. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Siemens na veletrhu Amper 2012
9. února 2012 - 8:00 | Pandatron | Siemens na veletrhu Amper 2012 | Komentářů: 0  

Siemens na veletrhu Amper 2012

Společnost Siemens se zúčastní 20. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace Amper, který se uskuteční od 20. do 23 března letošního roku na veletržním výstavišti v Brně.

Společnost Siemens se zúčastní 20. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace Amper, který se uskuteční od 20. do 23 března letošního roku na veletržním výstavišti v Brně. V pavilonu P na stánku číslo 013 Siemens představí své nejnovější produkty a řešení z oblasti průmyslové automatizace, průmyslové komunikace a identifikace, procesní přístrojové techniky, nízkonapěťové spínací techniky a regulovaných, resp. standardních motorů.

Průmyslové automatizační systémy
V expozici bude k vidění nová generace redundantních stanic S7 400H, která v porovnání s tou předchozí nabízí zcela nový procesor CPU 416-5H. Díky němu nyní redundantní automaty pokrývají celou škálu výkonu (od CPU 412H po CPU 417H). U všech těchto procesorů byla navýšena paměť a výpočetní výkon. Kromě rozhranní MPI a Profibus DP mají nové automaty integrováno také rozhraní Profinet, což dále rozšiřuje možnosti jejich použití.


Obr. 1: Nová generace LOGO! 0BA7

Představena bude rovněž nová verze 8 systému Simatic PCS 7 pro řízení procesů. Mezi nejvýznamnější novinky, které tento systém přináší, patří podpora operačního systému Windows 7 a Windows 2008 (oba ve verzích 32 i 64bit). Dále přibyla nativní podpora komunikace Profinet, podpora nového hardwaru automatizačních stanic (například nová redundantní a bezpečnostní AS 41x HF, AS mEC), nový procesní historian a informační server. Integrovaná knihovna funkcí APL byla doplněna o bloky pro řízení a ovládání frekvenčních měničů a motorových ochran a o bloky pro integraci Simatic S7 300 a operátorských panelů jako balených jednotek.

V sekci vývojových nástrojů pro automatizační techniku s klasickými PLC Simatic řad S7-300/400 zaměří Siemens pozornost především na komplexní vývojové prostředí TIA Portal. Budou představeny nové funkce a možnosti softwaru ve verzi Step7 Profesional V11 SP2. Servisní PC značky Siemens v průmyslovém provedení, nesoucí produktové označení Field PG M3, je nyní na trhu k dispozici ve variantě s Windows 7 ve 64bitovém provedení s možností rozšíření RAM na 8 GB. Další novou volbou je nabízený SSD (Solid State Drive), který může zajistit podstatný nárůst výkonu celého PC. Full HD rozlišení obrazovky poskytuje v prostředí TIA Portal optimální komfort pro práci.


Obr. 2: Simatic Box PC

Vedle novinek z oblasti řídicích systémů Simatic S7 budou prezentovány také nové produkty ze skupiny Simatic ET 200. Zájemci se dozví informace o stanicích Simatic ET 200 určených k montáži do rozvaděče i mimo něj. Představena bude především zcela nová generace decentrálních periferií Simatic ET 200SP. Tyto periferie mají stupeň krytí IP 20 a jsou určeny k montáži do rozváděče. Produkty Simatic ET 200SP, jež komunikují s nadřazeným řídicím systémem přes Profinet, najdou uplatnění ve výrobní i procesní automatizaci. Hlavními výhodami použití této řady jsou úspora místa, zpřehlednění instalace v rozváděči a zjednodušení práce při přípravě a realizaci projektu i později během provozu zařízení. Zanedbatelná není ani vyšší rychlost přenosu dat. Stanice Simatic ET 200SP jsou modulární, což uživateli umožňuje přípravu sestavy přesně odpovídající jeho potřebám. Při maximální konfiguraci s 64 moduly (tedy s 64 x 16 kanály) bude stanice Simatic ET 200SP široká pouze jeden metr. Konfiguraci stanic lze provést ve stávajícím vývojovém prostředí Simatic Step 7 V5.5 i pomocí nové platformy TIA Portal se Step 7 V11, případně v jiných inženýrských nástrojích po importu gsdml souboru.

