozemsko).

Stejně jako soupeři v MIT (Massachusetts Institute of Technology) v Bostonu (USA) měli studenti možnost sledovat provádění jednotlivých manévrů skrze živé vysílání z ISS.

Před finálovým kláním měli studenti středních škol možnost osobně navštívit testovací středisko Erasmus High Bay v ESTECu, kde si vychutnali trojrozměrnou virtuální prohlídku Mezinárodní kosmické stanice.

Soutěž Spheres ZeroRobotics vznikla s cílem učit studenty inženýrství, matematiku a programování – a stejně tak je inspirovat k další vědecké a technické kariéře.

Ministr vzdělávání regionu Piedmont v Itálii při této příležitosti ke studentům promluvil: „Roboti mají duši – a ta duše je vaše fantazie, vaše budoucnost.


Obr. 3: Thomas Reiter a roboti Spheres

Ředitel pilotovaných letů a operací v ESA a bývalý kosmonaut Thomas Reiter zase připomněl, že pro něj osobně jde o velmi význačnou událost. Byl totiž členem posádky raketoplánu, který v roce 2006 dopravil na stanici prvního robota Sphere. Zdůraznil také význam robotiky pro práci na ISS.

Tím, že je soutěž určena týmům, jsou studenti nuceni spolupracovat a software plus strategii vyvíjet společně. Mnoho týmů tak záhy poznalo, že největší výzvu soutěže představuje efektivní komunikace a spolupráce s mezinárodními partnery.


Obr. 4: Finalisté evropského klání

Celkově šlo o již třetí ročník soutěže s roboty Spheres a první, do něhož byli pozváni studenti mimo Spojených států. Letos se zapojily jen školy z Německa a Itálie, ESA věří, že se společně s organizací Spheres podaří v příštím roce rozšířit záběr tak, že bude možná účast studentů z celé Evropy.

Zdroj: Head of Education UnitGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PXC72 - Vývojový modul pro XC9572XL
Malý vývojový modul pro CPLD XC9572XL společnosti Xilinx. Na modulu je umístěn i regulátor, generátor hodin, tlačítko a čtyři LED.
Skladem od 398 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007