. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Referenční návrh s obvody LinkSwitch
20. srpna 2013 - 7:00 | Pandatron | Referenční návrh s obvody LinkSwitch | Komentářů: 0  

Referenční návrh s obvody LinkSwitch

Budič LED s širokým vstupním rozsahem, vysokou účinností (lepší než 90%), velmi dobrou odolností vůči přechodovým jevům (>2,5kV) s obvody LNK419EG z řady LinkSwitch.

Následující referenční návrh od společnosti Power Integrations představuje budič LED s širokým vstupním rozsahem, vysokou účinností (lepší než 90%), velmi dobrou odolností vůči přechodovým jevům (>2,5kV), účiníkem vyšším než 0,9 a výstupním výkonem 30W. Jako základ přitom slouží obvody LNK419EG z řady LinkSwitch, se kterou jsme nedávno představily jiný referenční návrh Napájecího zdroje s LNK616.


Obr. 1: Obvody LNK419EG od společnosti Power Integrations

Základní vlastnosti:

  • Vysoký energetická účinnost: >89% při 115 VAC a >90% při 230 VAC
  • Na primární straně není použit žádný vysokonapěťový hliníkový kondenzátor
  • Splňuje IEC61000-3-2 Třídy C při 230 VAC
  • THD nižší než 15% při 115 VAC a než 20% při 230 VAC
  • Nízká výrobní cena s malým počtem komponent a malými rozměry
  • Splňuje IEC61000-4-5 >2,5 kV, 1,2 us / 50 us a EN55015 B v EMI

Společnost Power Integrations představila zajímavý referenční návrh izolovaného napájecího zdroje s korekcí účiníku a velmi vysokou účinností, určeného pro napájení LED. Výstup umožňuje napájení až 30 LED při napětí 30 V a výstupním proudu 1 A (obě hodnoty jsou pouze nominální) ze vstupního napětí v širokém rozmezí od 90 až do 308 VAC.


Obr. 2: Prototyp napájecího zdroje pro LED s obvody LNK419EG a vysokou účinností

Základem návrhu je obvod LNK419EG z rodiny obvodů LinkSwitch-PH, který se vyznačuje především integrací výkonového spínače MOSFET do napětí 725 V, čímž výrazně zjednodušuje konstrukci celého zdroje a snižuje výrobní cenu. Klíčovým požadavkem návrhu bylo dosažení co nejvyšší účinnosti, odolnosti od >2,5 kV, 1,2 us/50us a splnění normy IEC 61000-3-2 pro třídu C.

Součástí referenčního návrhu je specifikace, kompletní schéma zapojení, seznam součástek, ale také výrobní dokumentace k transformátoru a typické charakteristiky.


Obr. 3: Maximální zatížení zdroje při pokojové teplotě

Návrh obsahuje dvě verze napájecího zdroje. Základním rozdílem je způsob, jakým se dosahuje odolnosti vůči přechodovému napětí až 2,5 kV. Abychom se na primární straně zdroje vyhnuli použití klasických elektrolytických kondenzátorů, využívá se v prvním případě hodnota řízení impedance, omezující velikost stejnosměrného napětí v hlavním rozvodu. To je obvod, který je na následujícím obrázku ohraničený tečkovanou čarou. Pro diferenciální dynamický nárůst napětí v hodnotě 500 V a méně můžeme celý tento blok vynechat.


Obr. 4: Schéma zapojení první varianty napájecího zdroje pro LED

Ve druhém případě se pro omezení velikosti stejnosměrného napětí v obvodu používá kondenzátor. Vzhledem k požadované hodnotě filtrace je v obvodu použit (rovněž z cenových důvodů) elektrolytický kondenzátor 10 uF nebo 4,7 uF. Kondenzátor je však od DC sběrnice izolován diodou tak, aby neměl žádný vliv na PF nebo hodnotu harmonických složek. Jelikož zde tento kondenzátor není přímou součástí hlavního obvodu, nemá jeho případný konec životnosti kliv na provoz napájených LED a nesnižuje tak životnost systému.


Obr. 5: Schéma zapojení druhé varianty napájecího zdroje pro LED

Na následujícím obrázku je uveden příklad desky s plošným spoji pro druhou variantu napájecího zdroje. Rozšiřující součástky (zvýrazněné v případě první varianty) zde byly odstraněny. Rezistor R26 byl nahrazen propojkou a D8 + C14 nahrazuje C6.


Obr. 6: Příklad desky s plošnými spoji

Závěr:
Více informací k návrhu, včetně kompletní výrobní dokumentace transformátoru a výsledky měření provozu zdroje, jeho oteplení a EMI, jsou dostupné v uvedeném referenčním návrhu.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů

Informace o obvodech LinkSwitch-II
LNK419 LED driver output DIODE heats
Napájecíh zdroj s LNK616
LED Driver LinkSwitchTM-PH LNK419EGGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
XPort XE
Síťový převodník řady Xport, integrovaný do konektoru RJ45
Skladem od 850 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007