Hlavními novinkami v oblasti malých řídicích systémů budou nová generace LOGO! 0BA7 a nová verze firmwaru pro Simatic S7-1200. Současnou řadu základních jednotek Logo! 0BA6, která zůstává beze změny v prodeji, doplňují dvě nové základní jednotky Logo! 12/24 RCE a Logo! 230 RCE s integrovaným ethernetovým rozhraním, jež umožňuje vzájemné propojení až osmi těchto základních jednotek nové generace pomocí standardního ethernetového switche. Další významnou novinkou je možnost komunikace s programovatelnými kontroléry (PLC) řady Simatic S7 a vizualizačními panely (HMI) řady Simatic. Aplikace Logo! tak získávají profesionální vizualizaci s využitím dotykových a grafických obrazovek a možnost výměny dat s nadřazeným řídicím systémem řady Simatic S7. Integrované ethernetové rozhraní dále umožňuje programování a on-line připojení na dálku. Nová je také podpora standardních SD karet, tvorba podprogramů a řada dalších funkcí. Verze firmwaru V2.2 pro Simatic S7-1200 a service pack SP2 pro Step 7 Basic V11 přinášejí této nové produktové řadě celou řadu vylepšení. Mezi nejdůležitější z nich patří podpora editace v režimu RUN, umožňující změnu programu bez nutnosti zastavení PLC, a nový programovací jazyk SCL, který doplní stávající FBD a LAD. SCL je založen na v minulosti používaném programovacím jazyku Pascal a je ideální pro práci s daty, matematické výpočty a práci s knihovnami.


Obr. 3: Simatic HMI – skupina Comfort panely

V oblasti PC Based automatizace bude představena skupina průmyslových PC na platformě Intel Atom. Prvními produkty nové řady jsou dva základní přístroje v několika variantách – kompaktní počítač Nanobox PC s různými možnostmi montáže a panelový počítač Nanopanel PC se zabudovaným dotykovým displejem s úhlopříčkou velikosti 7" nebo větší. Dále bude prezentován model s úhlopříčkou 19“.

V oblasti Factory Safety se představí ucelené portfolio produktů včetně softwaru Safety Advanced V11, což je inženýrské prostředí pro vývoj bezpečnostních aplikací v rámci platformy TIA Portal.

Pozornost bude věnována také novinkám v oboru úspor energií (Energy Efficiency) a inteligentního Energy managementu, který v poslední době nabývá na významu. Siemens do něj přispívá řadou řešení od nejnižší úrovně (senzory a měřiče spotřeby - přístroje Sentron PAC), přes úspory na úrovni řízení (nadstavba Simatic Powerrate pro inženýrské nástroje WinCC a PCS 7), až po komplexní manažerský systém B.data, jenž umožňuje spravovat nákupy a tarify energií, prognózy spotřeby, hospodaření s emisemi i napojení na ERP systémy.

¨Oblast vizualizačních systémů bude na veletrhu zaměřena na stále se rozvíjející vizualizační software WinCC V11, který je nedílnou součástí platformy TIA Portal. V expozici budou představeny novinky, jež byly do tohoto systému začleněny v průběhu předchozího roku. V oblasti ovládacích panelů bude mít největší prostor moderní skupina tzv. Comfort panelů, která si díky svým technickým parametrům již získala místo na českém trhu.

Průmyslová komunikace a identifikace
Siemens se dlouhodobě věnuje vývoji komunikačních komponent pro sítě průmyslového Ethernetu (Profinetu) i sítě Profibus. Na veletrhu budou představeny novinky všech produktových řad Scalance, zejména pak Scalance XR-500. Jde o plně modulární přepínač průmyslového Ethernetu, který díky podpoře funkcí specifických pro průmysl i typických IT komunikačních standardů umožní nasazení nejen pro čistě automatizační instalace, ale i v širokém rozsahu průmyslových instalací.


