. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Průlom v oblasti magnetického záznamu
22. února 2012 - 7:24 | Pandatron | Průlom v oblasti magnetického záznamu | Komentářů: 0  

Průlom v oblasti magnetického záznamu

Mezinárodní tým vědců vyvinul revoluční způsob magnetického záznamu, který umožňuje zpracovávat informace až stokrát rychlejší, než s jakou rychlostí pracují současné pevné disky.

Vědci zjistili, že informace mohou být velice dobře zaznamenány pouze tepelných účinků, které byly dříve nepředstavitelné. Ze zveřejněných výsledků vyplývá, že tento objev bude v budoucnu stát za novou generací zařízení s magnetickým záznamem s mnohem vyšší rychlostí a energetickou úsporou.


Obr. 1: Magnetický záznam

Namísto současného způsobu ukládání informací elektromagnetickým polem na magnetický disk, je nyní dostupný prototyp, založený na principu vytápění. Revoluční metoda umožňuje nahrávat bloky terrabytových informací až stokrát rychleji, než jaký je dnes nejvyšší dosažený rychlostní rekord u pevných disků. Kromě toho se s novou metodou dosahuje mnohem nižší spotřeby energie, jejíž značná část je obvykle použita na vytvoření magnetického pole.

Zmíněný mezinárodní tým vědců tvoří vývojáři ze Španělska, Švýcarska, Ukrajiny, Ruska, Japonska a Nizozemí. Experimentální část práce byla provedena ve švýcarském fyzikálně-technickém ústavu Paula Scherrera.

Moderní technologie magnetického záznamu používá jednoduchý princip, kdy je severní pól magnetu přitahován k jižnímu pólu jiného magnetu a opačně - dva souhlasné póly se vzájemně odpuzují. Až dosud se přitom předpokládalo, že napsat jednoho bitu informace, představujícího změnu orientace magnetických částí, vyžaduje použití externího magnetického pole. Přitom samozřejmě platí, že čím silnější pole je použito, tím rychleji lze záznam provádět.

Nicméně vědci praktickými pokusy nyní prokázali, že orientace severních a jižních magnetických pólů může být ovlivněna také velmi krátkým tepelným pulsem, který využívá energii mnohem větší vnitřní síly magnetického disku.

Na uvedeném obrázku je ukázka opakovaného deterministického přepínání magnetického „nanoostrovu“. Ty mají z počátku opačnou orientaci magnetických polí (viz černá a bílá barva). Ovšem po vystavení jedinému impulsu dojde okamžitě ke změně. Následující impuls pak proces opět opakuje.

Zdroj: The University of YorkGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Nabíječka Li-ion/Li-pol akumulátorů - PUCHRG
Moduly PUCHRG – nabíječky Li-ion a Li-pol článků představují snadné řešení pro bezpečné a rychlé nabíjení Lithium-iontových a Lithium-polymerových akumulátorů.
Skladem od 180 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007