. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
mbedPG: Vytvořte si vlastní herní konzoli
1. února 2012 - 8:28 | Pandatron | mbedPG: Vytvořte si vlastní herní konzoli | Komentářů: 2  

mbedPG: Vytvořte si vlastní herní konzoli

Ukázka použití mikrokontrolérové desky mbed, LCD displeje z mobilního telefonu a několika málo tlačítek při vývoji vlastní herní konzole.

Jen několik základních součástek a LCD displej ze starého telefonu stačí k vytvoření přenosné herní konzole ve stylu hry Connect Four®. Základem je vývojový a demonstrační kit mbed, LCD z mobilního telefonu a několik tlačítek.


Obr. 1: mbedPG: Vytvořte si vlastní herní konzoli

mbed – Dokonalejší a výkonnější nástupce Arduino
Celosvětově rozšířený systém Arduinos je dnes velmi oblíbenou platformou pro vývoj doslova nepřeberného množství aplikací. Jejich výhodou je především nízká cena, snadné programování a snadná dostupnost velkého množství knihoven. Ovšem Arduino je obecně vhodné pouze pro méně náročné aplikace a v případě náročnějšího projektu je nutné se poohlédnout po výkonnější platforma. Jednou z takových je například i platforma mbed, jejíž základem je výkonný mikroprocesor architektury ARM Cortex-M3 s pracovní frekvencí 100Mhz a množstvím integrovaných periferií. Však se stačí podívat na rozložení jednotlivých pinů modulu!


Obr. 2: Rozložení pinů na modulu mbed

Konstruktérům jsou přímo v obvodu dostupné hned tři sériová komunikační rozhraní typu SPI, tři sériové porty, dvě I2C, USB a nechybí ani síťové rozhraní pro připojení k Ethernetu! Obvody jsou již z výroby vybavené bootloaderem, takže programování je velmi snadné a nevyžaduje použití žádných speciálních nástrojů. Zájemcům jsou moduly mbed dostupné v ceně kolem 60 USD. Více informací je k dispozici například na webu mbed.org.

Vlastní herní konzole mbedPG
Projekt Video herní konzole s modulem mbed je již poměrně známý. Jako výstup se zde používá pin AnalogOut, generující barevný obraz pro připojenou TV. V současné době se však tým autorů pustil do druhého projektu - přenosné herní konzole, která využívá malého barevného LCD displeje ze starého telefonu.

Schéma obvodu je poměrně jednoduché a podobně je na tom i firmware, který využívá dostupné Nokia LCD knihovny, které jsou volně ke stažení v celé řadě obměn. Samotná stavba tak na kontaktním poli zabere jen pár minut a jelikož se jedná o jednoduchý a poměrně zajímavý projekt, může se do něj pustit u začátečních. Alespoň si na projektu ověří funkci sériové komunikace s LCD na reálné aplikaci.

Samozřejmě se jedná o dva velmi podobné projekty, vycházejcí z herní konzole mbedGC, která byla vytvořena již v minulém roce. Hlavní rozdíl je však v uvedeném LCD displeji z mobilního telefonu, který nahrazuje klasický televizor. Díky tomu, že se pro komunikaci s displejem využívá sériového rozhraní a grafika na displeji zůstává jak dlouho jen chceme, ušetří se tím čas, který mikroprocesor trávil neustálým obnovováním TV. Zároveň nemusí být v mbedGC integrován ani framebuffer, který slouží k uchování pixelů pro zobrazení a průběžnou aktualizaci TV. Toto vše obstará samotný LCD displej.


Obr. 3: Schéma zapojení přenosné herní konzole (napájení není řešeno)

Je vidět, že jde o velmi jednoduché zařízení. LCD z telefonu Nokia se připojuje přímo k mikrokontroléru pomocí sériového rozhraní a dále jsou v aplikaci použity tři ovládací tlačítka s pull-up rezistory. Díky nim je při stisku tlačítka na daném pinu nízká úroveň napětí a přechod z vysoké na nízký stav spouští hardwarové přerušení. Je důležité si uvědomit, že LCD a vůbec celý mbed pracuje s 3,3V logikou. Pokud tedy na některý z pin přivedete napětí +5V, může v krajním případě dojít k poškození celého obvodu. Napětí 5V se využívá pouze pro napájení LED podsvětlení. Zde ovšem nezapomeňte na příslušný omezovací odpor.

Více informací o projektu, včetně příslušných knihoven a modulu mbed, je dostupných v následujících odkazech.

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora
mbedPG: Make Your Own Portable Game Console
mbedGC in ActionGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 25. 02. 2012 v 18:18 zaslal host
certzhor
to je teda hra....to neni konzole ale atary!!


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WiFi moduly WizFi250-H
WiFi moduly WizFi250 přinášejí snadné a rychlé připojení libovolné aplikace do internetu, nebo vytvoření vlastního AP.
Skladem od 640 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007