Obr. 4: Scalance W – nová generace IWLAN komponent

V produktové řadě Scalance W788 jsou nově k dispozici moduly s podporou rychlejšího bezdrátového komunikačního standardu IEEE 802.11n s technologii MIMO (max 450 Mbit/s) v průmyslovém provedení – včetně centrálního IWLAN kontroleru Scalance WLC711 pro příslušné přístupové body s označením C v názvu.

Řada Scalance S security produktů (firewall, VPN) byla doplněna o nový typ S623 s DMZ (Demilitarized Zone) portem umožňujícím oddělení a připojení například servisní DSL linky atp. Novým trendem je také integrace security funkcí do komunikačních procesorů pro Simatic S7-300/400 (nové typy CP343-1Adv* a CP443-1Adv*), díky nimž lze automatizační síť vhodně strukturovat na jednotlivé chráněné segmenty obdobně jako s moduly řady Scalance S.


Obr. 5: Komponenty sítí průmyslového Ethernetu – Scalance

Pro potřeby výkonnější vzdálené správy přes internet, respektive sítě GSM operátorů je nově k dispozici produktová řada Scalance M873 a M875 s rychlostí UMTS přenosů.

V části průmyslové identifikace Siemens představí produkty z oblasti RFID systémů a systémů pro čtení 1D/2D kódů. V expozici nebudou chybět jednotlivé výrobkové řady a funkční dynamický model, prezentující v praktické aplikační úloze činnost RFID systémů, systémů pro čtení kódů a jejich způsoby komunikace směrem k nadřízenému PLC systému.

V oblasti RFID bude kladen důraz na představení nové řady RF200 pracující v HF pásmu – 13,56 MHz. Tento kompaktní RFID systém je určen zejména pro aplikace v oblasti výrobní logistiky a malých montážních linek. Nová řada přístrojů obsahuje modely Simatic RF210R, RF220R a RF260R, všechny tři s krytím IP67. Maximální rozsah pro čtení/zápis je 130 mm. Čtečky lze použít ve funkci se všemi transpondéry splňujícími požadavky normy ISO 15693, jež má Siemens ve své nabídce.


Obr. 6: RFID čtečky Simatic RF260R

Prezentovanými novinkami pro pásmo UHF budou například kompaktní antény, mobilní čtečka a kompaktní nosiče dat ve formátu Smart-Label s mimořádnou teplotní odolností. Systémy RFID pracující v pásmu UHF se pro svůj dosah v řádu několika metrů úspěšně využívají v logistice, při manipulaci s materiálem a stále častěji také ve výrobě.
Novinkami v oblasti antén v UHF frekvenčním rozsahu jsou model Simatic RF640A s rozměry 185×185×45 mm, pracující s kruhovou polarizací, a model RF642A se stejnými rozměry, který používá polarizaci lineární. Podle použité čtečky může mít anténa dosah až 4 m. Obě antény mají vysoký stupeň krytí IP67 a pracují při teplotě -25 až +75 °C, lze je tedy použít ve vnitřním i vnějším prostředí.

V oblasti nosičů dat pro RFID bude jako novinka předveden teplotně odolný štítek Simatic RF680L formátu Smart-Label. Štítek zůstává funkční po dobu jedné hodiny při okolní teplotě 220 °C nebo šest hodin při teplotě 200 °C – je tudíž vhodný k použití v náročných průmyslových úlohách, například v lakovacích linkách a podobných zařízeních s vyššími provozními teplotami. Výrobky opatřené novým štítkem typu Smart-Label lze kdykoliv identifikovat a sledovat během celého procesu (tj. při přípravě materiálu, vlastní výrobě, dopravě a distribuci). Použitelnost štítku RF680L dále rozšiřuje velká paměť s kapacitou 240 bitů pro EPC (Electronic Product Code) a k tomu 512 bitů pro uživatelské údaje.


Obr. 7: Předváděcí vozidlo procesní přístrojové techniky a analyzátorů plynů „PI Truck“

Procesní přístrojová technika
Siemens prezentuje své rozsáhlé portfolio procesní přístrojové techniky a analyzátorů plynů v prostorném předváděcím vozidle „PI Truck“. Kromě známých a obchodně úspěšných produktů z oblasti procesní instrumentace jsou v předváděcím vozidle k vidění i aktuální novinky. Po celou dobu konání veletrhu bude PI Truck možné navštívit na stanovišti před výstavním pavilonem P.

V oblasti analyzátorů plynů Siemens vyvinul nový Set BGA, který je určen k průběžnému monitoringu bioplynu. Jedná se o analyzátor bioplynu (Bio Gas Analyzer), který se vyznačuje vysokou přesností měření a bezpečností. Základem tohoto setu je analyzátor plynů Ultramat 23 se čtyřmi kanály pro současné měření různých složek plynu. Přístroj měří koncentrace metanu (v rozsahu 0 - 100 %), oxidu uhličitého (v rozsahu 0 - 50/100 %), sulfanu (v rozsahu 0 - 500 ppm nebo 0 - 5000 ppm) a kyslíku (v rozsahu 0 - 5 %). U prvních dvou jmenovaných k tomu využívá NDIR (infračervené) spektroskopie, u zbývajících pak elektrochemické články, vyznačující se značnou citlivostí a dlouhou životností. Ultramat 23 lze doplnit kompaktním chromatografem Sitrans CV pro vyhodnocení výhřevnosti plynu a dalších veličin. S pomocí funkce přepínače měřicích bodů lze sledovat několik fermentorů. Další novinkou je nová verze kompaktního analyzátoru plynů s typovým označením Ultramat 23. Přístroj s paramagnetickým článkem pro měření koncentrace kyslíku doplňuje dosavadní portfolio analyzátorů s elektrochemickými měřicími články. Nejvýznamnější předností paramagnetického článku je jeho velká citlivost. Paramagnetická metoda je také vhodná k měření koncentrace kyslíku v suchých plynech. Kontinuální analýza koncentrace plynů pomocí analyzátoru Ultramat 23 umožňuje přesně měřit určené provozní veličiny a účinně řídit chod technologických procesů.

Nově byla uvolněna verze in situ analyzátoru Sitrans SL pro měření koncentrace oxidu uhelnatého (CO) s nejmenším měřicím rozsahem 0 - 100 ppmv.


Obr. 8: Novinka Sitrans LR250 s PVDF anténou

V oblasti procesní instrumentace budou k vidění novinky v oblastech měření tlaku, měření výšky hladiny, měření průtoku sypkých látek a měření průtoku kapalin. Mezi převodníky tlaku návštěvníci expozice jistě nepřehlédnou nový Sitrans P500. Tento převodník diferenčního tlaku vyniká vysokou přesností 0,03 %, dlouhodobou stabilitou a krátkou časovou konstantou 88 ms (T63). Jeho obsluhu zpříjemňuje velký grafický displej a přehledné menu. Hlavní novinkou v oblasti měření hladin je bezkontaktní radar Sitrans LR250 s anténou typu PVDF. Přístroj slouží k měření výšky hladiny vysoce agresivních kapalin (např. kyselin, či alkálií). Dalšími novými produkty jsou průtokoměry sypkých látek Sitrans WF100, Sitrans WF200 a Sitrans WF300. V oblasti měření průtoku lze jako nejvýznamnější novinku označit rozšíření certifikace MI001 pro indukční vodoměry MAG8000, které mohou být nyní montovány bez uklidňovacích délek. Tento fakt řeší častý problém s nedostatkem místa pro správnou instalaci průtokoměru. Další novinkou je možnost rozšíření vodoměrů MAG8000 o GSM/GPRS modul umožňující bezdrátový přenos dat.

Odkazy & Download:
Domovská stránka společnosti Siemens
Domovská stránka společnosti Siemens v českém jazyce
AMPER 2012 - 20. mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikaceGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s externí anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o konektor pro připojení externí ziskové antény.
Skladem od 389 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007